Володимир Саратовський: «Захищати природу – значить захищати Батьківщину»

20.06.2013 | Filed under: Публікації

Шановні читачі «Трускавецького вісника», сьогодні ми спілкуємося на такі важливі для всіх нас екологічні теми з делегатом ХІІІ з’їзду Українського товариства охорони природи, головою Товариства охорони природи Дрогобицького району, академіком Міжнародної Академії культури безпеки, екології та здоров’я, представником Всеукраїнського Центру «Здоров’я сім’ї в Прикарпатському регіоні, завідувачем лабораторії екології, краєзнавства і землезнавства кафедри екології біологічного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Володимиром Вікторовичем Саратовським.

– Володимире Вікторовичу, яке було представництво на ХІІІ з’їзді і хто представляв нашу Львівську область?

– З’їзд відбувався в актовому залі Київського геологорозвідувального коледжу. Від кожної області було по 1-2 представника, також були представники і від АР Крим та м. Севастополя.

Від Львівської області в роботі з’їзду брало участь двоє представників – це заступник голови Українського товариства охорони природи Львівської області Мирослав Іванович Тарновський і я. Всього на з’їзд разом із запрошеними фахівцями та науковцями прибуло понад сто осіб.

– Скажіть, будь ласка, яка основна програма Українського товариства охорони природи на сьогоднішній день?

– Головною метою діяльності Українського товариства охорони природи є сприяння розробці програм та проведення комплексу заходів зі збереження та підтримки сприятливого для життя навколишнього природнього середовища, збереження генофонду і здоров’я населення України, здійснення просвітницької діяльності, захист екологічних прав громадян, організація та участь у заходах по охороні природи та природних багатств, реалізації екологічної політики України, активізації творчої ініціативи і використання науково-технічного потенціалу суспільства для здійснення його екологічних пріоритетів та сталого розвитку, виховання дбайливого ставлення громадян до природи у сфері виробництва та побуту, сприяння формуванню громадянського еко-суспільства.

– Які найбільш цікаві проблеми були розглянуті на з’їзді?

– В першу чергу хочу відмітити змістовну доповідь голови Українського товариства Василя Шевчука, професора, академіка, екс-міністра екології України. В цій доповіді було дано глибокий аналізах стану природи в Україні на сьогоднішній день і поставлені конкретні задачі по збереженню водних ресурсів, родючих ґрунтів, атмосферного повітря, фауни і флори України, збереження природних ресурсів – корисних копалин, біосфери тощо.

Цікавою і змістовною була доповідь голови Товариства охорони природи Криму, голови Конгресу інтелігенції Криму, професора, академіка Головіна Віктора Петровича про загрозу видобутку сланцевого газу в чорноземній зоні України та на Донбасі, де не вистачає питної води (як відомо, вода як розчинник використовується для видобування сланцевого газу). Віктор Головін сказав: «Громадськість не відає, що біологічна війна іде всюди і призводить до генетичних, бактеріологічних і екологічних змін на планеті… Виживання людства можливе тільки за рахунок природи. Ми не проти видобування сланцевого газу, але питання в тому, яка ціна цього видобутку? В нас є метановий газ у шахтах, є газ в Чорноморському шлейфі. А рушити чорнозем – це ж антиекологічно; унікальні українські чорноземи – не чіпати! Видобуток сланцевого газу в маловодних регіонах – це взагалі злочин!». Якщо так безжально ставитися до природи, підкреслив академік Головін, то водоносні шари будуть знищені.

Цікавим був і виступ відомого політолога Олега Дмитровича Соскіна, який між іншим сказав: «Без нашої людської інтеграції по захисту навколишнього середовища ми не зможемо існувати як нація! «Бандократія» не розуміє, що таке природа взагалі і якого кольору вона (бандократія – прим. авт.) не була б, її цікавить тільки монопольний прибуток. Жодна країна не має такого багатства як Русь-Україна, яка має 10 тисяч років історії. І жахливий експеримент із видобутком сланцевого газу – це справжній геноцид, як і завезення продуктів з ГМО». Олег Соскін також наголосив на тому, що потрібно відмовлятися від традиційних видів енергії і переходити на енергію води, сонця, повітря.

