Активність громади = мінімізація корупції

25.12.2015 | Filed under: Публікації

24 грудня у Дрогобичі в приміщенні товариства «Надія» (вул. Чорновола, 4) було проведено тренінг на тему «Основи застосування антикорупційних механізмів громадськими організаціями в Україні з метою раннього попередження корупції в органах влади». Захід був організований Моніторинговим комітетом з раннього попередження корупції при підтримці Міжнародного фонду «Відродження». Тренінг проводив Президент інформаційно-правового центру “Наше право”, юрист, правозахисник, аналітик, експерт з місцевого самоврядування Юрій Танасійчук (м. Львів).

У тренінгу взяло участь близько сорока осіб, у тому числі депутати місцевих рад, громадські діячі, журналісти, працівники культури, юристи, підприємці з Дрогобича, Стебника, Трускавця, Східниці. Учасників могло бути навіть ще більше, якби не важлива сесія Дрогобицької міської ради, яка проходила в цей день.

Учасники тренінгу ознайомилися з нормами антикорупційного законодавства в Україні, а також правовими основами здійснення громадського моніторингу. Тренер в інтерактивній формі зумів залучити до обговорення проблематики практично всіх присутніх на занятті осіб.

Найактивнішими в обговоренні теми «Основи застосування антикорупційних механізмів громадськими організаціями в Україні з метою раннього попередження корупції в органах влади» були громадські діячі Андрій Сливка, Олександра Лисак, Сергій Юзефів, Роман Ковальчин, Галина Коцюба, Олег Дорош, Мирон Шевців, журналістка Вікторія Лишик, юрист Тарас Остап`юк, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний.

Учасники тренінгу взяли участь в роботі у групах і в рольовій грі. Дискусії не припинялися навіть під час перерв на каву. По деяких темах сторони так і не змогли дійти спільної думки, для прикладу, чи є елементи корупції в наданні матеріальних допомог депутатами Львівської обласної ради. Так, депутат ЛОР Михайло Задорожний вважає, що про жодний підкуп не йдеться, адже виплачуються допомоги через органи соціального захисту населення, натомість значна частина громадських активістів висловилася, що згадка прізвища депутата, за посередництвом якого надається такий вид допомог, є прямим попереднім підкупом виборця. Такої ж думки дотримується і тренер Юрій Танасійчук. Пан Юрій зазначив, що це ганебна практика, яку слід припинити. До речі, у сусідніх із Львівщиною областях депутати не беруть на себе роль «благодійників», виділяючи малоімущим кошти з бюджету і роблячи собі на цьому піар.

Як зазначив експерт та громадський діяч Володимир Кондзьолка, на зміну такій практиці могла б прийти справедлива система розподілу без «підпису» депутата. За приклад такої системи, яка справно діє без «патронату» «слуг народу» він навів компенсацію коштів за енергозберігаючі кредити.

Жвава та динамічна форма роботи сприяла тому, що теоретичний та практичний матеріал про здійснення антикорупційної діяльності сприймався досить доступно, а його закріплення проводилося наочними прикладами. Один з них – як в 2007 р. у Яремчі місцеві підприємці проконтролювали ремонт доріг. Долучившись до фінансування, патріоти рідного міста прослідкували, щоб не пішли «наліво» жодна машина з гравієм чи асфальтом, щоб була чітко витримана технологія ремонту. Результат очевидний – внутрішньоквартальні проїзди та дороги місцевого значення у Яремчі і досі в хорошому стані.

Значну дискусію викликало питання «Чому є збитковими комунальні підприємства?». Адже в сам термін «підприємство» закладено очікування прибутку. Очільник ГО «Дрогобицька Громада» (а зараз і голова Моніторингового комітету з раннього попередження корупції) Богдан Юзефів зробив чимало для викриття схем у комунальній сфері в нашому регіоні. Споживач платить, а взамін отримує неякісні послуги; комунальні підприємства «бідують», а в той же час їхні керівники живуть просто шикарно. І цей гордіїв вузол марно намагаються розрубати громадські активісти в багатьох українських містах.

Багато уваги присутні приділили темі прозорості дій влади, зокрема в сфері розподілу бюджетних коштів. За допомогою інтерактивного методу «робота у групах» учасники тренінгу були поділені на дві команди – одна представляла бюджетну комісію міської ради, а інша – громадські організації, які прагнуть зробити бюджетний процес прозорим, а видатки міста – контрольованими.

Учасники тренінгу навчилися як правильно оформлювати та скеровувати документи (заяви, звернення, запити тощо) у відповідні інстанції на основі законів України «Про звернення громадян» та «Про доступ до публічної інформації». Модератор зустрічі детально зупинився на формах, видах, змісті та ефективності офіційних звернень представників неурядових організацій до органів влади. Так, зокрема, на практиці доведено, що звернення у прокуратуру, поліцію чи суд є більш результативними, ніж апелювання до уповноваженого Верховної ради України. Було доступно викладено різницю в діяльності Антикорупційного бюро та Антикорупційної прокуратури.

Значну допомогу бажаючим долучитися до попередження корупції дає і отриманий на тренінгу роздатковий матеріал (перелік основних нормативно-правових актів антикорупційного законодавства України, витяги із законодавства, термінологія та інше).

Підводячи підсумок тренінгу, керівник проекту «Моніторинговий проект з раннього попередження корупції» Володимир Кондзьолка зазначив, що такі заходи активізують громадськість, спонукають її до більш активної участі в житті міста.

– Замість огульної критики влади потрібно давати владі пропозиції покращення її діяльності, – сказав Володимир Кондзьолка. – А від того, наскільки влада готова йти на співпрацю з громадськими організаціями та громадськими активістами, можна буде робити висновок, чи є в неї бажання працювати чесно та відкрито, чи все-таки є посадові особи, які намагаються зберегти існуючі тіньові схеми.

Голова Моніторингового комітету з раннього попередження корупції Богдан Юзефів подякував Юрієві Танасійчукові за добре організовану роботу.

– Цей час не витрачений нами намарно, – каже Богдан Юзефів. – Ми в черговий раз переконуємося в тому, наскільки важливою та потрібною є наша робота тут, у Дрогобичі. Вірю, що подібні моніторингові комітети запрацюють по всій Україні.

Володимир Ключак, відео Вікторії Лишик

(Переглядів 190 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви