Борислав у ці дні знову постав у цвітінні знамен. Ми разом відсвяткували найбільше державне свято — День Незалежності України. Який настрій переважає у ці урочисті дні, чи є підстави для оптимізму та добрих сподівань на майбутнє, наш кореспондент попросив про це розповісти міського голову Володимира Фірмана. Ось їхня розмова.
– Володимире Стаховичу, останнім часом у нашому місті було скупо з добрими новинами. Нечувана спека й посуха спричинили проблеми з водопостачанням і вони дещо затьмарили навіть добрі моменти в наших буднях. Але ось стало відомо, що Ви зі Львова привезли радісні новини: щодо відновлення мостів, ремонту найскладнішої ділянки дороги — на вулиці Степана Бандери. Будь ласка, прокоментуйте їх.
– Я б не був такий категоричний, що скупо на добрі новини. Але спека стала для нас усіх ще одним випробуванням. Коли є спільна біда, потрібно ставитися до неї з розумінням. Коли в Японії сталася аварія, то потрібно повчитися, як спільно переносити проблеми.
Які ж позитивні новини напередодні свята Незалежності? Вже приступили до відновлення мосту на вулиці Героїв ОУН-УПА. Тут поселилася перша група дорожників, які будуть провадити підготовчі роботи – з технічного й енергетичного забезпечення. Є великі шанси цього року завершити відновлення цього стратегічного для Борислава мосту.
Друга добра новина: нещодавно відбулося засідання депутатської комісії Львівської обласної ради з розгляду інвестиційних проектів. І для нас актуальним, власне, є ще два проекти щодо відновлення та ремонту мостів. Прийнято рішення про виділення 4,6 мільйона гривень на відновлення мосту на вулиці Гірній, біля пожежного полігону. А ще 1,8 мільйона гривень – на ремонт мосту на вулиці Трускавецькій, але це вже на наступний рік.
Ще одне позитивне рішення – і тут наполіг та допоміг нам голова Львівської облдержадміністрації Віктор Шемчук – виділено шість мільйонів гривень на ремонт ще однієї проблемної ділянки дороги, що з’єднує Борислав та Східницю – вулиці С. Бандери. Трохи прикро, що пізнувато прийнято рішення, бо треба ще пройти тендерні процедури. І реально можна буде ремонтувати цей відрізок дороги десь наприкінці листопада. Якби це було в червні – моєму щастю не було б меж. Але понадіємося на сприятливі обставини і сприятливу погоду.
– Борислав знову відзначено як екологічно чисте місто…
– Ми знову зайняли в обласному конкурсі друге місце. Взагалі, ставлення до Борислава з боку Львова і Києва змінюється. Раніше ми порушували наші проблеми, але нас не чули. Та із приходом нового керівника ОДА відчуваємо краще розуміння проблем Борислава.
– І до цього другого місця, певно, є якісь кошти? Куди їх буде витрачено?
– Орієнтуємося на 60 тисяч гривень. А підуть вони на придбання малої техніки для КП «Зелений світ», «Еко-міста». Вже придбали установку «Кріт» для очищення каналізаційних мереж, фрезу для трамбування та ремонту доріг. Тобто бодай трохи підсилимо матеріальну базу для комунальників.
– Ми відзначили 22-ту річницю Незалежності. А далі — ще одне велике, подвійне міське свято: День міста і День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. Як міська влада готується до нього?
– Ми підготували для краян сюрприз. Я спеціально їздив до Києва в кіноархів разом із заввідділом Романом Тарнавським. Там підібрали близько сорока фрагментів із життя Борислава – від перших повоєнних років до вісімдесятих і дев’яностих. Із тих фрагментів змонтуємо фільм, який транслюватимемо на міське свято. Це буде цікаво. Адже до вісімдесятих років Борислав був на особливому рахунку навіть в Радянському Союзі.
– Свого часу наш нафтопромисловий район видобував півмільйона тонн нафти. А тепер — у п’ять разів менше…
– Увага до Борислава впала, коли в Сибіру знайшли велику нафту. Але навіть при тому, що маємо зараз, багато мене дивує. Зокрема, те, що нас мають за дотаційне місто. А торік Борислав тільки рентної плати вніс у державну казну близько 260 мільйонів гривень. Міський же бюджет складає майже 150 мільйонів. Ось де наші резерви! Система співвідношення місцевого і центрального бюджетів явно застаріла. Економіка має бути поза політикою. Якщо ми з вами думаємо, звідки взяти кошти на зарплату, то звідки взяти на мости, водогони та й взагалі на комуналку!
– А як щодо другого Міжнародного форуму нафтовиків? Чи будуть якісь заходи, подібні до минулорічних?
– Перший етап, коли приїжджали італійці, вже відбувся – півтора місяця тому. Хочу, аби всі зрозуміли, для чого ми це робимо. Вирішення екологічних, економічних, соціальних проблем такого масштабу в світі нема. Отже, потрібно зробити наукову базу із комплексного вирішення проблем Борислава. Уявімо, що уряд виділив значну суму на вирішення проблем нашого міста. Як ними розпоряджатися, яким шляхом іти? Ми запрошуємо не тільки інвесторів, а й екологів, лікарів. Є багато напрацювань, вітчизняних науковців і нафтовиків. Але як визначити пріоритети, зробити комплексний підхід до вирішення проблем.
І тут не тільки проблеми Борислава. Ось хоча б такий факт: встановлено, що відколи знизився рівень видобутку нафти в Бориславі, впав і дебіт «Нафтусі» у Трускавці. Як ці два фактори між собою пов’язати? Хто може визначити ці взаємозв’язки? Люди, які мають у цьому досвід, відповідно до кваліфікації. Кожної такої зустрічі випускаємо брошуру, яка може стати основою для майбутнього проекту щодо вирішення проблем Борислава.
– Будуть знову іноземні гості, інвестори?
– Так, маємо сподівання, що приїдуть делегації з Канади, Німеччини, Польщі, з Італії. А ще очікуємо на приїзд делегації з Донбасу, з міста Димитрова, де подібні екологічні проблеми, хіба що з вугледобуванням.
– Що Ви, Володимире Стаховичу, хотіли б побажати бориславцям, східничанам, усім краянам із нагоди Дня Незалежності?
– Щоби наша Незалежність була направду реальною. А то держава поки що не така, як би ми хотіли. Вона має бути побудована на добрі, на засадах християнської моралі. Хочеться, аби люди жили краще, щоби прийшли потужні інвестори і щоб наші жінки не їздили на чужину. Місце жінки – бути берегинею родини. Хочеться, аби ми не тільки гордилися Бориславом, а й змінювали його на краще. Аби держава дбала про людей. Маємо гордитися, що є українцями. Ми залежимо від держави, а держава від нас.
Насамкінець бажаю бориславцям і східничанам, усім краянам міцного здоров’я, добра, сонячного настрою на повсякдень, достатку і звичайного людського щастя.
– Дякую за розмову.
Інтерв’ю вів Роман Соловчук, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень