Відпочивальники, які пам’ятають Трускавець 3-5 років тому, зараз неприємно вражені тими змінами, які відбулися в місті. Звичайно, говорити, що все погано, все гірше, не можна, адже є і позитивні зрушення. Але все пізнається в порівнянні і кількість негативу, на жаль, перевищує плюси.
Одним з таких мінусів, які не лише псують імідж курорту, але й жахливо спотворюють обличчя задавалося б європейського міста, є непомірно велика кількість так званих МАФів. Що це таке МАФи і з чим їх їдять? – запитаєте Ви. Малі архітектурні форми (від початкових літер цих слів і походить абревіатура) є не чим іншим як тимчасовими спорудами, або простіше кажучи – кіосками різного типу. Але немає нічого постійнішого, ніж тимчасове, тому за останні два – два з половиною роки ці кіоски стали справжнім бичем Трускавця.
Звичайно, що МАФи є пошестю всієї України, а не лише якогось одного міста, і борються з ними по-різному – десь більш жваво, десь більш мляво. Це залежить не в останню чергу від владних мужів, які, що там гріха таїти, мають непоганий дохід від таких МАФів. На капітальне будівництво витрачатися не потрібно, облік реалізованої продукції не ведеться і стоїть така ніби тимчасова будка не день-два і не тиждень, а місяці, роки. Для прикладу, у Трускавці виконком 30 травня ц.р. затвердив «ярмарки» на площі Незалежності та біля верхнього бювету – одним на місяць часу, а іншим … на все літо, з 1 червня по 30 серпня. Якщо додати ще «святкові» «різдвяні», «великодні», «весняні», «осінні», «літні» та «зимові» ярмарки, то стає зрозуміло, чому так у трускавецькій мерії полюбляють ярмарки та МАФи. Підозра, що владні мужі мають щось з того і то немало, поступово переростає у впевненість. Хіба що довести факт корупції не так легко, бо ж все реєструється на підставних осіб. Втім, бити по руках, карати за корупцію та садити в тюрму – це справа не журналістів, а правоохоронних органів, тож не будемо робити за них їхню роботу, натомість послухаємо, що ж кажуть про МАфи експерти.
Ось що про МАФи говорить директор Інституту міста Києва Олександр Сергієнко (цитату від 02.05.2013 р. взято з порталу finance.ua): «МАФи в столиці – величезна чорна діра, в якій зникають неоподатковувані гроші. І поки є можливість уникати податків, доти й будуть існувати МАФи. Ви подивіться на те засилля МАФів – їх порахувати ніхто не може. Різні цифри називають, хтось говорить 7000, хтось говорить 10000. А вони постійно з’являються. Ці МАФи не мають касових апаратів, там відсутній облік грошей, відсутня сплата податків до бюджету… І мені говорили знаючі люди, що деякі чиновники у місті мають по 500 МАФів. Це засіб уникнення сплати податків, яким навіть дурень здатний скористатися. І там проходить те, що в радянські часи називалося “неврахованка”. Тобто хтось, десь на своєму виробництві виробив, не показав його в документах, реалізував через МАФи, нічого до бюджету не сплатив – це просто величезна чорна діра. І треба прикрити діру, а інакше МАФи будуть вічно».
Як кажуть, без коментарів. Якщо в Києві чиновники мають незаконні прибутки від МАФів, то чому не припустити, що в Трускавці теж? І хоча слова МАФи та «мафія» мають різне етимологічне походження, та подібність їхнього звучання, як бачимо, не така вже й випадкова.
Отже, що маємо в Трускавці? Окрім впорядкованих ринків, у тому числі «Славутича» та «Галицького підприємця», «Дукану» та «Зодіака» маємо за останні два роки ще кілька ринків. Найбільший з них – ринок, побудований на мережах ЗАТ «Трускавецькурорт» між площею Незалежності та бульваром Юрія Дрогобича. Порахувавши кількість місць торгівлі в самісінькому серці курорту та помноживши її на дохід від одного місця, матимемо гроші і то немалі. Чи всі ці кошти йдуть у міську казну? Як кажуть в Одесі, не смішіть мої тапочки 🙂
Фактично постійним ринком можна назвати те, що твориться біля давньої трускавецької вілли «Саріуш» (нині – музей історії міста). Мало того, що в самому приміщенні музею періодично по кілька місяців тривають «виставки-продажі» ювелірних виробів, так вже і стін цієї прекрасної пам’ятки архітектури майже не видно – оточили її МАФи, як та мурашва..
Влада Трускавця так безстрашно боролася з торгівлею «в першій санітарній зоні», що, очевидно, ніяк не бачила тих МАФів, які стоять там та ще й роздирають тишу «воплями», але зовсім не Відоплясова. Аудіопродукція реалізовується з МАФів, а влада скромно не помічає, бо це ж свої.
«Коли літо приходить – гаряча пора і на сірому камені плавиться тінь» – співає «Піккардійська терція». А у Трускавці в гарячу і холодну пору року на площі Незалежності «мафівці» плавлять якщо не козла на «вєртєлє», то «карпатські меди», як не «сувеніри» з Китаю, то морозиво або ж талісмани-обереги від злих сил. Біда, бо не продають талісмани від «чесної влади», а то вже б ми не пошкодували грошей та й купили 🙂
«Шанхай» став візитівкою Трускавця, але «то ли ещё будет»? Навіть вільну ділянку з трьома десятками дерев між «Златою», «Шоколадом» та «Міротелем» влада хоче перетворити у «комунальний ринок», де будуть ті ж МАФи. І як вберегтися від цих МАФів? – запитаєте Ви. Відповідь проста – в книгах Маріо П’юзо: від мафії втекти неможливо. Видно, нема у Трускавці сміливців типу комісара Каттані, які б взялися розслідувати справу зв’язків МАФів та мафії у владних коридорах. А може, не коридорах, а кабінетах?
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень