/Честь і пошана для Олександра Чебаненка від чорнобильців/
В далекому 1986 році, коли світ сколихнула звістка про аварію на Чорнобильській АЕС, на ліквідацію її наслідків вирушили тисячі людей. Вони не знали в деталях, наскільки небезпечно в Чорнобилі, не чули про променеву хворобу. Вони просто виконували свій громадянський обов’язок. Подібно як зараз молоді хлопці виконують його на Сході України, в зоні АТО.
Про це говорилося на зустрічі з нагоди тридцятих роковин ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка пройшла 15 листопада в залі санаторію «Дніпро» санаторно-готельного комплексу «Дніпро-Бескид».
Те, що саме санаторій «Дніпро» став місцем проведення цієї зустрічі, є зовсім не випадковим. Тридцять років тому в оздоровниці прийняли перших ліквідаторів, прийняли як дорогих гостей, створили всі умови для оздоровлення, відпочинку, лікування, реабілітації. І від того часу ось вже 30 років для чорнобильців трускавецький санаторій «Дніпро» став немов рідним, став другою домівкою, де вони можуть відпочити, оздоровитися, набратися сил, щоб долати страшну недугу.
Не так багато вже залишилося тих, хто в гарячі дні ліквідації аварії на ЧАЕС був на передовій боротьби з неконтрольованим атомом. Хвороба забирає їх із рядів живих. Але держава повинна створити всі умови, щоб не даремним був їхній подвиг, щоб гідно вшанована була пам`ять померлих, щоб живі мали достойне лікування та відпочинок, щоб їхні сім`ї були забезпечені належним чином. Про це під час зустрічі говорили виконавчий директор ГО «Союз Чорнобиль України» в Київській області Світлана Лінник, голова ГО «Союз Чорнобиль України» в Київській області Іван Дерда, голова Всеукраїнського об`єднання організацій роботодавців санаторно-курортних і оздоровчих закладів Ольга Тарасенко.
– Після аварії наш санаторій «Дніпро» першим в Україні прийняв на оздоровлення ліквідаторів аварії – 134 чоловік, – пригадує головний лікар «Дніпра», генеральний директор СГК «Дніпро-Бескид», Заслужений лікар України Олександр Чебаненко. Більше 75 тисяч чорнобильців були оздоровлені в нашому санаторії, в тому числі тільки цього року більше трьох з половиною тисяч.
– Ми не просто знаємо, що таке Чорнобиль і що таке променева хвороба, – каже Олександр Іванович. – В нас є потужна наукова база, видано чотири монографії на тематику Чорнобиля, зокрема про вплив лікувальних факторів курорту Трускавець на лікування наслідків аварії на ЧАЕС. Ми вносимо свою лепту як медики, як науковці і як практики. В перші дні після катастрофи ми прийняли потребуючих, надали їм допомогу, так само приймаємо їх і надаємо необхідні послуги з лікування і тепер.
– Я горджусь тим, що ми змогли зробити хоч щось для цієї категорії людей, – завершив свій виступ Олександр Чебаненко.
У виступах представників чорнобильських організацій було сказано, що в санаторії «Дніпро» зробили не «щось», а таки чимало, солідну роботу. «Дніпро» має найкращу репутацію в колах чорнобильців, для багатьох з них перебування на лікуванні у трускавецькому «Дніпрі» стало не лише шляхом для покращення здоров`я, але і продовженням життя.
Щороку по три тисячі чорнобильців, а то й більше, переходять через дбайливі руки працівників «Дніпра» – лікарів, медичних сестричок, привітного, ввічливого, високопрофесійного персоналу. Кожен з них згадує перебування в «Дніпрі» тільки найкращими словами. Не є винятком і закарпатець Іван Дерда, який зараз очолює ГО «Союз Чорнобиль України» в Київській області. Він, а також виконавчий директор ГО «Союз Чорнобиль України» в Київській області Світлана Лінник і голова Всеукраїнського об`єднання організацій роботодавців санаторно-курортних і оздоровчих закладів Ольга Тарасенко висловили щиру подяку працівникам санаторію «Дніпро», а особливо його керівнику Чебаненку Олександру Івановичу за турботу та піклування, з якими тут зустрічають потерпілих від аварії на ЧАЕС. Кращим працівникам оздоровниці були вручені грамоти та подяки. Медаллю «За заслуги» був вшанований працівник санаторію «Дніпро», учасник ліквідації аварії на ЧАЕС Мазур Анатолій Миколайович. А керівник оздоровниці Олександр Чебаненко отримав орден «Честь і пошана».
Після урочистого вручення нагород перед присутніми виступила учениця 5-А класу Київської школи № 296 Єлизавета Рудика і продекламувала вступ до поеми Тараса Шевченка «Катерина»
– Ми дуже вдячні Вам, Олександре Івановичу, і вам, шановні працівники санаторію «Дніпро», за те, що ви всі робите для людей, які потребують уваги, – каже голова Всеукраїнського об`єднання організацій роботодавців санаторно-курортних і оздоровчих закладів Ольга Тарасенко. – В цей складний час ви – народні дипломати. Люди приїжджають сюди не лише з проблемами зі здоров`ям, але і з багатьма іншими проблемами. Ви вселяєте в них надію, приймаєте їх гостинно, даєте їм можливість відчути себе потрібними, бажаними, достойними. Чорнобильці у стінах «Дніпра» відчувають, що недаремною була їхня праця, що це був подвиг, який Україна пам`ятає…
Тендерні процедури донедавна були прописані таким чином, що до уваги бралося в першу чергу питання ціни, розповідає Олександр Чебаненко. Тому навіть були випадки, що люди замість отримати путівки в санаторій мусіли їхати на «оздоровлення» в переобладнані піонерські табори, бази відпочинку. Державні кошти витрачалися нераціонально, тому з наступного року будуть певні зміни, каже Олександр Іванович і надіється, що «чорнобильців» в санаторії не поменшає, а навпаки, побільшає. Та й ціна за проживання, харчування і лікування за одну добу не буде такою мізерною, як зараз – всього 235 гривень. Але навіть попри це в «Дніпрі» намагалися для цієї почесної категорії гостей створити найкращі умови, щоб перебування тут, у нашому славетному Трускавці, було максимально ефективним. Тим більше, що ніщо не виводить радіонукліди та інші шкідливі речовини з організму краще, ніж «Нафтуся», що теж доведено науково.
З перших днів і по сьогодні – ось вже тридцять років у «Дніпрі» роблять все, щоб учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС отримували повноцінне оздоровлення, хороший відпочинок. Тому орден «Честь і пошана» для керівника оздоровниці Олександра Чебаненка – це цілком залужена нагорода.
– Цей орден – не для мене, а для всього «Дніпра», для кожного нашого працівника, – зі скромністю каже Олександр Чебаненко. – В тому, що для «чорнобильців» «Дніпро» став другою домівкою, заслуга всіх вас…
Володимир Ключак, фото автора та Ігоря Фецяка
ТОП коментованих за тиждень