Кесарю кесареве… (про нову трускавецьку атракцію)

29.07.2016 | Filed under: Публікації

Дивне відчуття охоплює людину, яка хоч би трохи, та розуміється в деяких справах (тим більше надто специфічних чи радше вузько спеціалізованих), коли вона чує про ці справи від людей які абсолютно в тому необізнані – і цілком не важливо хто це говорить – чи депутат чи мер чи якась посадова особа. Та на превеликий  жаль, в нас остатнім часом, зявилося безліч «спеціалістів» широкого профілю які мають свою думку про все на світі…

Саме таке відчуття викликає нещодавне інтерв’ю поважного пана мера курортного Трускавця Андрія Кульчинського інтернет-виданню «Дивись-інфо» (http://dyvys.info/2016/07/21/htos-bachyt-problemu-ya-mozhlyvist-mer/). На питання журналіста про проблему з дорогою на головному в’їзді до Трускавця зі сторони Дрогобича, поважний мер, який насправді робить багато для міста-курорту, але, не моргнувши оком говорить буквально наступне ; «…Ця небезпека існує багато років. Я не хотів би тут сильно згущувати фарби. Хоча про це треба думати. Ми неодноразово обговорювали це з губернатором. Зокрема домовилися про документацію на об’їзну дорогу На випадок коли буде сильне просідання. Але зараз ці процеси планово відбуваються. Якщо на рівні держави буде контроль і підтримка, то не виключаю, що у Трускавці додасться ще одна атракція – купання у «Мертвому морі».

Інформація: На дорогзі обласного значення Львів-Трускавець (головна транспортна артерія міста-курорту) проходить інтенсивне просідання дорожного покриття під дією катастрофічого неконтрольованого розвитку підземного карсту, який утворився через попадання прісних поверхневих вод в соляні пласти калійних копалень «Полімінералу»). У 2009 році в цьому районі під землю, в копальню проникла річка Вишниця (http://geonews.com.ua/news/detail/ukraina-na-stebnickomu-dghp-polimineral-34457).  На сьогодні, просідання земної поверхні досягло насправді катастрофічного показника – до 1 см в місяць.

Але ж пане Мер, про яку плановість може йти мова – адже процес просідання абсолютно некерований та не плановий. Весь контроль на сьогодні зводиться до геодезичних замірів просідання поверхні. які фактично є тільки константацією процесу просідання і аж ніяк не прогнозують його розвиток, за аналогією можна сказати, що доктор по аналізах сечи чі крови не може встановити розмір каміння в нирках.

Про некерованість процесу на Полімінералі може також підтвердити пан Олексій Балицький ( до речи нинішний заступник пана мера), який перебуваючі на  посаді обласного еколога організовував 04-12-2014 року Форум  “Екологічні проблеми від діяльності гірничо-хімічних підприємств на території Львівської області (http://www.ekologia.lviv.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=2040&Itemid=87). На цьому Форумі якраз було константовано  про загрозу забруднення водоносних горизонтів р.Дністер і що ситуація на “Полімінералі” є неконтрольованою (Допівдач Харкевич В.В. “Про негативний вплив на підземні води Львівщини від техногенної діяльності”).

Результати ж недавніх досліджень  івано-франківських фахівців та спеціалістів з Німеччини (які ще в 2010р проводили тут дослідження найсучаснішими методами за рахунок європейських грантів) тримаються за сімома замками та не надаються для ознайомлення широкому загалу. Цілком очевидно що ніхто не може спрогнозувати час провалу – це може бути сьогодні, а може завтра, але що це станеться напевно – факт незаперечний і з великою долею ймовірності може привести до вельми трагічних наслідків.

Зрештою і  з боку держави мало сподівань на контроль і підтримку, на яку так надіється мер та обговорює ці справи з очільником адміністрації області Олег Синютка, оскільки підприємство “Полімінерал” приватизоване. А теперішній власник «Полімінералу», через афільовані структури, олігарх Бахматюк абсолютно нічого не робить для уникнення катастрофи, не говорячи вже про виконання інвестиційних зобово’язань перд ФДМУ. Широко розрекламована приватизація  підприємства нічого не принесла ні місту Стебнику ні його жителям. Ситуація тільки погіршилась і стала насправді загрозливою як для Стебника так і Трускавця та Модрич.

Складається враження, що посадові особи в області і надалі знаходяться під впливом головного ідеолога затоплення Рудника №2 «Полімінералу» – Львівського інституту  «Гірхімпром» та його очільника  п, Зозулі. Це за їх проектом проводиться ніби консервація а насправді ліквідація рудника (фактично некероване затоплення,  шо і стимулює розвиток підземного карсту).

Ще на початку реалізації проекту, коли виявилася його недолугість та недоречність (почалося інтенсивне карстоутворення), в  статті “Агонія і перспектива відродження калійної промисловості України” Анатолія Гайдина та Івана Зозулі (проектанти) від 15 вересня 2006, опублікованій у відомому виданні “Дзеркало тижня”(http://gazeta.dt.ua/ECONOMICS/agoniya_i_perspektiva_vidrodzhennya_kaliynoyi_promislovosti_ukrayini.html) було написано про необхідність обрушення поверхні над рудником та утворення соляного озера . Очевидно відчули складність проблеми, на реалізацію якої передбачалося витратити приблизно 170 млн гривень із державного бюджету.

Окремо слід зазначити про рівень виконання проекту “Комплексний проект консервації рудника № 2 і рекультивації порушених земель Стебницького державного гірничо-хімічного підприємства “Полімінерал”, рецензування якого було проведено географічним факультетом Київського університету – тобто безпека городян із Стебника та Трускавця залежить від географів, а сам рудник, з відкритими запасами руди у кількості 500 000 тон)  ліквідовано.

Окрім того, експертизу було проведено “Держбудом”, основним завданням ціґї організаці є – участь у  формуванні  та  забезпечення  реалізації  державної житлової  політики,   державної   науково-технічної,   економічної політики   у   сферах   будівництва,   промисловості   будівельних матеріалів, архітектури і містобудування.

До речі “Гірхімпром” прославився в наступних реалізованих проектах:

– затоплення калійних копалень в Калуші на Івано-франківщині, де постійно відбуваються провали земної поверхні,

 • затоплення соляної копальні у Солотвино на Закарпатті.
 • проектування рекультивації львівського сміттєзвалища в Грибовичах де нещодавно сталася  відома трагедія .

Ніхто не може виключити що нова атракція додасться в Трускавці. – але не купання в «мертвому морі», а мертва зона відчуження та банкрутство міста-курорту. Чому? Бо ніхто не досліджував як поведуть себе водоносні горизонти в результаті  можливого провалу і як вплинуть на «Нафтусю». Хоча відомий фахівець в цій галузі п.В.І.Павлюк прогнозує проникнення насичених соляних розсолів із зруйнованого рудника у водоносні горизонти та попадання до 0,5 млн м3 розсолів до р. Дністер, тобто повторення катастрофи 1983 р коли прорвало дамбу на хвостосховищі «Полімінералу» (“Техногенна небезпека гірничих виробок калійних мінеральних добрив”http://www.ldubgd.edu.ua/sites/default/files/files/pavliuk_7.pdf), “Активізація екзогенних процесів на стебницькому родовищі калійних соле1, прогноз розвитку та заходи із зменшенняїх негативноговпиливу http://www.ldubgd.edu.ua/sites/default/files/files/pavliuk_5_1.pdf ).

Доречі, у 2015 році стався провал на калійній шахті у Солікамську (РФ)  збитки від якого склалі кілька мільярдів доларів США , вже 2-й за 20 років, та жодних рекреаційнийх зон там не роблять. (http://www.5.ua/dyvohliad/hihantskyi-proval-zemli-v-permskii-oblasti-rf-zbilshyvsia-v-6-raziv-92052.html)

А як взагалі влада собі уявляє озеро в районі обсягом більше мільйона кубометрів забрудненої води? Станом на 2006 рік, розмір карсту складав більше 1,3 млн куб.м.( на сьогодні він значно більшій)

На сьогоднішній момент, у зоні небезпеки знаходиться близько 300 га земної поверхні, яка є частково заселеною, через яку проходить автодорога Львів-Трускавець та магістральни лінії енерго та водопостачання.

Також пане Андрій Кульчинський, хочу звернути увагу, що атракція з “мертвим морем” є не новою, бо “Гірхімпром” вже хотів таку атракцію зробити у Калуші і створити бальнеологічний курорт ще у 2008 році (http://vikna.if.ua/news/category/community/2008/06/28/3710/view).

 

Ну і як вам така «атракція»? А як відреагує на неї горда Республіка Молдова?

 

Тому не треба тішити себе різними фантазіями а негайно спільними зусиллями вирішувати дану проблему. Поки ще не пізно.

 

Варивода З.В.,др..Рн, чл..-кор АГН України

(Переглядів 957 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Tags: , ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Трускавецькі футболісти – володарі перехідного Кубку! (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо юних футболістів (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)Здаються в оренду приміщення у Трускавці (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви