Наприкінці червня у Дрогобичі на території колишньої катівні НКВД-МГБ-КГБ СРСР відкрили і освятили другу чергу меморіалу «Тюрма на Стрийській». Тоді, в день офіційного відкриття, було наголошено: «Сьогодні настав час завершити цю святу справу. І ми це зробили». Однак…
Як зазначив у розмові з нами ініціатор і активний учасник розкопок на території колишньої катівні НКВД Мирон Бучацький, не все так просто, не все ще зроблено. Зокрема, переконував наш співрозмовник, у відкритому музеї необхідно завершити розкопки у криниці 32-метрової глибини, яка розташована в уже освяченій музейній кімнаті, адже там дотепер лежать останки сотень, а то й тисяч невинно замордованих в’язнів. Пан Бучацький також зауважив, що згадані розкопки необхідно продовжити з належним юридичним оформленням і похованням знайдених останків; відкрити кримінальну справу за фактом злочину, оскільки він не має терміну позовної давності і т.д.
Відтак, уже на початку липня Мирон Бучацький, який питання продовження розкопок в криниці на території тюрми вважає загальнонаціональною і особистою справою, на ім’я народного депутата України Романа Ілика скерував «Скаргу на неналежні дії силових структур», у якій доводить: у криниці залишились рештки жертв сталінських репресій, однак ні міліціонерів, ні прокурорів це питання, вочевидь, не цікавить. Зокрема, у 2008 році, навіть попри численні перешкоди, за допомогою еменесників вдалося докопати до 8-ми метрів і видобути 16 артефактів кісток людських скелетів. Проте, кримінального провадження з цього приводу не відкрито дотепер.
За наслідком цієї скарги народним депутатом України Романом Іликом було скеровано депутатські звернення на ім’я Міністра МВС України В.Захарченка та Генерального прокурора України В.Пшонки, у яких доведено до відома, що за інформацією заявника (М.Бучацького – авт..), незважаючи на дозвільні документи, проведенню зазначених робіт (розкопок – авт.) чиняться перешкоди, та озвучено клопотання щодо вжиття необхідних заходів реагування.
Відтак, з відповіді, яка надійшла з Міністерства внутрішніх справ України, зрозуміло: ставити крапку у цьому питанні таки ще зарано. «На цей час Головним управлiнням МВС України у Львівській області за дорученням i пiд контролем Міністерства в межах компетенції здійснюється розгляд наведених у депутатському зверненнi відомостей», – йдеться у листі міністра МВС України В.Захарченка.
Якщо факти, які навів пан Бучацький, буде підтверджено, то є надія, що його роботі із відновлення історичної правди і справедливості дадуть «зелене світло».
«Медіа Дрогобиччина»
ТОП коментованих за тиждень