Обрана у 2010 році нова команда місцевої влади у Трускавці стала великим розчаруванням для багатьох мешканців міста. Своє незадоволення її діями чи бездіяльністю висловлювали у різний час і спосіб представники підприємницького середовища, медики, працівники туристичних фірм, творчі кола людей, таксисти, незаможні верстви населення.
Щоб ті, кого обиратимемо в жовтні, знову не наступили на ті ж граблі, мусимо чітко висловити, чого ж очікуємо від влади у Трускавці ми, прості жителі міста-курорту.
Перше, чого очікуємо від влади Трускавця – це правди. Не вихвалянь міфічних досягнень мера чи депутатів, не геббельсівської пропаганди у комунальних засобах масової інформації (а такими на даний момент є бюлетень «Голос ради» та проводове радіомовлення), а власне правдивої та об’єктивної інформації. А її влада старанно приховує, починаючи від правди про дерибан власності і закінчуючи правдою про явно негативні тенденції у розвитку курорту. Але брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся.
Друге, чого хочемо – це прозорості влади та її підзвітності громаді. Кілька разів депутати у Трускавці «зарубали» питання впровадження системи поіменного голосування в раді. Головними противниками того, щоб систему колективної безвідповідальності було змінено на персональну відповідальність кожного, виявилися міський голова Трускавця, секретар міської ради та представники фракції «За зміни». Виборці повинні знати як себе веде їх депутат, чиї інтереси лобіює, як голосує за ті чи інші питання. Цього права вони в 2010-2014 роках були абсолютно позбавлені. Тому питання впровадження поіменного голосування – досить важливе. Бо тільки тоді можна буде реально відкликати того депутата, який себе дискредитував перед виборцями, можна буде говорити, що депутат має не тільки права, але й якісь обов’язки перед тими, хто його обирав.
Очікують жителі міста і того, що місцева влада перестане їх ігнорувати і розпочне реальну, а не показну співпрацю з громадою. Це стосується проведення громадських слухань, які зараз перетворені у просту формальність. Це стосується і прозорості використання бюджетних коштів. До речі, прозорості дій влади міста громада Трускавця хоче особливо. Можливо, цей пункт вартувало б навіть поставити на перше місце. Бо пересічному мешканцеві важко зрозуміти, чому в два адміністративні корпуси міської ради протягом чотирьох років були вкладені мільйони гривень бюджетних коштів, тоді як в окремі багатоповерхівки (у тому числі і занедбані гуртожитки) – близько нуля гривень. Прикладів непублічності та непрозорості, які завдають непоправної шкоди на лінії стосунків «громада – влада» можна наводити хоч греблю гати.
Влада має повернутися обличчям до природи. Екологічні вимоги зазвичай вважаються чимось трішки другорядним, проте для Трускавця як курорту вони вкрай важливі. Коли під виглядом «озеленення» влада винищує алею зелених насаджень (туй), які заважають розмістити тут два ряди МАФів-шпаківень, або коли спритні ділки за сприяння місцевої влади забудовують вільні клаптики землі біля житлових будинків навіть без попередження мешканців цих будинків, то це насторожує.
Також трускавчани очікують від місцевої влади менше пустопорожньої балаканини, а більше конкретних дій. Щоб більше не повторилося обрання такого мера, який практично на кожне звернення має готову відповідь «Ми не маємо впливу на цей процес». Влада повинна мати важелі впливу, а не скаржитися на власну безпомічність та безпорадність. А ще дуже б хотілося припинення політичних війн та постійного пошуку ворогів. Бо складається таке враження, що пошук ворогів у Трускавці – це перманентний процес, який триває вже більше десяти років. Особливо це загострилося в останні два роки, коли ворогом громади на цілком офіційному рівні оголошується чи не кожен, хто має думку, яка відрізняється від думки міського голови.
Подолання хамства та безкарності чиновників, оптимізація надто роздутого управлінського апарату (замість постійних страшилок про оптимізацію в освіті чи медицині), впровадження в життя антикорупційного законодавства, демократизація, формування територіальної громади та усвідомлення нею своєї відповідальності за долю курорту – це лише кілька з тих напрямків діяльності, які може розпочати здійснювати влада у Трускавці.
З конкретно трускавецьких справ хотілося б, щоб прибуток від видобування та реалізації Нафтусі та інших мінеральних вод отримувало саме місто, а не якісь приватні структури. Щоб споконвічно трускавецькі землі все ж ввійшли в межі міста. Щоб культурні заходи влада проводила не для галочки та звіту, а виходячи з побажань мешканців міста та відпочивальників. Щоб влада мала чітке бачення та покрокову стратегію розвитку Трускавця у лікувально-рекреаційний центр Західної України і щоб над досягненням цієї мети працювали не випадкові люди, як це, на жаль, маємо зараз, а фахівці.
Побажань багато, адже мріяти не шкідливо, шкідливо не мріяти. Влада у Трускавці повинна стати об’єднавчою силою для громади, не ділячи її представників на «чорних» та «білих», на «своїх» та «чужих». Вона повинна захищати інтереси громади на всіх рівнях, повинна частіше радитися з громадою і вміти робити висновки як з своїх помилок, так і з помилок чужих.
Є надія, та, на жаль, нема впевненості, що після місцевих виборів у жовтні 2015 року влада у Трускавці дійсно почує вимоги громадськості. Вимоги бути чесною не на словах, а на ділі, вимоги бути відкритою, прозорою, щирою у стосунках з тими, хто делегував представникам влади їхні повноваження. Трускавець хоче бачити при владі людей, які йдуть служити громаді, а не управляти нею та вчити, як ця громада має жити.
Володимир Ключак, м. Трускавець, спеціально для газети «Нові Горизонти»
Примітка. Редакція «Трускавецького вісника» вітає часопис «Нові Горизонти» з 14-літтям, яке газета відзначає на початку березня. Віримо, що справа, започаткована головою. Асоціації «Нові Горизонти» Олександром Магльоною, і надалі приноситиме користь нашому регіонові та Україні щодо зростання громадянської свідомості, державницького мислення, єднання суспільства навколо вартісних ціннісних орієнтирів. Надіємося, що «Нові Горизонти» розширюватимуть обрії небайдужих людей у регіоні та краї, виконуючи свою аналітично-просвітницьку місію.
ТОП коментованих за тиждень