У неділю, 14 серпня, виповниться вісім років від початку існування «Трускавецького вісника». Багато людей підтримували цей проект, вкладали в нього душу, сприяли розвитку. Людиною, яка невіддільно пов`язана з «ТВ», є Андрій Пристай. З ним ми поспілкувалися в он-лайн режимі, на сторінці «ТВ» в мережі Фейсбук; запис розмови пропонуємо Вашій увазі.
– Андрію, ти – трускавчанин з діда-прадіда і, напевно, тобі не байдужа доля нашого курорту. Може, тому ти береш активну участь у діяльності проекту «Трускавецький вісник»?
– Скоріше не курорту, а людей, які є мешканцями цього міста, і людей, що дотичні до Трускавця.
Коли я робив перший www.protruskavets.org.ua, то відчував гостру нехватку в місті ресурсів, де можна б було висвітлити подію, думку…
– У Трускавці ти провів своє дитинство, юність і можеш порівняти яким був Трускавець в 1980-1990-х роках, а яким він є зараз. Зміни пішли на краще чи на гірше?
– Трускавець став інший. В 80-х, знаю точно, дерев в місті було більше і дерева були значно більші, і парк атракціонів був.
Місто міняється і це, напевно, добре. Не сприймаю зміни як добрі чи погані – вони відбуваються.
Якісь хороші, пам’ятні місця в Трускавці щезли, якісь з’явились. Щось, що щезло, вже не вернеш, а щось можна вернути. Наприклад, Дептак.
Що, на мою думку, не помінялось, так це оплата праці простого працівника в сфері відпочинку (може порівняно з 80-ми навіть погіршилася).
– Навіть якщо відбудувати Дептак, як це обіцяв Андрій Кульчинський у своїй передвиборчій програмі, то все одно це вже буде копія, не оригінал… Тож чи варто цупко триматися за минуле, коли світ рухається вперед?
– Ну, можна сказати, не копія, а проекція, адже Дептак – це чийсь витвір, уява, яку майстер зробив в дереві і побачив споруду якраз там, де вона стояла. Від заміни дерев`яних деталей на сучасніші сам Дептак буде Дептаком
– Андрію, нещодавно тобою було піднято тему потреби демонтажу загорожі набережної трускавецького питного озера. Наскільки я знаю, вже більше двадцяти років ця металева конструкція там існує і досі ініціатив її демонтажу не було. Чому саме зараз ця тема стала такою актуальною?
– Сестрі з візочком і племінником важко перелазити через цю потвору (сміється).
Ну і зараз стало модно робити на словах з Трускавця єврозразковий курорт і промоцію, тож я скористався віянням.. Також суспільство підросло до вираження свого ставлення…
– Напевно, і Дептак, і огорожа не є найважливішими проблемами Трускавця. А що, на твою думку, є найбільшою проблемою курорту, і як її вирішувати?
– Чому не найважливіші? Для мене це саме те, що я можу змінити, отже, для мене найважливіші.
Є загрози: калійні карсти і доля джерел через них, шулерський ПРАТ, який зараз розвалюється і може за собою потягнути Трускавець, економічна ситуація в регіоні, яка не дозволяє давати працівникам міста достойну платню.
Економіка регіону підніметься, це залежить від центральної влади. Щодо питання карстів, то потрібно залучити реальних фахівців і оцінити загрози. Питання з ПРАТом дуже болюче, бо симбіоз міста і ТК існує напевно більше 50-ти років. Та зараз це вже не та структура…
– Ти активно включився в політичне життя міста в часи Помаранчевої Революції 2005 року, брав участь у виборчих процесах. Як оцінюєш політику теперішнього міського голови Андрія Кульчинського і його команди? Чим його дії кращі, а чим гірші від попередників – Лева Грицака та Р. Козира?
– Навіть носив за Андрієм Богдановичем агітаційні матеріали і агітки при його тестовому висуванню на мери в 2006 р. Можу бути суб’єктивним, бо знаю Андрія Кульчинського особисто, були в одній політичній силі. Так от. В тих умовах, в яких він керує містом, він діє досить добре. Здається, у нього є бачення розвитку міста і ставлення до Трускавця на відміну від попередників не споживацьке.
Попросив би його уважніше ставитись до підписування документів з юридичної точки зору (тобто дотримання законів), що приймає рада, бо може так статись, що перед виборами прокурор просто буди жити на Бориславській (тьфу-тьфу). Мені ж треба, щоб мер залежав лише від громади, а не від різних правоохоронних структур.
А, і поблажки ПРАТу не принесуть ніякої користі ні місту, ні особисто Андрію Богдановичу.
Ще додам позитив, який дійсно позитив. Це трускавецька урологія, створена Кульчинським як головлікарем і розрекламована як мером.
– Повернемося до того, з чого почали. 14 серпня «Трускавецькому віснику» виповнюється вісім років. Чи виконав Інтернет-ресурс ту місію, яка на нього покладалася у задумах і чи плануються якісь зміни в функціонуванні «ТВ»?
– Чи виконав місію? Вашими молитвами і стараннями постійних авторів і дописувачів – так.
«Трускавецький вісник» – інформаційний сайт №1 по відвідуваності в місті, рада дуже любить його читати. Вісник і далі відкритий для кожного дописувача і автора.
Стосовно змін. На даний момент не маю яскравих ідей для змін, а міняти так, як добра дружина переставляє меблі в квартирі – щоб переставити, не хочу. Будуть нові технології для зручності читачів і дописувачів, то звісно ж обов’язково додам на сайт. Також завжди радий публікаціям від сусідів і області.
– На «ТВ» в один час було мегапопулярним опитування «Без яких політиків Трускавець запросто обійдеться?» (приблизно так). Якщо б зараз тобі запропонували назвати три прізвища політиків, без яких Трускавець зараз обійдеться, то чи ти б їх озвучив публічно?
– Ага. Ткаченко, Стародуб, Кіселичник Михайло, піджимає їх Яворський.
– Як в компанії представників БПП опинився заступник мера?
– Ну, був скандал з “посіпаками”, чоловік не подав в суд за наклеп і не виграв його, це погано для репутації мера, а отже і міста. Окрім того пам`ятаю добре відверту піраміду по двісті на попередніх виборах до міської ради.
– На виборах 2006 та 2010 року ти був палким прихильником «Батьківщини», натомість в 2015 агітував за «Народний контроль». Не розчарувала тебе ця політична сила? До речі, в Дрогобичі мер від «НК», а радником має Василя Качмара із Трускавця плюс кілька «козирних» влаштувалося там на роботу…
– О, чекав цього запитання.
В місті немає, на мою думку, чистих політичних сил. Є сили (клани), які приміряють на себе різні партії. З таких сил я би визначив групу мера, групу Грицака, групу ПРАТу, групу Кісака, групу «Дніпра-Бескида» і т.п.
Це не є добре чи погано, просто констатація факту. Головне – не упоротись в якесь відверте лайно типу партії Регіонів, Права Воля, Сильна Україна чи зараз Наш Край, бо це зашквар (вчинок, який залишається на всю політичну кар`єру). Так от, «Народний Контроль» виявився позаклановий, молодий і новий. Як ти вдало підмітив, пан Качмар – в Дрогобичі, а не в Трускавці, а це чиясь заслуга. А по Дрогобичі, думаю, нехай мер сам з тим болотом розгрібається.
П’ять років я відпрацював в «Батьківщині» і коли партія перестала виконувати потрібні мені функції, то я вийшов з неї. Головний урок, що я отримав з перебування в «Батьківщині» – якщо в партії щось не так, то не потрібно це замовчувати і покривати, бо це веде в нікуди…
– З партійного життя ти «перебрався» в активний громадський рух. Чи можуть щось змінити в нашій державі/місті звичайні громадяни (не політики, не при владі)?
– Можуть. Питання в правильному і економному прикладанні зусиль. Влазити в суспільну роботу з головою – невдячна справа, яка призводить до нервів і безнадії. На мою думку, системна і дозована робота по оптимізації управлінських механізмів чи впровадженні змін з видимим результатом, в комплексі з масовістю такої роботи дасть своє. Але вся активінсть піде коту під хвіст, якщо країна не здолає «упирів» в прокуратурі і судах. Очистка цих двох інституцій – це головне питання для функціонування цивілізованої правової держави.
– Ну і на завершення – про майбутнє Трускавця. Яким ти його бачиш? Адже це місто наших дітей, онуків, і нам небайдуже, що залишимо їм у спадок…
– Оптимістично. Великий лікувально-туристично-розважальний мегаполіс разом з Бориславом, Оровом, Модричами, зелений і процвітаючий.
– Дякую за розмову.
Спілкувався Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень