Дослідження вод типу “Нафтуся” тривають

17.07.2013 | Filed under: Публікації

Наша країна, мабуть як ніяка інша, надзвичайно багата різноманітними мінеральними водами, але реально використовується не більше 8% їх запасів. Проте «перлиною» мінеральних вод можна вважати «Нафтусю» – воду, яка є не тільки унікальною своїми лікувальними властивостями, але й тому, що її родовища розробляються лише в Україні. Лікувальні властивості «Нафтусі», як виявилось, обумовлені в основному вмістом специфічних органічних речовин, визначення яких потребувало розвинутої лабораторної бази та широкого застосування високоефективних сучасних, проте дорогих методів аналізу.

Недостатнє фінансування наукових досліджень дійсно стає на заваді не тільки проведенню ґрунтовних наукових робіт, але й є причиною відсутності обміну інформацією. Тому, по-перше, багато науковців-практиків користуються давніми результатами досліджень. А по-друге, в цих умовах деяким дослідникам уявляється привабливим знайти прості шляхи визначення «лікувального начала» та зробити «відкриття» в області вивчення вод типу «Нафтуся». Навіть є пропозиції створювати «Нафтусю» способом добавляння сірководню до питної води.

Все це викликало необхідність ознайомити широку громадськість з останніми досягненнями в дослідженні даних вод. В результаті групою авторів була підготовлена та видана книга «Минеральные воды типа «Нафтуся» Украинских Карпат и Подолии» під редакцією академіка НАН України В. Шестопалова. Книга присвячена видатному вченому-гідрогеологу А. Бабинцю, який на початку 80-х років минулого століття започаткував комплексні дослідження «Нафтусі», яка до того часу вважалась нерозгаданою загадкою. Більшість приведених досліджень виконана учнями Андрія Євтихійовича.

В книзі приводяться нові концепції особливостей формування мінеральних вод типу «Нафтуся», визначені та розроблені такими видатними геологами, як академік В. Шестопалов, О. Іщенко, В. Усов, Є. Кондратюк, Г. Лютий, на основі чого були відкриті нові родовища даних вод в Прикарпатському та Подільському регіонах. Ними приведені дані відносно геологічних та гідрогеологічних умов формування як нових, так уже і діючих родовищ даних вод, режимні зміни в залежності від кліматичних коливань та відбору води, нові прояви та родовища, питання їх охорони, експлуатаційні запаси, перспективи освоєння. Застосування нових методів аналітичної хімії поступово поглиблювало наші знання відносно фізико-хімічних властивостей та складу, особливо мікроелементного та органічного, мінеральних вод типу «Нафтуся». Це підтверджено дослідженнями, проведеними під керівництвом В. Шестопалова Н. Моісеєвою, С. Сулеймановим, В. Гудзенко, А. Моісеєвим.

Значний вклад в дослідження «Нафтусі» внесли також вчені Трускавця. К.х.н. А. Ясевич вивчала органічний склад води «Нафтуся». Заслужений лікар республіки А. Гела, який, на жаль, нещодавно трагічно пішов з життя, досліджував її лікувальну ефективність. На основі нових даних хімічного складу мінеральних вод типу «Нафтуся» вперше визначені кондиції- показники якості даних вод, необхідні для ідентифікування їх нових родовищ. Вперше разом з вченими РАНУ встановлено, що структура мінеральних вод відмінна від звичайних питних та позитивно впливає на організм, що ще раз доводить неможливість підробок – сольові розчини, насичення сірководнем та інше на основі питних вод. Представлені нові дані лікувальної ефективності мінеральних вод типу «Нафтуся» Трускавецького родовища (А. Гела) та Збручанського (к. м. н. М. Кирилюк).

Виявлені нові бальнеологічні властивості даних вод вченими Інститутів НАН України – геологічних наук та експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р. Кавецького – академіком В. Шестопаловим, д.б.н. М. Дружиною, к.б.н. А. Моісеєвим, к.б.н. Н. Родіоновою. Це, перш за все, ефект відновлення функції кістково-мозкового кровотворення, порушеного внаслідок опромінення малими дозами радіації. Застосування для цього вод типу «Нафтуся» дозволило успішно провести профілактику та лікування тисяч населення – ліквідаторів аварії на ЧАЕС, проживаючих на забруднених радіонуклідами територіях та в інших екологічно небезпечних районах – як дорослих, так і дітей. Ними ж встановлені також антиоксидантні та протиалергічні властивості даних вод.

Застосування нафтусеподібних вод при різних захворюваннях наводяться в розділі з їх використання головним гідрогеологом «Укрпрофоздоровниці» В. Ковальською. Тут же приведені дані щодо розливу лікувальної води «Нафтуся» та застосування її в позакурортних умовах (Н. Моісеєва). Книгу завершує розділ, у якому надається геолого-економічна оцінка родовищ мінеральних підземних вод, розроблена під керівництвом академіка Г. Рудько співробітниками Державної Комісії по запасах корисних копалину країни А. Мітько, А. Нецького, О. Бакаржієвої. З наведеного видно, що дана книга є результатом багаторічних досліджень великого колективу авторів і має енциклопедичний характер. Вона може бути цікавою не тільки для спеціаліс-тів-геологів, бальнеологів, хіміків, лікарів, спеціалістам із розливу даних вод, але й для всіх, хто користується мінеральними водами типу «Нафтуся».

Надія Моісеєва, кандидат хімічних наук, провідний науковий співробітник Інституту геологічних наук НАН України, газета «Трускавецькурорт»

(Переглядів 170 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви