Трускавецьких «менеджерів» потрібно міняти

13.05.2015 | Filed under: Публікації

Віктор Пиців, голова Незалежної профспілки «Тур-сфера», яка об’єднує працівників туристичних фірм, не вперше висловлює свої думки щодо ситуації на нашому курорті. Ось і сьогодні він завітав до редакції «Трускавецького вісника», щоб поділитися думками відносно початку курортного сезону, який стартував в кінці квітня – на початку травня. Отже, спілкуємося ми з Віктором Йосиповичем про територіальну реформу, наповнення курорту, ситуацію в ПрАТ «Трускавецькурорт», співпрацю з місцевою владою та представниками туристичних компаній.

– Пане Вікторе, яка на сьогоднішній день ситуація із заповненням санаторно-курортних закладів Трускавця?

– У Трускавці склалася дивна ситуація – пройшла диференціація санаторно-курортних закладів. Зокрема, чітко прослідковуються санаторні заклади, які надають виключно санаторно-курортні послуги за доступною ціною і якісно – до них відносяться санаторії «Карпати», «Віктор», «Женева», «Світязянка», «РеВіта», «Ріксос-Прикарпаття», «Шахтар», «Перлина Прикарпаття», Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» (військовий), «Молдова», «Шале Грааль», «Батьківщина», санаторій СБУ «Трускавець». В цих санаторних закладах за різною ціною від 400 грн. до 2 тис. грн. за добу можна отримати послуги (проживання, харчування, лікування). Їхня завантаженість складає 40-60%. До них у відпочивальників найменше скарг чи претензій, якщо не враховувати якісь доброзичливі побажання. Зокрема, відпочивальники задоволені ландшафтним парком «Підгір`я» санаторію «Карпати», який є візитівкою Трускавця, харчуванням та лікуванням у вищезазначених закладах.

До другої категорії закладів, які, напевно, стали більше туристичними, можна віднести: готель «Світязь», «Міротель», пансіонат «Лідія», «Аркада», «Арніка», «Алексік», «Оскар», можливо ще декілька готелів, які чітко переорієнтувалися на туристів, які прибувають в Трускавець на 8-12 днів. Відвідувачі цих закладів задоволені їхньою роботою і на травневі вихідні ці заклади були заповнені на 60-80%.

Третя категорія санаторних закладів, а це десь більше 50% санаторно-курортного фонду Трускавця, так і не зрозуміли, що час змінився. Я не буду їх називати, щоб нікого не образити. Напевно, найбільше претензій до керівництва ПрАТ «Трускавецькурорту». Власники ПрАТу замість звільняти працівників мали б звільнити всіх керівників, всіх менеджерів-управлінців. ПрАТ зробив ставку на санаторії «Весну» і «Алмаз», все інше їх чомусь не цікавить.

Незрозуміла ситуація з ГГРЕС, БОЛ, АТП та іншими допоміжними підприємствами, де не пройшла ніяка модернізація, ніякі зміни. Керівники що, чекають на манну небесну? І що взагалі буде з цими підприємствами? Без них не може працювати не тільки ПрАТ, без них не може існувати курорт…

Місцеві жителі кажуть, що колись було за щастя працювати в «Трускавецькурорті», а тепер кажуть, що там працюють тільки ті, хто себе не поважає. Гірко, але факт.

– Ваш прогноз: що буде з ПрАТівськими санаторіями?

– Я працював в системі ПрАТу більше 10 років, в тому числі і на керівних посадах. Добре знаю всі проблеми, сильні та слабкі сторони цього об`єднання. І перше, що треба зробити власнику – це повністю поміняти весь керівний склад. Головні лікарі засиділися в своїх кріслах, залишилися просто виконавцями і не розуміють теперішніх проблем, а може й не хочуть розуміти. Найгірше, що вони не шукають шляхів виходу з цієї ситуації.

Хоча в ПрАТі, в т.ч. у керівництві, є багато адекватних розумних людей, які можуть все це зрушити з місця. За це найбільше болить душа.

– А як Ви прогнозуєте наповнення Трускавця в літні місяці?

– Туроператори Трускавця розраховують, що червень буде пов’язаний з приїздом до міста великої кількості дітей, бо закінчується навчальний рік. Це буде місяць «батьківського» санаторно-курортного лікування. Хотілося би звернутися до всіх керівників закладів з розумінням віднестися до людей, які приїдуть з дітьми, і переглянути свої бізнес-плани та платіжну політику щодо ціни на путівку.

Хочеться звернутися до всіх керівників ресторанів, кафе з проханням переглянути вартість сніданків та обідів, бо в Трускавці крім кафе «Шинок» та «Віра» ніде не можна пообідати за доступною ціною в межах 30-35 грн. Це єдині кафе, які прийняли туристів зі Львова, Одеси та Києва на травневі свята.

Цікавий штрих – морозиво в Трускавці коштує 10-15 грн. Воно що, золоте? Підприємці, не може бути 300%-вий навар… Віднесіться з розумінням до дітей та їхніх батьків, майте Бога в серці.

Що стосується липня-серпня, то вони в Трускавці завжди були високим сезоном, але цього року на це розраховувати не можна. Є ряд форс-мажорних обставин в Україні і українці почали рахувати гроші. Клієнти хочуть отримати послугу за доступною адекватною ціною і якісно. Їм не можна нав’язувати комплексний обід чи путівку на 24 дні, де все включено – про це треба забути.

Ще практика показала, що туристи будуть їхати в Трускавець під якісь дати – на Зелені Свята, День міста, День молоді, День Конституції. А в липні – Івана Купала, Петра та Павла, в серпні – День Незалежності України. Бажано, щоб так зване управління курорту та туризму крім «промоції» та реалізації путівок через свій сайт все-таки зайнялося курортом, розробило якісь програми і на ці свята запросили до міста на 3-5 днів туристичні групи. До речі, представники туристичних операторів готові до співпраці і всіляко будуть цьому сприяти. В нас є напрацьовані моменти співпраці з львівськими, київськими та одеськими туроператорами, які були в Трускавці на травневі вихідні і висловили нам масу доброзичливих порад і побажань.

– І які ці поради та побажання?

– Представники туристичних фірм цих міст, поспілкувавшись з керівництвом Трускавця, сказали так: «Міський голова і міська влада повинні сприяти розвитку вашої співпраці на курорті та наданню вами як туроператорами послуг, а також намагатися все-таки розробити з керівниками кафе, ресторанів, санаторіїв спільну програму на святкові дні «ціна – якість – доступність послуги».

Складається враження, що крім гасел від міського голови «Давайте щось зробимо» більше нічого не робиться. А йому не треба нічого робити, головне – не заважати, коли інші роблять, сприяти цьому.

Тішить, що починаємо знаходити спільну мову з інформаційним курортним центром. Нарешті там зрозуміли, що вони не туристичний центр, а курортний і повинні займатися курортом.

– Пане Вікторе, зараз багато говорять про територіальну реформу. До Трускавця, зокрема, планують долучити Станилю, Модричі, а Східниця стане центром іншого великого об`єднання. Як це, на Вашу думку, може вплинути на розвиток Трускавця як курорту?

– Якщо бути справедливим і відкинути власний містечковий патріотизм, а адекватно й реалістично подивитися на те, що зараз відбувається, то вже зараз можна стверджувати, що місцева влада Трускавця грає на стороні Східниці, робить такі кроки, за якими стоїть крах. Східниця забирає в Трускавця першість як курорту. Зокрема, першотравневі вихідні показали, що туроператори України надали перевагу Східниці щодо якості, ціни, доступності. Майже 200 туристів, прогулявшись центром м. Трускавця, поспілкувавшись з керівниками санаторно-курортних закладів міста, сіли і поїхали в Східницю.

Сама децентралізація, можливо, справа добра, якщо брати досвід сусідньої Польщі чи Словаччини, де все це пройшло. Але до цієї децентралізації не готові теперішні менеджери, люди, які зараз стоять при владі в місті Трускавці. Їм здається, що вони побудують Ріо-де-Жанейро або отримають можливість наповнити власну кишеню за рахунок оборудок. При тому вони забувають про розвиток території, простих людей, а думають тільки про свій добробут. Внаслідок територіальної реформи Трускавець додатково отримає тисячі жителів навколишніх сіл і виникне питання зайнятості – чим ці люди будуть займатися. За ними ж стоять сім`ї. Чи розуміє це теперішній міський голова?

