На початку серпня у с. Урич Сколівського району біля легендарної наскельної фортеці Тустань відбувся однойменний фестиваль середньовічної української культури «Ту Стань». Забави русичів відбувалися при гарній літній погоді.
Фестиваль біля фортифікаційних споруд заповідника «Тустань» відбувається уже восьмий рік поспіль. Цього року учасниками видовищного дійства стали понад три сотні реконструкторів зі Львова, Києва, Хмельницького, Луцька, Харкова, а також з-за кордону — з Литви та Польщі.
Учасники фестивалю традиційно представили на огляд глядацької аудиторії вогняні та світлові шоу. Відкриттям цьогорічного свята став музичний гурт «Перекотиполе», який заслужено здобув перемогу в конкурсі «Вуличні музики». Ведучий святкової програми заохочував усіх, хто вміє грати на будь-якому музичному інструменті, брати участь у конкурсах та насолоджуватись репертуаром програми. Переможців нагороджено почесними грамотами та грошовими винагородами.
Традиційні лицарські поєдинки цьогоріч замінили американським футболом – регбі. Сильні чоловіки мали можливість продемонструвати кращій половині людства свою мужність та вправність. Лише окремі любителі культури лицарів постаралися взяти з собою обладунки і демонстрували їх глядачам.
Родзинкою фестивалю стало традиційне українське весілля, котре вирішили відсвяткувати один із організаторів свята Ярослав та його наречена Марія. Це стало несподіванкою, адже воно було стилізоване під давньоруське гуляння. Впадали у вічі яскраві костюми, старовинні аксесуари та дивували обрядові дійства. Веселі скоморохи неабияк розважали присутніх. Після цього глядачів почастували весільними солодощами.
Позитивний середньовічний настрій усім, хто брав участь у святкуванні, створювали музика, співи під гітару, етнотанці біля ватри, цікаві майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва.
Екскурсоводи з числа місцевих мешканців допомагали гостям «Ту Стані» ознайомитися із заповідником та розповідали цікаві легенди про древню фортецю й навколишні скелі.
До слова, цього року кожен охочий міг взяти участь у рольовій грі та відчути себе середньовічним лицарем, узявши участь у бойових діях на території заповідника.
Організатори фестивалю вирішили відмовитися від сцени, як сучасного атрибуту, й встановили дерев’яний поміст. На ньому відбувалися показові двобої лицарів, виступали гурти «Йорий Клоц» зі Львова та «Ірдорат» з Білорусі.
У неділю в місцевому храмі освятили спеціально створену до фестивалю ікону Покрови Тустані. За словами Василя Рожка, директора Державного історико-культурного заповідника «Тустань», образ Богоматері надалі перебуватиме у храмі на території заповідника та оберігатиме його від негараздів. Автор ікони – іконописець Іван Климочко.
Як повідомив Василь Рожко, бюджет цьогорічного фестивалю наповнився частково із коштів заповідника «Тустань», частина – кошти, які виділили з обласного бюджету Львівщини, а ще частину надали спонсори. Більшість видатків, як розповів пан Рожко, скерували на послуги з електропостачання, транспортування, харчування організаторів та учасників.
Додамо: на фестиваль завітав голова Львівської ОДА Віктор Шемчук у супроводі кількох підлеглих. З фесту пан Шемчук повернувся озброєним «до зубів» – організатори «Тустані» подарували губернатору меча. А роль «кашовара» на фестивалі виконав голова Львівської обласної ТВК Микола Щур: на велетенській пательні посадовець смажив картоплю та ковбаски для зголоднілих лицарів.
На жаль, було помітно, що програма фестивалю суттєво скорочена. Не було гуртів, що завжди запрошувались на подібне свято, не виблискували обладунками численно лицарі. Зі слів співорганізатора-волонтера Ірени, на зменшенні кількості розважальних заходів позначився брак коштів. Хочеться вірити, що така культурна подія, яка вже мимоволі вийшла за межі України, наступного року таки приверне увагу українських можновладців і вони допоможуть молодим і креативним «запалювати» «Тустанські» скелі. Вважатимемо, що це є своєрідною перервою для того, аби наступного року з новими силами відсвяткувати середньовічний фестиваль.
Прикро було спостерігати, що цьогоріч на дійство прибуло дуже мало відвідувачів. На думку багатьох моїх друзів, однокурсників, студентів, приїжджих туристів та відпочивальників, оплата за вхід на фестиваль (60 грн. з особи, включаючи дітей) є таки зависокою. Якби ціна була нижчою, безперечно, фестиваль відвідала би набагато більша кількість людей. Думаю, організаторам варто над цим подумати наступного разу.
Наталія Ключак, с. Підгородці, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень