«Вузькі» місця та перспективи водоканалу

21.10.2010 | Filed under: Некатегоризовано

Минулого тижня у східницькому готелі «Санта-Марія» керівництво ДКП «Бориславводоканал» знайомило широкі кола громадськості міста та курортного селища із ходом роботи над виготовленням гідравлічної схеми водопостачання Борислава та Східниці. Вперше на суд громадськості винесено результати декількамісячної роботи науковців із Луганська та колективу водоканалу над створенням цілісної гідромоделі водопостачання Східниці та Борислава. Цікаво, що для знайомства із принципами роботи гідравлічної моделі водопостачання міста прибули не лише представники ділових кіл та громадськості Борислава і Східниці, але й комунальники із сусіднього Трускавця. Після практичного знайомства із результатами роботи спеціалістів науково-виробничого центру «Еколаст» із Луганська трускавчани підписали з ними відповідну угоду про виготовлення гідравлічної схеми водопостачання Трускавця.

Зустріч із громадськістю стала першою серйозною декларацією керівництва водоканалу міста щодо залучення наукових підходів до вирішення проблем забезпечення міста водою. Слід зауважити, що згідно доручення Віце-прем’єр-міністра України Віктора Тихонова від 31 липня 2010 року гідравлічні системи розрахунку існуючих водопровідних мереж та споруд водопостачання повинні бути розроблені для усіх міст України. Це дасть можливість під час формування переліку об’єктів для бюджетного фінансування на 2011 рік об’єктивно оцінювати ефективність вкладених коштів, спрямованих на забезпечення населення якісними послугами водопостачання. Власне, саме цим публічним заходом ДКП «Бориславводоканал» продемонстрував, що не лише працює на рівні вимог часу, але й має серйозні перспективи, як водопостачальне підприємство регіону.

Директор водоканалу Ярослав Лопушанський у тривалій розмові, що відбулася у нас відразу після ознайомлення із гідравлічною моделлю водопостачання міста, жартома відзначив, що хоч цього разу водопостачальники міста дали журналістам інформаційний привід говорити не про вузькі місця та проблеми, а глянути на перспективу.

Пан Ярослав також зауважив, що робота над виготовленням гідравлічної схеми водопостачання розпочалася задовго до появи розпорядження Віце-прем’єр-міністра. Фактично з початку літа колектив водоканалу виконує надзвичайно трудомістку роботу: наносить на електронну карту Борислава та Східниці усі наявні водогони, а також усіх без винятку споживачів. По суті, уже декілька місяців поспіль працівники підприємства поряд із виробничою діяльністю, займаються ще детальною інвентаризацією усього водогінного господарства міста та Східниці.

– Суть у тому, – наголосив Ярослав Лопушанський, – що схема водопостачання, в основі якої лежить американська програма гідравлічного моделювання, зможе продуктивно запрацювати лише за умови отримання повної і достовірної інформації про всю систему водопостачання міста. Тому працівникам водоканалу доводиться шукати, а відтак брати на облік давно занедбані колодці, невідомо коли і ким встановлені засувки та перемички.

Директор водоканалу також пояснив, що практично на сьогодні спеціалісти НВЦ «Еколаст» для Борислава зробили основну частину роботи – на електронну карту нанесено усі основні мережі, й уже зараз підприємство спроможне відстежувати ті ділянки, де несе найбільші втрати води, та обраховувати економічний ефект від реконструкції водяних мереж і термін їх окупності. Зокрема, реконструкція водогону довжиною 320 м по вул. М. Грушевського окупиться через 20 місяців. Щорічний економічний ефект реконструкції цього водогону складає 46,7 тис. грн. при загальній вартості робіт 83,9 тис. грн. Така ж ефективність реконструкції водопровідних мереж на вулицях Богдана Хмельницького, С. Коваліва, Весняної, Трускавецької. На сьогодні – наголошує керівник підприємства, — ] маємо розроблену програму поліпшення водопостачання міста на 1,5 млн. грн. Щорічний економічний ефект цієї програми сягає 7,6 млн. грн., а найдовший термін окупності складає трохи більше двох з половиною років. Причому цей термін стосується тільки вул. Високої, де необхідно замінити більше двох із половиною кілометра водогону. Кошти, вкладені в реконструкцію мереж по вул. С. Петлюри, В. Великого, Транспортної, почнуть давати ефект уже через два роки.

Пан Лопушанський також пояснив, що основною проблемою водопостачання міста є не відсутність води, а надзвичайно великі її втрати. На презентації він зробив детальний аналіз роботи підприємства у 2009 році, і за допомогою діаграм, графіків та схем показав приховані резерви водоканалу Борислава, який за умови ліквідації непродуктивних втрат, може стати потужним та благополучним підприємством, здатним забезпечувати водою не лише наше Місто, а й Трускавець.

Представники науково-виробничого центру «Еколаст» в готельному комплексі «Санта-Марія» вперше представили на суд громадськості роздруковану планшетну модель гідравлічного водопостачання Східниці у збільшеному варіанті. Луганські науковці наочно продемонстрували, як працює гідросистема та її реальні можливості. Вони пояснили, що впровадження системи гідравлічного моделювання водопровідних мереж гь змогу оптимізувати структуру водопровідних мереж, передбачати наслідки розриву труб та прораховувати попередні результати при внесенні змін чи розширенні існуючої водопровідної мережі.

Та найважливішим, мабуть, є те, що система, в основі якої лежить розроблена американськими науковцями програма гідравлічного моделювання, дасть можливість отримати повну інформацію про водопровідну мережу та її елементи в єдиній електронній базі даних, вести архів стану мережі та її елементів, пошкоджень, які виникли, проведених аварійно-відновлювальних та інших робіт, створити електронну топографічну карту міста з об’єктами, відмітками землі і накладенням на неї водопровідних мереж, при необхідності роздрукувати фрагмент будь-якої ділянки міста для проведення аварійно-відновлювальних робіт.

За твердженням науковців, система гідравлічного моделювання дозволяє також проводити миттєвий аналіз різноманітних ситуацій, які сталися чи можуть статися. Гідросистема здатна давати оцінку впливу несанкціонованих під’єднань водоспоживання, виявляти ділянки водопровідної мережі з надлишковим тиском води, що може призвести до розірвання труб, особливо старих, сигналізувати про об’єкти, де не вистачає тиску води, отримати реальні результати від реалізації передбачуваних проектних рішень ще до залучення проектних організацій. Вона відображає повну картину системи розподілу водних ресурсів по об’єктах міста при моделюванні різноманітних ситуацій типу: що буде, якщо, для прикладу, до системи водопостачання підключити новий об’єкт, відключити чи включити насос або змінити його тип, відкрити чи закрити засувку, прокласти додаткову трубу або перемичку чи змінити її діаметр.

Разом із впровадженням систем гідравлічного моделювання місто вперше отримає єдину базу даних усієї мережі водопостачання (довжину, діаметри труб, засувки, насоси та ін.), а також зможе вести архів їх стану, пошкоджень, які виникли, та проведених аварійно-відновлювальних робіт. У випадку необхідності будь-який окремий вибраний фрагмент цієї системи може бути роздрукований та використаний при аварійно-відновлювальних роботах.

– Наразі, – сказав на завершення розмови Ярослав Лопушанський, – над гідромоделлю водопостачання міста триває напружена робота. Практика роботи «Еколасту» свідчить, що виготовлення усієї гідросхеми водопостачання триває близько року. Ми пройшли перший, найскладніший етап. Науковці обіцяють показати первісний цілісний варіант гідромоделі водопостачання наприкінці року. Зрозуміло, багато речей потребуватиме ще уточнень та доопрацювань. Проте важливо: чи не вперше місто отримає документ, що чітко вказуватиме, у якому напрямку треба рухатись, щоб забезпечити мешканців Борислава і Східниці водою цілодобово.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

(Переглядів 55 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags: ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо на роботу
  05.01.2023 | 16:23

  Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

 • Запрошуємо вивчати англійську мову!
  26.08.2022 | 15:47

  Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви