Ринок нерухомості завжди чутливо реагує на стан економіки України. І якщо за підсумками минулого року ВВП країни зменшився майже на 10%, то на початку 2016-го показав слабке зростання на 0,1%. На поточний рік експерти МВФ прогнозують підсумкове зростання на рівні 1,5%. Крім того, споживчі настрої почали покращуватися: за даними GfK Україна, споживання зросло на 5%. Повернення гривні в стабільний коридор до долара і євро також пішло на користь готовності до серйозних покупок, таких як квартири. Аналітики сервісу оголошень OLX вивчили пропозиції у Львові й області і дізналися, як змінилася середня вартість квартир за останні півроку.
У рубриці «Продаж вторинного житла» у Львівській області активно понад 4 тисячі оголошень щодо продажу нерухомості. Традиційно найбільше пропонується однокімнатних і двокімнатних квартир.
Ціни варіюються залежно від класу житла — від найпростішого до преміум-апартаментів. Наприклад, найдоступніша квартира в області — однокімнатна у Дрогобичі — пропонується всього за 8 тис. дол. Найдорожчими виявилися дворівневі апартаменти зі щойно зробленим ремонтом та встановленим каміном, які коштують 350 тис. дол. (~ 8,75 млн. грн).
Ціни на однокімнатні квартири у Львівській області показали в основному значне падіння в гривнях — їхня вартість у регіоні відчутно знизилася. У Бориславі однокімнатні подешевшали на 35%, у Дрогобичі — на 24%, Львові — на 27%, Трускавці — на 11%. Лідером зі зниження вартості однокімнатних квартир став Червоноград, де вони втратили 60% ціни. Слабке подорожчання — на 10% у гривнях — помічено лише у Стрию.
У підсумку середня ціна однокімнатної квартири в гривні в червні 2016 року становила:
– Львів — 558,5 тис. грн
– Борислав — 213,7 тис. грн
– Дрогобич — 366,6 тис. грн
– Стрий — 475,4 тис. грн
– Трускавець — 624 тис. грн.
– Червоноград — 218 тис. грн
Ціни на двокімнатні квартири у Львівській області також показали відчутне зменшення. Львівські «двійки» у гривнях подешевшали на 23,5%, у Стрию — на 28%, Трускавці — на 29%, Червонограді — на всі 38%. У Дрогобичі вони втратили лише 4,7% вартості, тоді як у Бориславі, навпаки, подорожчали на 31%. У грудні в Червонограді двокімнатні виявилися дешевшими за «одинички». Це пояснюється тим, що ціна квартири залежить від кількості квадратних метрів, а часто площа «одинички» та двокімнатної квартири майже однакова.
Трикімнатні ж квартири в області показали різну динаміку. Найбільший обвал цін — на львівські «трійки» — 50,5%. У Дрогобичі вони подешевшали на 14,5%, у Трускавці — на 5%. Слабке зростання ціни на 4% у гривнях — у Червонограді, у Стрию ж — відчутне подорожчання на 27%, у Бориславі — стрибок на 37,6%. При цьому трикімнатні квартири бувають дешевшими за двокімнатні. Аналітики пояснюють це тим, що на одно- і двокімнатні, як правило, найвищий попит, тоді як квартири більшого розміру наразі стали неліквідними на ринку нерухомості.
Коливання цін на нерухомість традиційно залежить від курсу долара, який після стрибка вгору взимку і на початку весни почав улітку відкочуватися на позиції кінця 2015 року до позначки близько 25 грн за долар. Окрім того, у великих містах відчутна активність на первинному ринку нерухомості, тоді як у менших попит на житло сильніше залежить від сезонних факторів. На ціни у Львівській області впливає також стан промисловості регіону й плани щодо розвитку туристичної інфраструктури.
Загалом по Україні середня ціна однокімнатної квартири в червні 2016 року становила 676 288 грн (27 282 дол.). У лідерах рейтингу, як і раніше, Київ (1,07 млн. грн), Одеса (882 тис. грн) і Львів (790 тис. грн). У топ-10 міст, де однокімнатна коштує більше 25 тис. дол., також Харків, Чернівці, Луцьк, Запоріжжя, Тернопіль, Кіровоград і Черкаси.
Анна Гаврилова
ТОП коментованих за тиждень