Реалізація євроінтеграційних заходів на регіональному рівні
7 жовтня у Трускавці відкрився Х Міжнародний економічний форум «Транскордонне співробітництво. Погляд у майбутнє». З відкриттям форуму учасників привітав віце-прем’єр-міністр України Віктор Тихонов.
Чиновник зазначив, що транскордонне співробітництво для України – це процес наближення життя населення до середньоєвропейського, розв’язання спільних проблем із сусідами, реалізація євроінтеграційних заходів на регіональному рівні.
Тихонов заявив, що уряд напрацював концепцію державної програми розвитку транскордонного співробітництва України на 2012-2015 роки. Віктор Тихонов наголосив, що транскордонна співпраця є одним із ефективних механізмів зближення із Євросоюзом, а євроінтеграція залишається ключовим пріоритетом у зовнішній політиці України та орієнтиром у проведенні внутрішніх реформ ініційованих Президентом України Віктором Януковичем.
“Угода про асоціацію з ЄС, впровадження зони вільної торгівлі та безвізовий режим – це завдання над яким працює український уряд”, – заявив Віктор Тихонов.
За його словами, вирішення цих завдань буде визначати європейське обличчя України.
Тихонов закликав суб’єктів транскордонного співробітництва та представників місцевого самоврядування активно брати участь у програмах транскордонного співробітництва, таких як програма співпраці “Польща – Білорусь – Україна”, “Україна – Угорщина – Словаччина – Румунія”, “Україна – Румунія – Молдова – басейн Чорного моря”.
Нагадаємо, Міжнародний економічний форум, що традиційно проходить на Львівщині, став дискусійною платформою для лідерів східноєвропейських держав і обговорення політиками, економістами, фінансистами, інвесторами і бізнесменами ключових питань для майбутнього України і Східної Європи. В рамках Форуму презентуються важливі для України і регіонів інвестиційні проекти та інноваційні технології.
Форум у Трускавці обійшовся Львівщині в 1 млн. грн.
Цього року на організацію Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці Львівська область виділила з бюджету 1 млн. грн. Про це повідомив під час брифінгу в межах Х Міжнародного економічного форуму голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник.
Окрім цього, Мирослав Сеник запевнив, що щороку Форум стає все більш представницький, на ньому піднімаються все більш фахові питання.
Водночас голова Львівської ОДА Василь Горбаль заявив, що Львів та Львівська область приречені бути лідерами з залучення інвестицій. Він зазначив, що Форум має стати поштовхом для розвитку області.
“Ми маємо цей потенціал. Настав час цей потенціал використати”, – сказав Василь Горбаль.
На ремонт доріг Львівщини цьогоріч освоюють 2 млрд. грн.
Голова Міністерства регіонального розвитку та будівництва Володимир Яцуба зазначає, що цього року на ремонт доріг Львівщини освоюють 2 млрд. грн. і обіцяє, що наступного року ця сума буде більшою. Про це він заявив 7 жовтня під час брифінгу в межах Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці.
За словами В.Яцуби, під час одного з попередніх візитів на Львівщину це задекларував віце-прем’єр Борис Колесников. “Тоді навіть я не вірив, що Україна знайде такі кошти”, – сказав Володимир Яцуба.
Він наголосив, що з програми доступності житла було знято частину коштів. “З Львівської області при всій складності формування бюджету не зняли ні копійки”, – сказав В.Яцуба.
Також, відповідаючи на запитання про ремонт дороги зі Львова до Трускавця, міністр наголосив, що ще раніше наголошував на необхідності відремонтувати усі дороги Трускавця, “не залишаючи це питання на наступний рік”.
“Дороги Трускавця треба зробити, адже без цього не буде залучення інвестицій у Трускавець такого, як ми бажаємо”, – наголосив міністр. Він запропонував наступного року привести до ладу дороги у Трускавці і натякнув, що його міністерство можливо додасть на це коштів.
Теж Володимир Яцуба повідомив, що процедура спрощення прийому нових об’єктів в експлуатацію не буде стосуватися третьої категорії, тобто відповідальних об’єктів, які ми будуємо, – аеропортів та мостів. За словами міністра, при погоджені таких об’єктів Україна користуватиметься документами, які він нещодавно привіз із Брюсселю – європейські норми для інженерних споруд високої небезпеки.
“Ніяких спрощених процедур тут не буде, бо це життя людей”, – заявив Яцуба. Водночас він зазначив, що документи щодо інших категорій об’єктів будівництва та спрощеної процедури прийняття в експлуатацію його міністерство вже скерувало для прийняття відповідного рішення у Кабмін.
Інвестори роблять подвиг, вкладаючи гроші в Україні
«Україна, відповідно до даних Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації, зараз посідає 142 місце серед 180 країн світу у рейтингу щодо умов ведення бізнесу та 6 місце у світі за обсягами тіньової економіки. Якщо б я був іноземним інвестором, зважаючи на це, не поспішав би вкладати кошти в Україні. Ті інвестори, які таки вкладають, роблять подвиг», – зазначив у виступі під час Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці 7 жовтня президент ПАТ «Концерн «Галнафтогаз» Віталій Антонов.
В.Антонов додав: “Треба крок за кроком реалізовувати запропоновані реформи і зберігати стабільність в країні, ми це підтримуємо”.
Також, за словами підприємця, паралельно із реалізацією реформ, Україні потрібно системно і авторитетно доносити про це інформацію світовій спільноті, посилити позитивний піар, адже від цього залежить оцінка країни, що у свою чергу впливає на процес прийняття рішень інвесторами.
“Преса пише, що Financial Times оминула увагою візит Президента України в США. Постає питання, чому немає системної роботи із такими виданнями, як Financial Times? Росія має телеканал Russian Today, це важлива складова системного піару країни, можливо варто здуматися над створенням телеканалу Ukraine Today”, – прокоментував В.Антонов.
Він додав, що в умовах конкуренції у світі слід боротися і піарити себе, щоб виникало розуміння, чому “ми такі гарні, що маємо абсорбувати інвестиції”.
Корупція торпедує будь-які реформи у країні, – експерт
«Жодна реформа не спрацьовує, якщо серед її компонентів немає боротьби з корупцією. Корупція може торпедувати будь-які реформи і відкинути країну суттєво назад», – про це 7 жовтня під час Х Міжнародного економічного форуму «Транскордонне співробітництво. Погляд у майбутнє» у Трускавці заявив директор інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, розповідаючи про національно-економічну політику України в умовах глобалізації.
І. Бураковський також зазначив, що українській владі сьогодні слід сконцентруватися на створенні регуляторних умов, що створюватимуть сприятливе середовище. Правила гри для всього бізнесу мають бути однакові, і вони мають враховувати міжнародну визначність принципу регулювання.
Він також зазначив, що глобалізація несе ряд викликів для України сьогодні. За його словами, реформи сьогодні треба проводити для економічного розвитку, протидії світовій кризі та у зв’язку з співпрацею з МВФ. На його думку, можливі три сценарії розвитку подій – оптимістичний – за якого Україна не лише виконує замовлення МВФ, але тим самим започатковує зміни, що сприятимуть стабільному розвитку економіки. Песимістичний – за якого зобов’язання серед МВФ не виконуються, однак при цьому може фіксуватися незначне зростання економіки та добробуту населення, проте в середній і дальній перспективі успіхів не буде. І традиційний сценарій, коли умови МВФ виконують сяк-так, а на ділі реформи не відбуваються. В результаті Україна в такому випадку зіткнеться з новою кризою і буде відкинута назад.
І Бураковський зазначив, що треба докласти усіх зусиль, щоб піти по оптимістичному сценарію. Для цього владі, за його словами, потрібно ще раз подивитися на проект Податкового кодексу й адекватно оцінити його вплив на подальший розвиток малого та середнього бізнесу. Також потрібно навести лад в державних фінансах, бо коли є проблема з державними фінансами, то це означає додатковий фіскальний тиск на бізнес.
“Жодна реформа не спрацьовує, якщо серед її компонентів немає боротьби з корупцією. Корупція може торпедувати будь-які реформи і відкинути країну суттєво назад”, – зазначив І. Бураковський.
У коментарі журналістам І. Бураковський, зокрема, зазначив, що корупція сьогодні є ключовою проблемою в Україні, що стримує розвиток бізнесу і економіки, а відтак впливає на рівень добробуту населення. Він зазначив, що навіть влада визнає, що з кожного мільйону державних грошей 20% скеровується невідомо куди. “І саме цю проблему требу подолати”, – зазначив він.
Також І. Бураковський зазначив, для влади: якщо реалізувати реформи, то неминучими є помилки та гальмування, але їх можна мінімізувати. Разом з тим можливий спротив реформам. Щоб уникнути його, потрібно робити не лише красиві політичні декларації, але й самим змінюватись у ставленні до економіки і підприємців.
На транскордонну співпрацю Україна-Польща-Білорусь передбачено $180 млн.
Віце-міністр міністерства регіонального розвитку Республіки Польща Кшиштоф Гетьман пропонує Україні, Польщі та Білорусі обговорити питання транскордонної співпраці на майбутнє і, можливо, розпочати створення спільної стратегії транскордонної співпраці. По це він заявив 7 жовтня в межах Х Міжнародного економічного форуму «Транскордонне співробітництво. Погляд у майбутнє». Кшиштоф Гетьман проаналізував реалізацію програми транскордонного співробітництва Польща-Україна-Білорусь у 2007-2013 рр.
“Це вже другий етап програми. У нашому розпорядженні перебуває $180 млн і ми перебуваємо на стадії реалізації проекту, оцінки поданих заявок у межах 1-го туру, який відбувся на початку цього року”, – зазначив Кшиштоф Гетьман. Він зауважив, що з обох боків кордону – в Україні і Білорусії є велика активність. Вже подано понад 300 заявок для участі в програмі.
“Вже в грудні цього року ми будемо розподіляти фінансування. Окрім конкретних проектів, є 9 стратегічних програм, які пов’язані з пунктами перетину кордону. Ми маємо вибрати кращі проекти, аби поліпшити якість прикордонного руху і перетину кордону для мешканців”, – зазначив Кшиштоф Гетьман.
Зокрема, серед проектів, які розглядаються, він назвав облаштування польсько-білоруського переходу, розвитку пункту пропуску в Усть Лузі, а також йдеться про додаткове оснащення пунктів пропуску Рава-Руська, Ягодин і Краковець. Ці проекти наразі у розробці.
“Оскільки це прикордонні території, то вони менш розвинуті. Ми маємо звертати увагу на ті проекти, які сприятимуть розвитку територій. Вони мають бути реалізовані двосторонньо. Наша співпраця буде ефективною тоді, коли вигоду і користь отримають по обидві сторони кордону”, – зазначив Кшиштоф Гетьман.
За його словами, така вигода може бути матеріальною, наприклад, інфраструктура, зокрема, дороги, а також нематеріальною: нові знання, досвід, новий рівень спільної довіри.
“На даному етапі ми зосереджуємо увагу на неприбуткових проектах. Та ми маємо потрохи від цього відходити, якщо хочемо щоб росли економічні показники, розвивалась економіка наших країн, треба реалізовувати проекти, скеровані до підприємців. Тому уже зараз важливо розпочати дискусію щодо подальшої співпраці після 2013 року. Маємо зосередитися на 4-ох пріоритетах: збільшення пропускної здатності кордону, охорона навколишнього середовища, підприємництво та інтеграція суспільства. Важливим питанням для нас залишається комунікаційна складова – дороги… Ми не маємо чекати що нам запропонує Єврокомісія, адже тут, на місці, ми краще знаємо що робити”, – зазначив Кшиштоф Гетьман.
Він наголосив, що уряд Польщі надзвичайно зацікавлений у розвитку цієї співпраці, яка базується не лише на коштах ЄС, але й на власних коштах країн. Він сказав, що потреба такої співпраці підтверджується великою кількістю заявок для участі у програмі.
Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна є частиною Європейського Інструменту Сусідства і Партнерства (ЄІСП), створеної за ініціативою Європейської Комісії. Програма спрямована на розвиток прикордонних територій трьох країн, а її бюджет є найбільшим в рамках ЄІСП. Спільний Технічний Секретаріат Програми, метою діяльності якого є проведення інформаційної політики і підтримка заходів в рамках програми, був скликаний у квітні 2009 року.
До Польщі планують відновити експорт електроенергії з Добротвірської ТЕС
7-8 жовтня у межах Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці проходять переговори щодо відновлення експорту електроенергії до Польщі з Добротвірської ТЕС і побудову ТЕС-2, – повідомив 8 жовтня під час брифінгу перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків.
Він зауважив, що для області важливо відновити поставку електроенергії до Польщі, адже призупинений експорт призупинив фактично увесь технологічний ланцюг.
«Львівська ОДА працює над цим питанням… Будівництво ТЕС-2 дасть змогу модернізувати виробництво, а також залучити дешеву гідроенергію. Та ще рано говорити про інвестиції. Спочатку треба визначити, яка буде форма співпраці – холдинг, міжнародний холдинг. Область зацікавлена, щоб був міжнародний проект, адже це допоможе зменшити ризики. Інвестиції – це шлюб по розрахунку. І важливо, як ми представимо нашу наречену», – сказав Янків.
Він зазначив, що щодо цього питання обласна влада уже зверталась з листами до президента та прем’єр-міністра. «Цей інвестиційний проект у нас на контролі. Він буде пріоритетним, аби не було перешкод для його реалізації», – сказав Янків.
Поляки в ПАРЄ підтримуватимуть залучення інвестицій у Львівщину
Польські делегати у Раді Європи готові підтримувати питання залучення інвестицій в Україну та на Львівщину. Про це 8 жовтня у коментарі ZAXID.NET заявив голова Львівської ОДА Василь Горбаль.
Розповідаючи про попередні результати Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці, Василь Горбаль зауважив: “Ми отримали чітке запевнення, що польські делегати в Раді Європи будуть підтримувати будь-які інвестиційні починання в Україні, і в даному випадку, на Львівщині. Та потрібна і активність наших представників ПАРЄ. Адже опозиційні політики використовують цей майданчик для декларації своєї політичної позиції, а зовсім не для лобіювання певних прагматичних інтересів України. Є фонд, треба шукати механізми, як це фінансування отримати. І не лише на прикордонні речі, але й на речі ширші”.
Також голова Львівської ОДА зазначив: “Ми готували форум в президентському форматі. Це не відбулося через міжнародний графік зустрічей Президента. Значна частина делегатів, участь яких була запланована, вилетіла вчора до Вашингтону для переговорів з МВФ. Це також об’єктивні речі. Та Львівщина не обділена високими гостями. За весь цей час, у останній місяць у нас побували з робочими поїздками майже всі віце-прем’єри. Керівники та заступники усіх міністерств та відомств”.
Водночас, він зауважив, що вчора глава Мінрегіонбуду України Володимир Яцуба “дуже чітко попрацював з польською делегацією”.
“Ми торкнулися питання використання Фонду регіонального розвитку ЄС, можливості використання цього фінансування на ширші проекти українських регіонів. Зараз почнеться другий етап подачі заявок на участь у цій програмі. Також польською стороною піднялось питання про реконструкцію пам’ятників з огляду на те, що у нас є спільна з поляками історія, культура, пам’ятники. За словами голови Львівської ОДА, може йтись про те, що польські реставратори вестимуть тут роботи. Треба шукати механізм залучення додаткових коштів і на цей напрям. Цікавий проект запропонувала польська сторона щодо фінансування велосипедних доріжок. Ми на неї можемо залучити кошти. Зараз будемо розпрацьовувати заявку та документи”, – сказав Василь Горбаль.
“Дрогобицький автокрановий завод” вийде на білоруський ринок
8 жовтня у межах Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці голова Львівської ОДА Василь Горбаль зустрівся з головою Брестського виконкому Константином Сумаром. Під час зустрічі йшлося про те, що буде налагоджено співпрацю в галузі машинобудування – кооперація з Львівським автобусним заводом, ВАТ «Дрогобицький автокрановий завод».
“Звичайно, для того, щоб “Дрогобицькому автокрановому заводу” вийти на білоруський ринок, треба заснувати спільне підприємство. Це особливості білоруського ринку. Через це продукція автокранового заводу зможе потрапити на територію Білорусі”, – сказав Василь Горбаль.
Також, за результатами зустрічі, Василь Горбаль розповів під час брифінгу про позитивний досвід Білорусі у підтримці вітчизняного виробника.
“У державних закупівлях пріоритет мають отримувати вітчизняні виробники. Якщо ми купуємо за державну копійку щось, то це вже має бути як виняток, якщо це справді не виробляють в Україні. Білорусь пішла цим шляхом. Зараз у них фактично неможливо за державні кошти купити імпортний товар. І це дало суттєвий поштовх до модернізації виробництва. Я вже не кажу, яких успіхів добилась Білорусь в модернізації спортивної інфраструктури”, – сказав Горбаль.
Зі слів голови ЛОДА, фактично у кожному райцентрі вони будуть льодовий палац і басейн. “Ми тільки починаємо говорити, що його зараз побудуємо”, – додав він.
“Крім того, сьогодні було підписано протоколи про наміри угоду щодо створення логістичного центру в Яворівському районі, а також договір про стажування молодших медичних працівників у Тюрингії. Додав, що з Тюрінгії (Німеччина) була чи не найбільша делегація – 20 осіб”, – сказав голова ЛОДА.
Дозвіл на малий прикордонний рух зі Словаччиною українець може чекати 30-90 днів
Якщо за 7 днів можна отримати шенгенську візу, то на дозвіл на малий прикордонний рух зі Словаччиною треба чекати місяць, чи може й 90 днів. Про це 8 жовтня під час засідання Форуму регіонів у межах Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці повідомила директор регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень у місті Ужгороді Світлана Мітряєва.
З її слів, до малого прикордонного руху між Україною та Угорщиною відноситься 244 угорські та 384 українські населені пункти, між Словаччиною та Україною 299 словацьких та 280 українських населених пунктів, між Україною і Польщею – 1822 польських і 1542 українських населених пункти.
“Малий прикордонний рух зі Словаччиною відбувається не повною мірою”, – додала вона і зауважила, що, якщо за 7 днів можна отримати шенгенську візу, то на дозвіл на малий прикордонний рух зі Словаччиною треба чекати місяць, чи навіть 90 днів.
Президент Американської торгової палати закликав Януковича втілювати економічні реформи
Напрям економічних реформ в Україні є визначеним. Віктор Янукович підготував загальну економічну реформу. Є партнерство з успішними країнами, є новостворена політична стабільність в країні. Тобто є можливість провести легітимну регуляторну реформу для покращення основних галузей економіки України. Міжнародні фахові інституції дають практично ті ж рекомендації, що задекларовані владою щодо реформ. Тому потрібно втілювати економічну реформу на національному рівні. Не треба більше балачок, час закотити рукави і втілювати ти її.
З таким закликом виступив під час Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці президент Американської торгової палати в Україні Хорхе Зукоскі, доповідаючи про важливість реформ в Україні задля посилення конкурентоспроможності України на світовому ринку.
Він додав, що саме втілення задекларованих реформ і є найбільшим викликом, бо люди часто не люблять змін, а особливо бюрократи, які користали з корупції, досягали особистих вигод, замість державних пріоритетів.
Хорхе Зукоскі перерахував потрібні Україні реформи: треба створити середовище, що буде саме опиратися корупції, захищати інтелектуальну власність, розвивати інновації, перейти від споживання до виробництва конкурентних продуктів, зміцнити верховенство права, збільшити прозорість і стабільність інвестиційного середовища.
На регіональному рівні місцеві влади також мають забезпечувати для інвесторів незмінні правила гри, захист від корупції, дотримання законності, позитивне ставлення до інвесторів загалом.
У Львові віце-прем’єри України і Польщі обговорять Олімпіаду-2022 та Євро-2012
20 жовтня у Львові запланована зустріч віце-прем’єрів України і Польщі, які обговорять, зокрема, інфраструктурні питання, питання Євро-2012. Про це повідомив перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків. Зі слів М. Янківа, заплановано, що Львівська область у межах цієї зустрічі представить концепцію «Олімпійська надія-2022». Загалом, каже Мирон Янків, до цього проекту має бути залучений так званий Великий Львів, а також Трускавець, Славсько, Тисовець, а також Закарпаття та Івано-Франківська область.
«Цей проект не для того лише, щоб ми провели Олімпіаду, але й для подальшого розвитку інвестиційного комплексу області», – сказав М. Янків. Відповідаючи на питання, чи можна очікувати на будівництво льодового палацу в Трускавці, Мирон Янків сказав: «Я не хотів би випереджати події».
Презентація проекту «Олімпійська надія-2022» була запланована у межах Х Міжнародного економічного форуму у Трускавці, проте, зі слів голови ЛОДА В.Горбаля, її перенесли через те, що тривав процес переобрання голови Національного олімпійського комітету України. Його знову очолив Сергій Бубка.
Х Міжнародний економічний форум завершив свою роботу
8 жовтня у Трускавці, що на Львівщині, завершився Х Міжнародний економічний форум. Як розповів під час брифінгу перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків, у межах форуму пройшли десятки різноманітних зустрічей, укладання угод та домовленостей, договорів про співпрацю, а також багато цікавих тематичних дискусій та обговорень у межах заданої теми форуму “Транскордонне співробітництво. Погляд у майбутнє” та Форум Регіонів.
За словами М. Янківа, на форумі зареєструвалось 547 учасників. Цього року приїхала рекордна кількість бізнесменів, експертів, громадських та політичних діячів з 18 країн світу, серед яких Німеччина, Польща, США, Росія, Румунія Угорщина, Чехія, Словаччина, Австрія, Франція, Швеція, Естонія, Нідерланди тощо.
“Розвиток транскордонного співробітництва на сьогодні є пріоритетом для України, адже дає можливість реалізувати важливі напрямки: зменшити територіальні диспропорції, наблизити соціально-економічний рівень життя населення до європейського, розвивати сектор малого та середнього підприємництва, розвивати транспортні мережі та комунікації, розбудовувати державний кордон”, – сказав М. Янків.
З його слів, одними з найбільш плідних були зустрічі української та польської сторін.
“Як відомо Польща та Україна мають понад 400 міжрегіональних угоди, і їх кількість росте щотижня”, – сказав М. Янків. Він зазначив, що найближчим часом у області може відбутися зустріч представників регіонів України та Польщі, які активно співпрацюють, “щоб використати досвід Польщі з напрацювання пілотного проекту адміністративно-територіальної реформи”, – сказав М. Янків. Зі слів Мирона Янківа, обласна влада прагне, аби цей пілотний проект почав реалізовуватись на Львівщині вперше в країні.
Також у межах Форуму обговорили будівництво двох пунктів перетину на українсько-польському кордоні.
“В планах – ще два. Ми очікуємо на обмін нотами з цього приводу від обох сторін. Також обговорювали програму співпраці у межах Україна-Білорусія-Польща. Польська сторона готова йти на розширення фінансування проектів у межах програми”, – сказав Мирон Янків.
Крім того, під час Форуму два дні проходила контактна біржа, у межах якої близько 80 бізнесменів та підприємців, половина з яких іноземні, проводили зустрічі на місцевих підприємства.
Мирон Янків висловив сподівання, що серед результатів Форуму, зокрема у стосунках з Польщею, відбудеться ріст товарообороту, експорту української продукції, покращиться розвиток готельно-туристичного бізнесу тощо.
Як інформував ZAXID.NET, у межах Форуму голова ЛОДА Василь Горбаль провів ряд важливих зустрічей і, серед інших, підписав угоду про наміри продовжувати співпрацю з землями Тюрінгії (Німеччина), а також з Білоруссю.
ТОП коментованих за тиждень