З цікавою доповіддю виступив голова народного природоохоронного університету «Природа», син видатного українського поета Максима Рильського, який розповів про прекрасні екологічні і природоохоронні заходи для дітей на Тарасовій горі, ініціатором яких був (започаткував – прим. авт.) ще його батько.

Більшість вчених, науковців і доповідачів наголошували на впровадженні в Україні екологічно чистого безвідходного виробництва з використанням води, повітря, світла, щоб наша держава могла стати для українців «землею обітованою».

– Можете трохи розповісти про Українське товариство охорони природи, чим займається організація?

– Українське товариство охорони природи (УТОП) засноване 28 червня 1946 року і має цікаву та сповнену боротьби історію першопочатківців українського природоохоронного руху.

У системі УТОП діє 10 всеукраїнських та 140 обласних секцій, в основі діяльності яких є питання екологічної безпеки, охорони та відновлення тваринного і рослинного світу, надр, водних ресурсів, атмосфери, земельних ресурсів, рибних запасів, лісів та природно-заповідних територій, розвитку та поширення юннатського руху, тлумачення правових основ природокористування.

Результатами роботи секцій є розробка та підготовка рекомендацій до нормативно-правових документів з охорони та раціонального використання природних ресурсів, поширення екологічних знань серед школярів, студентської молоді, населення регіонів, підготовка та впровадження методичної допомоги регіональним та місцевим осередкам УТОП.

Члени УТОП беруть активну участь у проведенні таких міжнародних та всеукраїнських екологічних акцій, як День довкілля, Всесвітній день охорони навколишнього середовища, День Землі, Всесвітній день водно-болотних угідь, «Чиста Україна — чиста Земля», а також обласних природоохоронних акцій — «Первоцвіт», «Джерело», «Ялинка», «Чисте повітря», «Синиця», «Болотна черепаха», «Нерест» та інші.

Важливим питанням діяльності УТОП щодо залучення населення до охорони довкілля є проведення різноманітних регіональних та місцевих екологічних акцій з лісонасадження, озеленення у містах, благоустрою населених пунктів, впорядкувань берегових охоронних смуг річок і озер, ліквідації сміттєзвалищ та ін. Регіональні організації УТОП виступають ініціаторами проведення екологічних суботників і толок.

– Давайте від загальноукраїнських тем перейдемо до місцевих. Які заходи потрібно проводити нам тут, на Дрогобиччині, задля збереження природи?

– В першу чергу потрібно формувати свідомість людей щодо збереження наших лісів, річок, озер, ґрунтів тощо. Колись Гіппократ сказав такі слова: «Лікує хворобу лікар, але виліковує природа». Потрібно не тільки екологам, біологам, лікарям, вчителям, студентам і школярам братися свідомо за цю справу – оздоровлення навколишнього середовища, а всім людям, всім мешканцям Трускавця, Борислава, Дрогобича, Стебника, сіл району і починати з водойм, бо прийшло літо. Варто прибрати сміття на узбережжі нашого озера Вишниця (у Трускавці його знають як Бориславське озеро – прим. авт.) – основного місця відпочинку мешканців Трускавця, Борислава і Стебника. Там можна підсипати піском, встановити роздягальні.

А з вирубкою лісів треба закінчувати не на словах, а на ділі – для цього треба зосередити увагу на державному рівні, посилити діяльність в цьому напрямку громадських організацій, силових структур. Ми плануємо провести ряд заходів і рейдів спільно з екологічною прокуратурою, СБУ, міліцією, нещодавно створеним Антикорупційним бюро, а також за участю нашого Українського реєстрового козацтва.

Користаючись нагодою, хочу подякувати організаторам ХІІІ з’їзду охорони природи, в першу чергу голові УТОП Василю Шевчуку та його першому заступнику Василю Навроцькому, а також мешканцям Дрогобицького району та Львівської області, які обрали мене на з’їзд. Постараюся виправдати їхнє довір’я.

– Дякую за розмову.

Спілкувався Володимир Ключак

(Переглядів 595 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви