З кожним роком напередодні початку опалювального сезону ми стаємо все більше обізнаними в проблемах житлово-комунального господарства. От і в нашому місті досить давно точиться дискусія з приводу того, чи продавати комунальну власність, щоб закупити газ. і питання не в тому, чия позиція правильна – ми з колегами впевнені, що розпродаж того, що належить громаді міста – найостанніше, на що треба йти. Так, у війну люди палили меблі і розпродували останнє. Хотілося б, щоб у 2010-му цього не було. Але сьогодні хочеться поговорити про інше. Ми з вами взагалі не повинні знати, які проблеми має міська влада з того чи іншого боку. Ми, жителі курорту, сплативши податки, маємо жити в теплих будинках, ходити освітленими вулицями, жити в затишному місті.
Натомість нас втягують у дискусії, що само по собі є ознакою цього, що ті, хто перебувають при владі, не справляються самотужки зі своїми обов’язками. Не буду закликати вас до якихось необдуманих дій, бо впевнений, що кожен з нас має досвід і мудрість зробити висновки самостійно.
Проблеми у житлово-комунальному господарстві виникли не сьогодні, вони накопичувалися роками. Але треба нарешті розпочати їх вирішувати. Просто жити як жили ми вже не можемо: більшість підприємств ЖКГ перебуває на межі банкрутства або вже за нею.
Міжнародний валютний фонд жорстко вимагає від України вирівняти ціни на газ для населення як мінімум з тими, за якими він закуповується. МВФ вимагає також підвищити тарифи на житлово-комунальні послуги до рівня їхньої собівартості. Підвищення цін на газ потягне за собою зростання цін на ЖКГ, у структурі собівартості яких газ посідає чільне місце (тепло і гаряча вода). Звісно, місцевій владі вкрай невигідно підвищувати ціни до економічно обґрунтованих, особливо напередодні виборів.
Де вихід із цієї ситуації? Сьогодні необхідний загальнодержавний прозорий механізм ціноутворення на ринку ЖКГ, який би гнучко відображав усі коливання цін енергоресурсів. Інакше з боргової ями, в якій перебуває більшість підприємств ЖКГ, не вийти. Першим кроком стало рішення про створення Національної комісії регулювання ринку компослуг, яка ліцензуватиме підприємства і затверджуватиме тарифи. Це крок, який здійснила держава, але охочих приписати собі те, що ціни на енергоресурси не підвищуватимуться до квітня, буде чимало. І в нашому місті також.
Далі. Уряд планує також до 2015 року відмовитися від державних житлово-експлуатаційних контор (ЖЕКів) і поступово перейти до створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Держава не може сьогодні утримувати і ремонтувати будинки. Вже сьогодні у багатьох містах України громадяни, які розчарувалися в системі обслуговування державних ЖЕКів, створили ОСББ або звертаються до послуг приватних ЖЕКів. Але, на жаль, і ці організації, як і державні ЖЕКи, неякісно виконують свої зобов’язання.
Я не прихильник тієї чи іншої моделі, кожна з них має свої плюси і мінуси. Так, зокрема, учасники ОСББ можуть самостійно вираховувати суму внесків на утримання будинку, приймати рішення про ремонт чи, наприклад, отримувати прибуток від здачі в оренду підвалів та горищ. У той же час часто і вони, відмовившись від ЖЕКу, відчувають себе залишеними напризволяще. Я виступаю за те, щоб за будь-яких обставин влада підтримувала права громадян. Реформування ЖКГ не буде простим і однозначних відповідей – що краще, а що гірше – не існує. Але боятися тих змін не треба. Варто пам’ятати, що, знаючи свої законні права, ми разом зможемо їх відстояти.
Для прикладу, більшість споживачів і не здогадується, що за ненадані послуги згідно з чинним законодавством України можна не платити або платити набагато менше, ніж зазначено в рахунку за поточний місяць. Так, чинним законодавством обумовлено, що водопостачання надається споживачам безперебійно, за винятком часу перерв на проведення в установленому порядку ремонтних і профілактичних робіт чи ліквідацію наслідків, пов’язаних з дією непереборної сили або аварією. У разі планування перерви в наданні послуг ЖЕК або ОСББ зобов’язаний повідомити про це мешканців через ЗМІ, а також письмово не пізніше ніж за десять днів. У випадку з Трускавцем складається враження, ніби ремонтні роботи чи природні катаклізми не закінчуються ніколи. Тож ви маєте встановлену законом можливість через суд зобов’язати ЖЕК чи ОСББ здійснити перерахунок ненаданих чи неякісно наданих послуг.
Ще раз хочу підкреслити – питання сьогодні не в тому, яка модель реформування ЖКГ ефективніша. Зі складнощів треба виходити, і якомога швидше. Питання сьогодні в тому, наскільки влада в місті буде орієнтованою на громаду, на її потреби, чи зможе відстояти наші з вами інтереси? І чи матимемо ми з вами змогу наступної осені не роздумувати над тим, як місту купити газ, обігріти будинки, забезпечити водопостачання?
Євген Юник, Почесний голова БФ «Трускавчани», для «Трускавецького вісника»
ТОП коментованих за тиждень