Сьогодні для того, щоб утворити громадську організацію потрібно мінімум двоє засновників, 7 робочих днів і правильно заповнений вичерпний перелік документів.
Засновники:
Засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах та досягли 18 років, а у випадку заснування молодіжної та дитячої громадської організації – 14 років (ст. 7 Закону України «Про громадські об`єднання»).
Засновників громадської організації не повинно бути менше, ніж дві фізичні особи. Юридичні особи засновувати громадську організацію не можуть. Також існує обмеження у заснуванні громадської організації для осіб, визнаних судом недієздатними.
7 робочих днів:
Утворення громадської організації відбувається на установчих зборах, під час яких засновники висловлюють своє бажання створити громадську організацію, надають їй найменування, визначають мету та завдання діяльності громадської організації, а також організаційно-правову форму.
Під організаційно-правовою формою слід розуміти громадську організацію або громадську спілку.
Після проведення установчих зборів у керівника або відповідальної особи за реєстрацію організації є 60 днів, щоб повідомити про утворення громадської організації або подати необхідні для реєстрації до уповноваженого органу з питань реєстрації.
Якщо протягом 60 днів такі дії не будуть вчинені – вважатиметься, що громадська організація не утворювалася.
Після подання документів до уповноваженого органу з питань реєстрації, останній протягом 7 робочих днів приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації громадського об’єднання, про направлення документів на доопрацювання чи про залишення документі без розгляду по суті (ч. 9 ст.12 Закону України «Про громадські об’єднання»).
ВАЖЛИВО: питання реєстрації громадського об’єднання – юридичної особи регулює базовий закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб підприємців», в свою чергу закон «Про громадські об’єднання» регулює лише особливості реєстрації таких юридичних осіб як громадські об’єднання. Таким чином, місцеве управління юстиції спільно з уповноваженим органом з питань реєстрації забезпечує надання всього комплексу реєстраційних послуг для громадських об’єднань.
УВАГА! Міське або районне управління юстиції повинно обов’язково надіслати за результатами правової експертизи висновок. Якщо громадське об’єднання відповідно до висновку внесе необхідні зміни, орган з питань реєстрації зобов’язаний зареєструвати таке об’єднання.
Рішення, дії чи бездіяльність уповноваженого органу з питань реєстрації, прийняті (вчинені) на підставі цієї статті, можуть бути оскаржені до суду (ч.22 ст. 12 Закону України «Про громадські об’єднання»).
Ірина Наконечна, провідний спеціаліст реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції
ТОП коментованих за тиждень