Рукокрилі, або кажани, складають одну з найбільш багатих за видовим складом груп хребетних тварин, частина яких сягає 20% від усіх видів ссавців світової фауни. Це єдині ссавці, здатні до активного польоту. Всі види рукокрилих України є виключно комахоїдними.
Кажани, як і інші тварини, можуть потерпати від інфекційних хвороб, у тому числі від сказу. Всі збудники сказу близькоспоріднені та належать до роду Lyssavirus (родина Rhabdoviridae). На сьогодні відомо сім класифікованих генотипів роду Ліссавірус: вірус «класичного сказу» RABV, вірус Лагос рукокрилих LBV, вірус Дювенхейдж DUVV, лісавіруси європейських рукокрилих EBLV-1 та EBLV-2, ліссавірус австралійських рукокрилих. В ході недавніх вірусологічних досліджень виявлені ще чотири віруси сказу, які поки що очікують на класифікацію: вірус Араван ARAV, вірус Худжан KHUV, вірус західно-кавказьких рукокрилих WCBC та Іркутський вірус IRKV.
Серед рукокрилих Європи відомі випадки захворювання лише на EBLV. А «класичний» вірус сказу – RABV, його регулярно виявляють у лисиць, вовків та інших диких хижих ссавців та свійських тварин.
Дані моніторингу демонструють, що у колоніях кажанів, в яких одна або більше тварин були позитивним на EBLV, у подальшому вірус-позитивних тварин не відмічали (протягом 10 років та більше). Показано, що натомість інші тварини в таких колоніях мають високий титр антитіл до EBLV. Це дозволяє стверджувати, що тварини, зокрема у колоніях, можуть «вакцинуватися» природним шляхом (наприклад, при вилизуванні хутра та крил). Відповідно, такі колонії формують своєрідний буфер проти поширення сказу, і вони ні в якому разі не повинні знищуватись.
Що ж робити, якщо до приміщення потрапив кажан?
Зазвичай кажани потрапляють у житлові приміщення випадково. Нерідко таке трапляється з «недосвідченими» молодими тваринами або пораненими особинами, чи ослабленими, наприклад, внаслідок тривалої та холодної зими. Часом кажани залітають у відкрите вікно, «захопившись» гонитвою за комахами. Взимку тварини можуть потрапляти до квартир у пошуках комфортного сховища.
Пам’ятайте: ніколи не беріть кажана голіруч! Кажани не нападають самі, але захищаючись, як і будь-які інші дикі тварини, можуть вкусити. Слід пам’ятати, що деякі види кажанів можуть переносити вірус «некласичного» сказу. Тому, будучи покусаним, слід негайно звернутися до найближчого травмпункту та одержати щеплення.
Запам’ятайте: Ваше здоров’я у Ваших руках.
Соломія Круц, лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ «Львівський обласний лабораторний центр держсанепідслужби України»
ТОП коментованих за тиждень