Громадський діяч Віктор Пиців – частий гість на «Трускавецькому віснику». Його погляди на актуальні проблеми міста-курорту викликають чималі дискусії через нестандартність бачення шляхів вирішення. З ним можна не погоджуватися, з ним можна дискутувати, але навряд чи його можна звинувачувати у свідомому умислі чи діях на шкоду курорту чи теперішньої влади. Та все ж такі «судді» знаходяться…
Мало хто знає, що пан Віктор – аналітик не лише за покликанням, але і за спеціальністю. Інколи доводиться чути дорікання, що ось, мовляв, який він там експерт, що він має до Трускавця. Власне з цього питання ми й розпочинаємо нашу сьогоднішню розмову з Віктором Пицівим.
– Пане Вікторе, Ви часто аналізуєте проблеми Трускавця, а чи є Ви жителем нашого міста? І хто Ви за освітою, якщо не таємниця?
– Я у Трускавці народився, закінчив тут середню школу № 1, музичну школу. 56 років моє життя з невеликими перервами пов’язано з рідним містом Трускавець.
Моя основна професія – це музикант, я закінчив музучилище, Дрогобицький педагогічний інститут (музпед).
Сталося так, що доля занесла мене до міста Харкова і там я закінчив Харківський національний університет радіоелектроніки. Я інженер електрозв’язку, спеціальність «системотехнік-аналітик».
В 2007 році я ще закінчив курси екскурсоводів при Львівському університеті імені Франка.
– Нова влада у Трускавці «владарює» вже майже дев`ять місяців. Що за цей час сталося в місті-курорті доброго, а що поганого?
– Про перших 9 місяців теперішньої влади не скажеш нічого доброго. Хтось скаже – але й нічого поганого. Безумовно, Андрій Кульчинський кращий мер (як особистість), ніж його попередник. Він слухає, але все одно робить по-своєму. Найбільшою його бідою є його зобов’язання – він всім винен. Хочеться спитати його: за 9 місяців Ви вже всім віддали – тим, хто поміг стати на престол?
Йому попередня влада залишила нелегкий спадок – проблеми з Трускавецьким водоканалом, конфлікт з ПрАТом і цілий ряд господарських проблем.
Протягом 8 років «Женева» скидає в місцеву річку каналізаційні фекалії. На жаль, Андрій Богданович вибрав найлегший шлях – він захотів бути з усіма добрим. Можливо, до цього його підштовхнуло його оточення, а точніше зобов’язання перед оточенням. Дуже шкода, що в Трускавці повністю підірваний авторитет до такої політичної сили як «Самопоміч», яка привела його до влади.
Найгіршою бідою є те, що теперішній мер і його команда є найменшими патріотами міста серед усіх мерів. Плюс за копійку вони готові на Пациків свиней гнати, лиш би в тому була вигода. Задарма теперішня команда мера нічого не робила, не робить і робити не буде.
Місто почуло гучні гасла на кшталт «Трускавець – це Давос». Попередник казав, що Баден-Баден. То що, ми Давос чи Баден-Баден? Дотепер не визначилися? Але в Баден-Бадені посеред міста не проводять ярмарків, а в Давосі не «відтискають» підприємців у повному розумінні цього слова.
До плюсів я би відніс спроби почати ремонтувати дороги, наприклад дорогу на Стебник чи вулицю Лисенка. Але чомусь все починають і не закінчують.
Спроби міського голови налагодити контакти з депутатами Верховної Ради, керівництвом Ради – це однозначний плюс для міста. Його вміння домовлятися – це великий плюс. Ну і великий плюс, що він лікар, бо Трускавецька міська лікарня отримала багато – він тягне медицину вперед і то дуже.
Великий мінус – це непідготовлена команда. І на то нема ради. Провал в юридичному відділі, хоча нічого не маю особисто проти Олени Савченко.
Сильно назад міського голову потягнув і його авторитет підірвав конфлікт під назвою «Посіпаки». Мер не зумів відбілити репутацію свого заступника і за це відповідає тільки Кульчинський, навіть не Ткаченко. Або замало духу…
Хоча по великому рахунку Кульчинський дуже непоганий чоловік.
– Помаленьку підходить до кінця літо. Для Трускавця воно було вдалим, відпочивальників тьма-тьмуща. Ви згідні з цим?
– Так, відпочивальників влітку цього року дійсно багато. Але це тільки три тижні Трускавець на піку. Три тижні з п’ятдесяти двох.
В місті побільшало туристів з Азербайджану, Білорусі, Молдови, але заслуга в цьому – не міського голови, не відділу промоції. Я би хотів подякувати депутату ТМР Руслану Пристаю, який найбільше зробив для того, щоб в Трускавець поїхали люди. А ще людям, які разом з ним приклалися до того, що зараз є відпочивальники. Це менеджери санаторіїв, які тісно сконтактувалися – всіх називати не буду…
Спрацювали менеджери «Ріксоса» і готельної групи, яка взяла в оренду санаторії «Кристал» і «Алмаз». Згадаю і нову команду «365», яка взяла в оренду готель «Трускавець».
– Тема Нафтусі, співпраці влади міста та ПрАТ «Трускавецькурорт», спільного підприємства по видобутку мінеральної води, платного входу на бювет зараз є досить актуальними. Яка Ваша думка щодо цих проблем?
– Надра, мінеральні джерела Трускавця на сьогоднішній день знаходяться на певній земельній ділянці. Справа навіть не в ліцензії, хто буде володіти правом на видобуток Нафтусі. Справа в тому, у чиїй власності буде територія (земельна ділянка) і самі джерела мінводи. Зараз ці ділянки є в оренді ПрАТу.
Місто повинно зробити все, щоб трускавецький парк, де розташовані джерела, отримав статус парку якщо не національного значення, то хоча б місцевого. Це дасть можливість міській владі розпочати писати нову сторінку в історії розвитку курорту.
Що стосується обладнання, ГГРЕСу, технічного оснащення, стану водопроводів, надкаптажних споруд, то все це якщо й не вичерпало термін своєї експлуатації, то принаймні має бути замінене на сучасне, модернове. Спілкуючись з Олегом Карпином, я почув цікаву фразу, що коли над бюветом з мінеральною водою замайорить герб Трускавця гусак і вхід в бювет буде платним, то трускавчани зразу розбагатіють. Я зараз хочу в нього запитати, кого він вводить в оману – мене чи трускавчан? Якщо хтось домовився з ПрАТом, то зробив це без відома трускавчан. Трускавчани не дали нікому права домовлятися про долю джерел.
Витягнути з бюджету міста три мільйони гривень для того щоб створити наперед збиткове і сумнівне підприємство (з фінансової сторони) – так це вже було! Це нагадує створення водоканалу з «Альфою Плюс». В спілці добре тільки тата бити.
ПрАТ «Трускавецькурорт» нехай сам розхльобується зі своїм бюветом і з ГГРЕСом. Це не проблеми міста на сьогоднішній день. Якщо він цього не зробить, то потрібно ставити питання про позбавлення його ліцензії. І нехай опоненти не лякають мене тим, що місто залишиться без Нафтусі. Коли команда «Кульчинський, Ткаченко і Ко» створить підприємство і зробить вхід в бювет платний, відпочивальники розвернуться і поїдуть в Східницю. Тоді місто залишиться без відпочивальників. І над цим мали б задуматися ті, в чиїй голові витає ідея про створення спільного підприємства. На жаль, не все можу сказати, бо є речі, про які не можу говорити, бо ще можуть мене звинуватити в диверсії. А диверсанти якраз – це ті, що надумали зробити платним вхід в бювет.
Мене більше цікавить, коли депутати БПП, які представляють інтереси ПрАТу, візьмуть з собою депутатів від партії «Самопоміч», яка сьогодні фактично керує містом, запросять безхребетну «Батьківщину» (до речі, вона має свого депутата в обласній раді), запросять як модератора депутатів близьких мені по серцю і по духу від «Свободи» і запросять в гості дирекцію «Женеви». Нехай вони сядуть за круглий стіл і знайдуть спільне рішення як запустити недобудовані очисні споруди на території «Женеви» і щоб стоки спускалися не в річку, а в колектор. На це потрібна добра воля команди Возняків. Я зі своєї сторони гарантую, що докладу всіх зусиль, щоб депутати від КУН, яким я теж симпатизую, а також Ігор Кісак, Петро Іванишин та інші зійшлися разом і вирішили питання забруднення першої санітарної зони раз і назавжди.
– Пане Вікторе, Ви – ярий противник ідеї «Великого Трускавця», ратуєте натомість за статус курортного поселення. Чому?
– 1860 рік. Після відвідання Трускавця архіканцлера Карла Людвіга Трускавець отримує особливий статус курортного поселення. Курортні поселення на території Європи – це як правило невеликі села чи містечка, розташовані посеред гірських улоговин, на березі річок чи озер. Коли архіканцлер був тут, то він сказав, що Трускавець – це курорт.
Для Трускавця було розроблене особливе розпорядження щодо курортного поселення Трускавця і Щавниці. Згідно того розпорядження Трускавець отримав регуляторний план. Межі курорту знаходилися в сучасних межах і курортне поселення оточували три лісові масиви. В народі їх прийнято називати Баньками, Помярками і Ліс на Модричах. Це в регуляторному плані. Ним же було визначено розміщення вулиць і самих житлових масивів.
Тільки одного разу за сто років (в 1944 році) цей план не взяла до уваги радянська влада і Трускавець став колгоспом імені Тараса Шевченка. Колгоспники тримали гусей. Потім помилку виправили, в Станелі залишилося колгоспне управління і тоді їй відійшли наші землі на Помярках.
В 1951 році Трускавець став містом обласного підпорядкування, а в 1981 році – всесоюзною оздоровницею.
Тому мене дивує позиція тих, хто знову хоче Трускавець загнати в 1944 рік. Я не дивуюся «аналітикам» і «великим реформаторам» з Офісу реформ ОДА. Вони цього просто не знають. Я зовсім не дивуюся Кабінету Міністрів України, бо там байдуже, буде Трускавець зі Станелею чи з Оровом, чи приєднають Нью-Васюки – головне, щоб реформа пройшла. Я дивуюся місцевим депутатам від «Самопомочі», БПП, «Батьківщини» і хочу задати їм питання: «Хлопці, ви що, заради особистої вигоди, заради того, щоб залишитися при кориті, хочете загнати Трускавець в колгосп?»
Тому я залишаюся при своїй думці, хто б мене не переконував і що би мені не говорив…
На початку вересня в ОДА буде прийнято рішення про створення 95 ОТГ. Під це вже виділені гроші. Кошти ще не надійшли, а їх вже роздерибанили.
Трускавецька міська рада навіть встигла написати два варіанти бізнес-планів – один ОТГ зі Станелею і Модричами, а другий без них, зате з Оровом, Зимівками, Доброгостовом і Уличним. Насправді Трускавцю не потрібне ні перше ні друге. Трускавець має бути самостійним курортним поселенням. Має бути особливе розпорядження Кабміну про курортні поселення – їх на території області є вісім: Трускавець, Східниця, Моршин, Крушельниця, Немирів, Шкло, Розлуч. Цим розпорядженням має регулюватися статус курортних поселень. Згідно практики, яка існує в курортах Європи, курортні поселення не є центрами територіальних громад.
В розпорядженні також мають бути чітко прописані норми функціонування цього поселення (паспорт курортного поселення). Згідно норми, яка існує в Європі, навколишні лісосмуги та масиви в радіусі 20 гектарів входять до курортного поселення і мають отримати статус національних парків.
Це моя власна думка. Якщо хтось не згоден, то зазначу, що я не істина в останній інстанції. Радив би прочитати в Вікіпедії історичні довідки про курортні поселення в Європі.
– Розпочався збір підписів під петицією про демонтаж огорожі біля дамби питного озера на вул. Карпатській. Ви за чи проти демонтажу цієї огорожі?
– Я чітко підтримую Андрія Пристая та його петицію, що вхід до трускавецького озера повинен бути відкритим. І взагалі з трускавецьким водоканалом вже давно пора навести порядок. Нагадаю, що міський голова обіцяв це зробити. Слово – не горобець…
– На «Трускавецькому віснику» в один час було мегапопулярним опитування «Без яких політиків Трускавець запросто обійдеться?» (приблизно так). Якщо б зараз Вам запропонували назвати три прізвища політиків, без яких Трускавець зараз обійдеться, то чи Ви б їх озвучили публічно?
– Без Савченко, Карпина і Мицька. Натомість мене дуже приємно здивували Сазонова (хоча вона й із «Самопомочі»), Грабовський і Габшій. Без них рада ніяк не обійдеться. Було б невесело, якби в раді не було депутатів від КУНу, я за них голосував. Хоча я не відношу себе до «групи Кісака». Я з групи «121 виборчий округ» (сміється).
Я хочу подякувати редакції «Трускавецького вісника» за плідну співпрацю, за можливість виступити. Хочу привітати з вісьмома роками існування. Вісім років – це дитина закінчує другий клас. У вісім років мені дали в руки підручник з англійської мови, тож бажаю, щоб були в вас на сайті дописи і англійською мовою.
Спілкувався Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень