Калейдоскоп цікавого: «Фен-шуй по-українськи»

24.03.2014 | Filed under: Публікації

Зараз стало дуже популярно облаштовувати свій будинок за правилами фен-шуй. Люди розуміють, що знаходячись в гармонії з навколишнім світом, розуміючи закони природи, можна вже на духовному рівні «замовити» собі і своїм рідним краще життя. Мудрість Китаю міцно закріпилася в наших головах. Але чому ми забули про власну культуру?

Ще одна провокація сколихнула днями нашу і так неспокійну громадськість. Знову почалися розмови, що смуги на українському прапорі потрібно поміняти місцями: замість синьо-жовтого на жовто-блакитний. Бо мовляв не за фен-шуєм. Але китайське вчення про гармонію людини і всесвіту ніяк прямо не стосується українських символів. Бо ніякі прапори за фен-шуєм не створюються. Адже будь-яка національна символіка – це концентрований світогляд цього народу. А ми дуже багатий народ: у нас існує своя унікальна система уявлень про те, як зробити свій дім багатим і щасливим.

Для українського народу оселя (хата) була не тільки житлом, але й священним місцем. Вона виконувала своє природне призначення – родинного вогнища. Тому господині прагнули, щоб у ній завжди було затишно, гостинно, тепло, багато, щоб усе велося і всі були здорові. Намагалися облаштувати і прикрасити оселю так, щоб достаток, гаразди, благополуччя, взаєморозуміння, багатство, здоров’я «запросити», а негаразди, хвороби, неспокій «відвернути».

«Мій будинок – моя фортеця» – це прислів’я якнайкраще описує значення будинку в житті кожної людини. Наші предки вірили образам, будуючи свій дім відповідно до законів природи. Починаючи будівництво, зверніть увагу, в якій фазі знаходиться місяць. Для успішної роботи необхідно почати будівнитво на молодий місяць. Коли закладатиметься фундамент, посадіть в центрі двору дерево. Якщо ви виберете дуб, то залучите в своє майбутнє житло силу і успіх, сосна допоможе з грошима і одужанням, вишня і клен – обдарують коханням і матеріальним благополуччям, горіх принесе здоров’я, а кедр – довголіття.

Поріг – це основа будинку. Ще в язичницькі часи поріг стали вважати місцем проживання родових духів. Напевно звідси пішла традиція не розмовляти на порозі, щоб даремно не непокоїти духів. Захистити свій будинок від негативної енергії, а також залучити щастя в дім, можна і за допомогою підкови або християнського хреста. Їх вішають на вхідних дверях. За старих часів такі обереги дуже цінувалися. Якщо немає можливості знайти підкову або хрест, то їх можна просто намалювати – ефект від цього не змінитися.

Схід і південь – це сонячна сторона вашого дому. Втілюючи життя і жарке літо слід вікна кімнат розташовувати саме в південно-східному напрямку. Тоді як кухня, ванна кімната і туалет, а також вхідні двері мають бути направлені на північ або захід. Не думайте поставити дзеркало біля ліжка! Цим ви накличете на себе сум і невдачі. Також дзеркало в спальні здатне забирати життєву енергію.

Зробіть передпокій найсвітлішим і просторим. Саме у цій кімнаті збираються після важкого робочого дня, а також, зустрічають гостей.

Для наших прабабусь самим відвідуваним містом в домі була кімната з піччю (зараз – кухня, або їдальня). Тут збираються всією сім’єю, готують обіди, розмовляють, зустрічають гостей, лаються, миряться. За старим повір`ям, тут живе домовий – дух, що охороняє всіх мешканців будинку. Сьогодні кухня теж вважається самим популярним місцем. Так, для свого добробуту, на стінах кухні можна розвісити різні обереги. Наприклад, за традицією декоративні ключики – це символ достатку і багатства, розвішені по стінах ложки, забезпечать вам сите і безтурботне життя, сушені голівки соняшника, а також кукурудзяні качани, охоронятимуть ваших дітей.

Ще одним символом єдності і міцності сім’ї був стіл. До уваги бралася форма і величина. Круглий стіл означав єдність, рівноправність членів сім’ї, квадратний – стабільність, достаток. Важливою деталлю столу-символу є те, що за ним має сидіти вся сім’я. Тому коли збільшувалася чисельність родини, господар змушений був думати про більший стіл. За старовинними звичаями, обідній стіл повинен займати центральну частину кімнати. Поставте поряд із столом дзеркало – воно залучить грошове благополуччя і достаток в дім.

Вважали, що хата ставала повноцінним захистом людини тільки тоді, коли її оздоблювали кольорами або розписами. Магічне значення мали і настінні розписи. Вірили, що різні барвисті зображення, орнаменти можуть захопити увагу лихої сили і відвернути її від людей. Створюючи орнаменти, люди весь час зверталися до природи, але не копіювали її, а переробляли, спрощували, щоб кожна лінія, завиток щось означали. Найпоширенішими були:

Серед оберегів, які були і залишаються найбільш поширеними, можна виділити образи. Найчастіше це були стародавні ікони Божої Матері, Спасителя, які передавалися з покоління в покоління. Сила оберега-ікони полягала якраз у чисельності поколінь, що послуговувалися нею.

Традиційним оберегом на більшій території України є рушник. Споконвіків він символізував долю, життєвий шлях, тому на рушнику можна було «прочитати» про традиції родини, візерунок «розповідав» про її життєві пріоритети.

Оберегом від нечистої сили, лихого ока здавна був вінок. Вінок виступає символом сонця. Виплітали його із квітів, листя, трави, хвої, колосків тощо, засушували, освячували. Так, дубове листя символізує силу, здоров’я, любисток, васильки – символ любові, мак – краси, терен захищає від нечистої сили, полин, кропива – символи гіркого життя, жито – символ шлюбу, продовження роду.

Останнім часом хатні обереги набувають інших «форм». Це можуть бути «віники», картинки, які прикрашають різноманітним насінням та плодами. Обов’язковими вважаються часник, сіль, мак, які є символами вогню і захищають від нечистої сили. Інші «елементи»: квасолини, кукурудзяні зерна, горошини, перець, гречка, рис, пшениця – «примножують» достаток, багатство в оселі. Можна зустріти обереги – картини, які виготовлені із соленого тіста, що може кілька років зберігатися. Прикрашали їх уже згаданим насінням та плодами, крім того, виготовляли із тіста інші плоди: яблука, груші, картоплю, виплітали віночки, різноманітні орнаменти.

Давні слов’яни вважали, що найкращою охороною від недругів служить трилисник. Він не лише оберігає господаря від небажаних зустрічей, а й забезпечує його здоров’ям, вдачею та довгим життям. Тож у правому верхньому кутку дзеркала або на полірованій поверхні треба червоним фломастером намалювати символ трилисника (зовні дуже схожий на конюшину). Робиться це раз на рік – на Різдво чи Великдень, і берегти його потрібно рівно рік, після чого оновити. Трилисник відіграє роль фільтра, що пускає у будинок лише те, що ми хочемо привернути. Але всі три пелюстки мають бути абсолютно однаковими, інакше символ не матиме сили.

Родині, яка довго чекає на народження малюка, дарували оберіг – ляльку. Це була лялька-мотанка, одягнена в традиційний український одяг.

Щоб ангели оберігали оселю, на дверях, стінах вішали саморобних «ниткових» ангеликів.

В інтер’єрі, в організації внутрішнього простору відбивалися численні українські народні традиції, символи, життєві правила та обряди. Нам потрібно повертатися до свого, рідного, використовувати лишень наші українські обереги-символи.

Наші предки знали, як зробити своє життя затишним і комфортним. Якщо ми дотримуватимемося простих правил, прислухатимемося до наших коренів, то зможемо створити затишок і тепло в своїй оселі. Адже українське народознавство надзвичайно різноманітне і виробило систему власних вірувань і оберегів, які ні в чому не поступаються китайському. І в наших трускавецьких бібліотеках є багато літератури, яка допоможе вам відродити наші українські, прикарпатські обереги-символи, правила, традиції.

Підготувала Наталя Іваночко, бібліотекар Трускавецької бібліотеки-філії №1 

(Переглядів 1 072 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви