Відрадно, що завдяки історикам, краєзнавцям, письменникам та іншим людям з творчим нахилом на світ з’являються книги, в яких зібрані, систематизовані і подані події різних епох і зокрема сьогодення. І за цю працю ці невтомні автори отримують подяки від читачів у різних її формах. Ґрунтовно і професійно підійшов до написання книги «Нариси з історії Східниці» авторський колектив історичного факультету Дрогобицького педуніверситету ім. Івана Франка під керівництвом професора Леоніда Тимошенка.
У ній зроблений синтетичний науковий виклад історії Східниці впродовж п’ятьох століть (до речі, у 2015 році виповнюється 500-річчя першої писемної згадки про цей населений пункт).
Автори 400-сторінкової книги, в якій 14 розділів, зокрема доктор історичних наук, професор Михайло Кріль, кандидат історичних наук, професор Леонід Тимошенко; кандидати історичних наук, доценти Ігор та Леся Смутки, Світлана Біла, Юрій Стецик, Володимир Галик; кандидат педнаук, доцент Микола Галів; кандидат історичних наук, викладач Богдан Лазорак; доктор гуманістики Олег Микулич, викладач Василь Менько; перекладачі німецько- та англомовних текстів Тетяна Лазорак та Олександра Лужецька. Ця команда зуміла заповнити значні прогалини у вивченні історії Східниці, які мали місце у попередніх дослідженнях. Їм вдалося, образно кажучи, професійно «відмити» деякі камені історії на підставі історичних джерел та їх критики, сміливих гіпотез, своєрідного діалогу з історією «Книга структурована за основними критеріями періодизації історії України з урахуванням спеціалізації Галичини та Прикарпаття.
Науковий редактор книги Леонід Тимошенко у «Вступі» віддає належне всім попереднім авторам дослідження про Східницю, позаяк дякувати Богу, що вони не полінувалися у написанні її історії. Автори прагнули максимально використати напрацювання дослідників та краєзнавців-популяризаторів у своїй праці. Монографічне дослідження «Нарисів з історії Східниці» побудоване на засадах наукового краєзнавства, і в цьому її цінність.
До речі, автори розділів підбирались із врахуванням їх наукової спеціалізації, що уможливило глибоко проникнути в суть того чи іншого періоду, а також краще зрозуміти історичні явища та події. З появою нової інформації яскравіше і чіткіше реставруються деякі епізоди історії.
У появі цієї крижки є значна заслуга нинішнього селищного голови Івана Піляка, який сприяв у дослідженні і її виданні. Можливо, «Нариси з історії Східниці» і стануть ще одним переконливим аргументом у наданні населеному пункту статусу державного курорту.
На фото: Леонід Тимошенко і його команда.
Володимир Турмис, газета «Галицька Зоря»
ТОП коментованих за тиждень