Колись Борислав гордився своєю озокеритною шахтою – найпотужнішою із двох таких копалень у світі. Тепер від цієї гордості залишилися хіба руїни й техногенні проблеми, що можуть заявити про себе в будь-який момент.
На початку нинішнього тисячоліття ще надіялися, що прийде інвестор і порятує шахту. Інвестор з’явився. Ним стала фірма «Центр Надра». Однак взятися за роботу фірмі так і не вдалося, оскільки ліцензію на розробку озокеритного родовища Міністерство екології видало ПП «Перспектива». А де дві господині, там хата, як відомо, не підметена. Поки тривали суперечки, озокерит не видобували. Постала загроза втратити шахту. Тому, за ініціативою тодішнього міського голови Борислава Миколи Тустановського, її взяло на баланс місто. Відтак 75 % власності перейшло під крило міста, 15 % дісталося фірмі «Центр Надра Київ», а 10 % — «Центр Надра Львів».
На жаль, фінансова ситуація в місті хіба погіршувалася. Грошей на підтримку шахти в міському бюджеті не було, та й ні область, ні столиця не допомогли. Й оскільки видобувати озокерит за такої ситуації було невигідно, то на це гірниче підприємство згодом перестали звертати увагу. За інформацією начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Володимира Прідуна, бориславська озокеритна шахта з 2003 року повністю затоплена водою, що відбувається під землею ніхто не знає, хіба здогадується.
На думку екс-мера Борислава Миколи Тустановського, ситуація на шахті нині критична з кількох причин. Перша – екологічна. Ніхто не займається й уже не може займатися відкачуванням води та вентилюванням. Насоси, якими відкачували воду, затоплені, а компресори розікрали. А це рано чи пізно може призвести до біди. Вода, що накопичується під землею, насичена нафтою та попутним газом. Оскільки в місті багато порожнин, то вона може через них потрапляти в каналізаційні колектори й навіть у підвальні приміщення. А це може призвести до вибуху не тільки в самій шахті, а й у будь-якому іншому місці. Фактично під землею причаївся монстр, якого не можна будити. Друга причина – економічна. Важко тепер переконати потенційних інвесторів вкладати кошти в підприємство, якщо майже все обладнання розкрадене. Та є й інша причина, чому інвестори не поспішають сюди йти.
За інформацією начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Володимира Прідуна, відповідні екологічні комісії та інспекції обстежували шахту. Останні обстеження відбулися 10 червня 2010 року та наприкінці квітня цього року. Ці перевірки засвідчили, що ПП “Перспектива”, яке володіє ліцензією на розробку озокеритного родовища, до його розробки так і не приступило, а це є невиконанням своїх зобов’язань і порушенням законодавства зокрема, Кодексу України про надра. Такі висновки екологічних інспекцій були скеровані в контролюючі органи, згодом відповідне подання було скероване у Міністерство екології. Наразі ліцензія ПП “Перспектива” на розробку озокеритного родовища призупинена. Але місцева влада Борислава ще не може будь-яким чином втручатися у ситуацію, що виникла на озокеритній шахті. Керівник відділу надзвичайних ситуацій Володимир Прідун пояснив нам, що тільки після того, як ліцензіата буде позбавлено ліцензії, міська влада зможе робити якісь кроки для розв’язання проблем Бориславської озокеритної шахти. Наприклад, шукати інвесторів.
А тим часом до сусіднього Трускавця з’їжджається багато людей спеціально для того, щоб поправити здоров’я з допомогою озокеритотерапії. Звідки медики беруть озокерит? Кажуть, з Борислава. Десь ще є запаси. Та ці запаси не бездонні. Якщо раптом озокериту не стане, це вдарить по курорту. Ось чому варто повернутися обличчям до озокеритної шахти не тільки місцевій, а й обласній та центральній владам.
Дмитро Федан, Наталка Кучер, газета “Каменярі”
ТОП коментованих за тиждень