Статут територіальної громади є установчим, базовим та основним актом міського самоврядування. Це підзаконний нормативно-правовий акт, що приймається рішенням міської ради. Статут має більш високу юридичну силу порівняно з усіма іншими актами, які приймаються в системі актів місцевого самоврядування (рішення міської ради, рішення міськвиконкому, розпорядження міського голови, тощо). У ньому міститься систематизоване зведення принципів, норм та правил, що встановлюють порядок і процедури здійснення міського самоврядування, відносин міста з державою та іншими суб’єктами права, а також виконує функцію договору про взаємодію, партнерство і співробітництво між громадою міста та її органами, як хартію самоуправління, що регулює й нормує взаємодію суб’єктів місцевого самоврядування.
Статут територіальної громади міста покликаний забезпечити трускавчанам безпеку, добробут та психологічну комфортність проживання у рідному місті, це є своєрідний акт самоусвідомлення територіальної громади, оскільки в ньому враховуються історичні, національно-культурні, соціальноекономічні та інші особливості нашого краю.
Право громади на прийняття Статуту міста надає нам ст. 19 Закону України «Про місцеве самоврядування» і він підлягає державній реєстрації в органах Міністерства юстиції України.
Ще в 2002 році, коли йшли виборчі змагання на міського голову Трускавця, в програмі одного з кандидатів (Л. Грицака) була позиція обов’язкового прийняття рішення міської ради про затвердження Статуту територіальної громади міста Трускавця. Та пройшло вже більше 8 років, а Статуту немає. Постає питання: “Чому?”. Як так сталося, що за 8 років приймалися рішення різного характеру: оренда землі над свердловинами, продаж величезних ділянок міста та комунального майна і т. д. і т. п., а прийняти Статут ніяк не вдається?
Відповідь на поставленні питання дуже проста. Якщо прийня-ти Статут територіальної громади, а в ньому, виходячи із вже згаданої ст. 19 ЗУ „Про місцеве самоврядування”, необхідно прописати головні принципи розвитку міста, як наприклад, надання Трускавцю статусу курорту державного значення (це означає, що земельні ділянки як попало вже не можна було б роздавати), порядок проведення громадських слухань (це означає, що до вирішення гострих і наболілих питань буде безпосередньо долучена громада і це буде мати правовий статус), порядок відкликання міського голови і депутатів міської ради (це означає, що коли міський голова чи депутати починають працювати на свою „кишеню” і зразу після виборів забувають про обіцянки перед громадою їх за це можна просто вигнати), присвоєння курортному парку статусу державного (це означає, що спекуляцій навколо оренди парку тими, чи іншими приватними структурами більше не було б, а сам курортний парк отримав би державне фінансування), про заборону для приватизації земель над свердловинами та надання їх в оренду не більше ніж на 5 років (це означає, що не буде спекуляцій і торгів навколо землі над свердловинами мінеральних вод) і т.д., тоді діючий міський голова не займався б марнотратством, а за те зло, яке він, причинив місту внаслідок свого господарювання був би ще в 2004 році відкликаний громадою з посади міського голови.
Відсутність Статуту дає можливість безкарно довести до руйнування все комунальне господарство міста, яке підпорядковане міському голові, приймати в експлуатацію житлові будинки при тому, що вони не придатні до проживання (як це було зроблено з так званими ТКСівськими будинками навпроти третьої школи), продати 132 га землі і при тім, не вирішити питання цілодобового водопостачання, витрачати величезні кошти на ремонт доріг і не мати якісних доріг по місту…. .
Депутати Трускавецької міської ради намагалися прийняти Статут територіальної громади. Як першим кроком до цього навіть прийняли положення про громадські слухання. Було проведено декілька громадських слухань і всі вони показували велике і зростаюче невдоволення трускавчанами діями міської влади, і зокрема міського голови. Щоб врятуватися від неминучого відкликання з посади міського голови промерською більшістю депутатів на пленарному засіданні міської ради положення про проведення громадських слухань було відмінено.
31 жовтня 2010 року у місті Трускавці відбудуться вибори міського голови та депутатів міської ради. Головною ознакою того, що нова влада буде виконувати свої передвиборні обіцянки і за-безпечить безпеку, розвиток, добробут та впевненість у завтрашньому дні кожного трускавчанина буде прийняття Статуту територіальної громади. Статут повинен бути прийнятий на загальноміському референдумі, в якому мають бути передбачені історичні, національно-культурні, соціально-економічні та інші принципові позиції стратегічного розвитку міста. Тоді ні міський голова чи інший чиновник, посадовець, підприємець не мають право переступити закладені в Статуті принципи.
Руслан КРАМАР
Інформаційний бюлетень Трускавецької міської організації партії “ВО” Батьківщина”
(Переглядів 118 , 1 переглядів сьогодні)
ТОП коментованих за тиждень