Починаючи від 2007 року журнал «Фокус» публікує рейтинг кращих міст України. Журналісти аналізують 450 міст, з яких обирають 50 або 55 кращих для життя в нашій державі. Критерії такі: 1) інфраструктура: кількість дитячих садків, шкіл, лікарень, супермаркетів і ринків; 2) екологія; 3) рівень злочинності; 4) зайнятість: рівень безробіття; 5) інвестиційна привабливість; 6) середня зарплата; 7) вартість житлово-комунальних послуг; 8) доступність житла: середня ціна м. кв.; 9) кількість ВНЗ III і IV рівнів акредитації; 10) культурний потенціал: кількість театрів, кінотеатрів, палаців культури, пам’яток архітектури, історії та археології й історико-культурних заповідників; 11) привабливість для туристів; 12) ділова активність: кількість підприємств і приватних підприємців, а також рівень проникнення банківських послуг; 13) фінансування: скільки грошей припадає на одного жителя з міського бюджету; 14) міграція населення: наскільки привабливим є місто; 15) рівень благоустрою міста.
Цього року в цей рейтинг потрапив і наш Трускавець і з цього приводу зчинилася величезна радість у Трускавецькій міській раді. Ось яку інформацію з цього приводу під заголовком «Рейтинг: Трускавець – комфортне, культурне, багате та здорове місто» публікує офіційний сайт мерії:
«За даними журналу «Фокус», Трускавець увійшов до списку п’ятдесяти ТОП-міст для життя в Україні, а також до двадцяток найкомфортніших, найкультурніших, найбагатших та здорових міст.
Рівень життя у місті оцінювався за 15-ма критеріями, серед них: рівень злочинності, бюджет, прибутки, безробіття, освіта, ділова активність, інфраструктура, культура, комунальні послуги, медичні послуги, екологія, туристична привабливість.
Одним з основних критеріїв при визначенні комфортних міст була площа паркових зон у розрахунку на душу населення. Оцінювався також рівень забезпеченості населення середньою освітою, дошкільним вихованням, житлово-комунальними послугами, стаціонарною медичною допомогою, супермаркетами, торгово-розважальними центрами, спортивними комплексами, ресторанами, парками, дорогами, міським транспортом і міжміським транспортним сполученням. У ТОП-20 найкомфортніших міст Трускавець посів восьму сходинку.
Також Трускавець визнано культурним містом у ТОП-20 найкультурніших міст в Україні. При цьому оцінювалася кількість навчальних закладів, театрів, книжкових магазинів, кінотеатрів, пам’ятників архітектури, культури, історії, фестивалів.
Високу оцінку дістав Трускавець в плані екології, курорт внесено до ТОП-20 здорових міст. У ТОП-20 найбагатших міст Трускавець посів 18-ий рядок завдяки кількості банківських відділень, готелів, торгово-розважальних центрів» (посилання).
Здавалося б, можна спільно порадіти успіхам. Та, на жаль, ніякий це не успіх. Це – повний провал. І гляньте чому.
Місто Трускавець
Рейтинг від 7 червня 2007 року – 21/22 місце у загальному рейтингу (посилання)
Рейтинг від 27 червня 2008 року – 7 місце у загальному рейтингу (перше місце в категорії міст з населенням до 50 тисяч мешканців) (посилання)
Рейтинг від 11 червня 2009 року – 24 місце у загальному рейтингу (перше місце в категорії міст з населенням до 50 тисяч мешканців (посилання)
Рейтинг від 8 липня 2010 року – 29 місце в загальному рейтингу (посилання). У 2010 році Трускавець також зайняв перше місце в номінації «інфраструктура».
Рейтинг від 9 червня 2011 року – 29 місце у загальному рейтингу (посилання)
Рейтинг від 30 липня 2013 року – 49 (передостаннє) місце у загальному рейтингу (посилання)
Як бачимо, порівняно з 2010 роком, коли міським головою був ще Лев Грицак, Трускавець опустився на 20 сходинок, з 29 до 49 місця. Намагання втішитися хоча б крихтами успіху є не чим іншим як цинізмом та маніпуляцією зі сторони міської влади. А щоб не бути голослівними, порівняймо 2010 рік (мер – Лев Грицак) та 2013 рік (мер – Руслан Козир) і побачимо, що ж змінилося.
У 2010 році до рейтингу 55 кращих міст України потрапили тільки два міста Львівської області – Львів та Трускавець. У 2013 році в перелік потрапив ще й наш сусід Дрогобич, який випередив (!) Трускавець аж на 5 позицій (порівняйте: 44 та 49 місця).
Пройдемося по критеріях. Перше – інфраструктура. У 2010 в цій категорії Трускавець набрав найбільший бал (55 очок). В цій категорії оцінювалися кількість на душу населення дитячих садочків, шкіл, лікарень, ринків, спортивні комплекси, причому враховувалася інформація як з даних міськвиконкомів, так і з відкритих джерел. Не таємниця, що саме через нібито погану інфраструктуру часто старалася тоді критикувати діючу владу Трускавця новостворена опозиція, навіть інколи посилалася при цьому на якісь свої дослідження. Чи покращила чинна влада Трускавці на чолі з п. Козиром цю інфраструктуру? Відповідь за вами, шановні читачі!
Критерії № 2 – екологія, № 3 – рівень злочинності. Думаємо, що цілком справедливо буде сказати, що в цьому плані особливо нічого не змінилося. За часів Лева Грицака принаймні ніколи депутатів міської ради не обкрадали, але це так, ліричний відступ. Тепер міліція отримує від місцевої влади головне завдання – боротися зі стихійною торгівлею, а злочинності в нас, слава Богу, може й нема.
А от по категорії № 4 (рівень безробіття) навряд чи ситуація за останні три роки покращилася. Принаймні по таблиці «Фокусу» у цьому плані в цьому ми входимо у «трійку», але ту погану, не позитивну. № 5 – інвестиційна привабливість. Трускавець – курорт і в принципі завжди курорт є більш інвестиційно привабливим, ніж звичайне місто. Але багато що залежить і від того, хто в курорті при владі.
№ 6 – середня зарплата. Вона у Трускавці одна з найнижчих в Україні. Але знову ж таки заради справедливості скажемо, що так було і в 2010 – тоді в цій категорії Трускавець отримав так, як і в цьому році, найнижчий бал – 1.
Вартість житлово-комунальних послуг (№ 7) є такою, як є, завдяки активній позиції місцевої громади – у 2012 році вдалося відстояти інтереси мешканців. Доступність житла (№ 8) – тут і коментувати нічого. А от по № 9 (кількість вузів) «зрушення» очевидні – замість двох вузів у Трускавці залишився хіба один МАУП, а біологічний факультет ДДПУ переїхав до Дрогобича.
Щодо культурного потенціалу, то він зріс – хоча б кількістю пам’ятників. Бо за ці останні три роки появилися в нас пам’ятники Бандері, митрополиту Шептицькому, Франку. Та, на жаль, критерій «фінансування» (скільки грошей припадає на одного жителя), як і критерій міграції не є обнадійливі. А останній критерій (рівень благоустрою) викликає змішані почуття – з однієї сторони влада ніби всіляко говорить про благоустрій, створює комісії, воює і з людьми, і як Дон Кіхот, з вітряками, а з другої, якість доріг, стан засміченості… Краще не будемо продовжувати, бо серце кров’ю обливається. Чи то в начальника УЖКГіБ ТМР Терлецького якась погана репутація, чи то аура не така, чи щось інше, але з благоустроєм щось явно не те. Як і з собаками, які, на щастя, на рейтинг життя згідно даних «Фокусу», не впливають.
Отже, Трускавець зайняв 49-те місце, але чи повинно це нас радувати чи засмучувати? Ні, це повинно нас стимулювати закотити рукави і працювати на те, щоб змінити владу у місті і самим бути господарями у ньому. Бо якщо влада буде чесною, тоді і громада стане заможною. А чесна влада повинна казати правду, а не називати чорне білим, а біле чорним. Бо за такий короткий час (неповні три роки) так «опустити» Трускавець у рейтингах провідного видання, як це зробила «рідна» трускавецька влада, не зміг би, напевно, й лютий ворог.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень