Кілька десятків років тому…

28.05.2013 | Filed under: Публікації

Історія сучасного товариства ЗАТ «Трускавецькурорт» починає свій відлік з 1999 року. Саме тоді потужне підприємство, Трускавецька територіальна рада з управління курортами профспілок і колективне підприємство БОЛ-2 були реорганізовані в ЗАТ «Трускавецькурорт».  Територіальна рада свого часу здійснювала контроль і управління не лише курортним Трускавцем, а й з 1957 до 1963 років мала у своєму підпорядкуванні курорти всього західного регіону: Східницю, Моршин, Любінь Великий, Немирів, Заліщики, Брюховичі та інші. Нове товариство, що утворилося на базі курортної ради, отримало назву ЗАТ «Трускавецькурорт» і разом із усіма існуючими перевагами та проблемами цей потужний корабель вийшов у відкрите плавання в розбурханому морі туристично-оздоровчої галузі, що переживала час становлення. Історія цього становлення нам більш-менш відома, а от давно забуті і припалі порохом сторінки архівних документів, у яких відображено, як саме відбувалися бурхливий розвиток та будівництво існуючої бази в повоєнні часи, у часи існування великої держави і чи не найбільшого розквіту курорту, перебудови та розвалу СРСР. І це не просто факти, це часто-густо дивні й незрозумілі нинішньому поколінню події, цікаві подробиці та добрі традиції, частина яких перекочувала і добре прижилися у нашому товаристві. Сьогодні факти, котрі ми відшукали в архіві товариства, це не лише спогади, це важлива наука, інформація для роздумів. Отже, пориньмо в непересічні моменти історії, котра була усього кілька десятиліть тому.

– До 49 року до складу підприємства входила служба СЕС. Вона забезпечувала порядок та епідбезпеку не лише Трускавця, але і інших курортів регіону.

– У 1946 році штрафні санкції курортної ради були впроваджені стосовно споживачів – злісних неплатників, котрі заборгували підприємству за газ 100 радянських рублів.

– У повоєнні 40-ві роки на базі курортної ради існувала пожежна команда, котра суворо контролювала здійснення усіх протипожежних заходів у кожному із санаторіїв підприємства.

– На початку 50-тих років за кожним із санаторіїв було закріплено пару коней, віз та їздового для обслуговування санаторію. Для належного контролю та раціонального використання транспорту кожного дня їздові отримували у транспортному відділі шляхові листи, у які вносився маршрут. Відповідно увечері, після робочого дня, повернення воза з кіньми відбувалося за умови повернення шляхового листа з прописаним з| день маршрутом.

– 60-тіроки ознаменувалися не лише розбудовою підприємства. Так у 1967 році здійснювалось масштабне озеленення міста. Тоді згідно статистичних даних було висаджено 1600 дерев різних порід, 2800 кущів троянд та 24 тисячі декоративних кущів. У тому ж році на території Трускавця виріс фруктовий сад площею 5 гектарів.

– У 1965 році курортна господарська контора (структура курортної ради) заготувала 144 тонни органічних добрив із власних підсобних ферм для потреб іншого підсобного господарства – 97 теплиць з овочевими культурами. А в ході посівної, як свідчить статистика, було засіяно 5,6 гектара під зернові культури, 4 гектари було відведено для вирощування картоплі і 5,1 гектара виділено для інших овочевих культур.

– 1965 рік ознаменувався для підприємства важливою спортивною подією. Саме тоді у Трускавці проходила 5 республіканська спартакіада серед команд курортів профспілок. Для прикладу у цій літній спартакіаді взяли участь команди працівників оздоровниць з усієї УРСР, котрі змагалися у таких видах спорту як чоловічий та жіночий волейбол, настільний теніс, спортивна стрільба, крос та шахмати.

– Того ж року на базі санаторію ім. 50 лет Великого Октября (зараз на цьому місці стоїть «Женева» – прим. авт.) було збудовано великий спортивний комплекс. Метою зведення цієї споруди було впровадження здорового способу життя не лише серед відпочивальників цієї оздоровниці, а |і залучення до спортивних програм працівників цілого підприємства. Для цього будівлю спорткомплексу було оздоблено наглядною агітацією.

– З 60-тих до 80-тих років на базі дієтїдалень санаторію «Каштан» та «Берізка» існували школи кулінарної майстерності. А у 68 році було проведено 4 кулінарних виставки, де своє вміння продемонстрували як стажери-аматори, так і поважні кухарі дієтїдалень.

– Наприкінці 60-десятих на курорті існував товариський суд. У цьому суді строго карали за крадіжки, перебування на роботі у нетверезому стані та необлікований відпуск процедур. Найлегшим покаранням цей суд призначав переведення недисциплінованого працівника в розряд різноробочих.

– У 1972 році свою діяльність на теренах підприємства активно функціонувала біометрична станція. До рук в архіві потрапив лише один зі звітів цієї станції, у якому  велися певні метеодослідження та спостереження за кліматичним та температурним режимом курорту.

– На початку 70-тих років курортно-господарську контору перейменовано в комбінат благоустрою та допоміжних виробництв. До функцій цієї філії належав чималий перелік робіт, від озеленення, прибирання, догляду за худобою, вирощування сільськогосподарської продукції для власних потреб до будівництва оздоровниць та житла для працівників курорту.

– 1979 рік. З 1 до 8 травня на курорті проводиться другий тур огляду художньої самодіяльності, присвячений 60-річчю курортів профспілок, у якому приймає участь вже відомий і популярний на той час ансамбль пісні і танцю «Трускавчанка» та народний самодіяльний жіночий хор дієтїдальні «Берізка», котрі стали фаворитами заходу. Тоді вже існувала студія декоративно-ужиткового мистецтва в ПК.

– Протягом 80-90-их років Трускавецька територіальна профспілок – це велика структура, котра налічувала зо два десятки санаторіїв, поліклінік та бальнеолікарень діяли ремонтно-будівельне управління, ГГРЕС,  оранжерея, гуртожиток, піонерський табір, військово-обліковий стіл, електромайстерня, підсобне господарство, пасіка, купальне озеро та … пункт здачі срібла.

– У 1981 році курортне лікування на теренах підприємства пройшли 142 тисячі осіб 695 пацієнтів.

– Наприкінці 80- початку 90-тих років в територіальну раду управління профспілок входило 23 філії, серед яких окремою структурою числилася дирекція селища Східниця.

Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»

(Переглядів 134 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви