Економічно необґрунтовано приватизувати державні підприємства в умовах соціально-економічної кризи, високої інфляції, війни та понад дворазової девальвації національної грошової одиниці, коли уряд скорочує соціальні видатки. Про це 20 січня 2015 року під час сесії Львівської обласної ради заявив керівник фракції ВО “Свобода” у Львівській облраді Йосиф Ситник.
Приватизація державних підприємств, за його словами, зменшить надходження до бюджету, в першу чергу податку на доходи фізичних осіб, який є ключовим для місцевих бюджетів.
Йосиф Ситник зазначив, що Кабмін пропонує ухвалити новий закон про перелік об‘єктів права державної власності, які не підлягають приватизації: планується зменшити перелік підприємств, що не підлягають приватизації, із 1475 до 275; залишити 251 державне підприємство загальнодержавного значення та лише 27 акціонерних товариств, державні пакети акцій яких не підлягають приватизації, і державних підприємств, які можуть бути корпоратизовані.
Депутат пояснив, що згідно з чинним законодавством, із тих 1475 підприємств на Львівщині є 74 об’єкти (без філій). За його словами, планується залишити тільки 19 підприємств.
“Серед підприємств Львівської області, які уряд хоче виставити на приватизацію, є: ДП “Стрийський вагоноремонтний завод”, Дашавський завод композиційних матеріалів, Львівський обласний радіотелевізійний передавальний центр (ОРТПЦ), Український державний науково-дослідний інститут приймальних електронно-променевих трубок “Еротрон”, Великолюбінський спиртовий завод, Рава-Руський спиртовий завод та решту спиртові заводи області, Стрийський комбінат хлібопродуктів № 2, Державний науково-дослідний інститут “Система”, Львівське державне лісогосподарське об’єднання “Львівліс” разом із майновими комплексами держлісгоспів, Філія науково-дослідного інституту енергетики “Львівське конструкторське бюро”, Львівське державне спеціальне конструкторське бюро “Топаз”, Львівський державний ювелірний завод, Українське державне підприємство поштового зв’язку “Укрпошта”, Державний проектно-вишукувальний інститут “Львівдіпроводгосп” та інші”, – повідомив Йосиф Ситник.
У Львівщини, за його словами, вже є гіркий досвід приватизації багатьох підприємств: “Прикриваючись благими намірами залучення інвесторів, пошуку так званих ефективних власників чи технологічного оновлення виробництв, ми отримали узаконені рейдерсько-корупційні схеми, за допомогою яких через механізм приватизації знищували конкурентів та навмисно доводили підприємства до банкрутства. А замість справжніх власників отримали внутрішніх і міжнародних шахраїв, які спеціалізуються на виведенні капіталів в офшорні юрисдикції, розпродують майнові комплекси і землю, формують штучні боргові пастки, звільняють персонал та ухиляються від сплати податків. Приклади: Львівський автобусний завод, Львівсільмаш, Автонавантажувач, Ходорівський та Краснянський цукрові заводи. Аналогічним шляхом йдуть Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат, Дрогобицький долотний завод тощо”.
Свободівець підкреслив: жодної відповідальності за вчинені економічні та соціальні злочини ні менеджмент, ні власники приватизованих підприємств не несуть. Отже, наступати на ті ж самі граблі у питаннях приватизації не можна. Він також наголосив: допоки в Україні не буде ухвалено закон “Про націоналізацію (повернення до державної/комунальної власності) підприємств в Україні” і через цей механізм повернення не буде успішно проведено хоч би декілька підприємств, до того часу жодної приватизації бути не може.
Також Йосиф Ситник звернувся до працівників підприємств, які можуть приватизувати: “Будьте пильні: згідно з новим проектом Трудового кодексу, у ході оптимізації організаційних та виробничих структур чи перепрофілювання приватизованих підприємств значну частину персоналу буде звільнено, і ви підете з торбами по світу, як ваші співгромадяни за останні 20 років зі знищених підприємств Львівщини!”.
Прес-служба Львівської обласної організації ВО “Свобода”
ТОП коментованих за тиждень