Щодо Східниці, то вона отримала бланш-карту стати курортом державного значення. Децентралізація дає їй таку козирну карту. Трускавець теж стане центром, але центром чого? В усіх своїх виступах трускавецький міський голова при згадування слова «курорт державного значення» чомусь починає нервуватися, його кидає в піт, його стан і дії стають неадекватними. Створене в Трускавці управління розвитку курорту мало би виконувати зовсім інші функції. Це ж не є управління промоції і самореклами міського голови. Пане міський голова, шановні депутати, що за чотири роки було зроблено управлінням розвитку курорту?

– А зараз дещо провокативне питання. А яким особисто Ви бачите курорт Трускавець в перспективі найближчих 20-30 років? І що Ви зробили б першочергово, якби так раптом стали міським головою Трускавця?

– Хочу Вас заспокоїти, що я не збираюся йти на посаду міського голови чи держслужбовця взагалі. Це вже було в моїй біографії, я вже займав керівні посади. Я тішуся тим, що маю, тішуся своїм онуком, своїми дітьми, своєю роботою, яка мене задовольняє. Але робив і буду робити все, щоб місто, в якому я виріс, вчився, де є багато моїх друзів, було чистим, охайним, гарним, ставало європейським містом. Трускавець для того має все. По-перше, тут є люди, жителі міста, трускавчани. Вони – найбільше багатство міста.

Яким буде місто в майбутньому? Потрібно провести крім територіальної реформи ще цілий пакет заходів – простих і доступних. Зокрема, ввійти в законодавче русло. Є закони «Про курорти», «Про туризм», «Про місцеве самоврядування» і їх треба виконувати. Там чітко все написано.

Для Трускавця необхідно провести інвентаризацію наявних лікувальних факторів, зокрема щодо мінеральної води, стану бюветів, замінити наявні трубопроводи, модернізувати бювети, провести водозахисні, каналізаційні, протипаводкові та інші заходи в курортному парку, дати можливість приватним підприємцям, які сплачують податок в казну міста, працювати на території міста, не заважати їм. Теперішнє місто нагадує великий базар, де більшість людей, нічого не виробивши, не запропонувавши свій власний продукт, перепродують, тобто зайняті «барижництвом» («фарцовщики»). Колись в місті була своя пекарня, своя кузня, свій кулінарний цех…

 Вартувало би, щоб керівництво міста вибрало напрями його розвитку, так звані кластери. Крім медичного туризму є цілий набір того, що наповнює туризм – це розвиток ІТ-технологій, поліграфічної промисловості, створення інфраструктури, логістики курорту. Курорт має мати свій власний транспорт.

Є ще таке поняття як надання послуг. Наприклад, курорт має мати свою пральню, хімчистку, свою службу доставки товарів, складські та допоміжні приміщення тощо.

Тому перше, що треба зробити – це поміняти теперішніх «менеджерів», тобто владу. Є багато людей, які закінчили вищі навчальні заклади, і можуть цим займатися. Вони не мають досвіду, але в Трускавці є люди, які можуть їм в цьому допомагати. Можливо, вартувало би в Трускавці створити лікарську раду чи громадське медичне об`єднання, де лікарі міста з-поміж себе обрали б головного лікаря, котрий коригував би всю роботу медицини Трускавця. При цій раді треба обов’язково запровадити посаду головного санітарного інспектора міста і трьох санітарних інспекторів, які би чітко виконували функції Олі Фреймут – Трускавцю цього ой як потрібно. Вони б коригували роботу діагностичного центру міської лікарні і санаторно-курортних закладів. Серед трускавецьких лікарів є неординарні особистості, я б сказав таланти, які є нашим потужним потенціалом, але їх чомусь не зауважують.

Ну і має бути чітка співпраця влади та громади, чого, на жаль, зараз абсолютно немає. Хоча в місті є ряд діючих громадських організацій та громадських лідерів, які абсолютно добровільно, не думаючи про користь чи нагороди, мають дуже багато ідей! Їх (ці ідеї) просто треба використати, направити в потрібне русло та реалізувати…

Спілкувався Володимир Ключак

(Переглядів 599 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви