4 серпня в Трускавці в приміщенні управління архітектури та містобудування пройшло засідання містобудівної ради. Необхідних для кворуму 2/3 членів ради назбирати вдалося. На раді було багато і запрошених, оскільки питання слухали небуденне – про встановлення в місті Трускавці пам’ятника Степанові Бандері, лідеру ОУН. Неодноразово по цій тематиці писали і ми, адже неоднозначними є як постать Бандери, так і гідність його вшанування, а ще в такому місті як наше – відомому курорті.
На початку слово головним архітектором міста Олександром Грищенком було надано авторам пам’ятника – архітектору Василю Каменщику та скульптору Іванові Самотосу. Ніхто з них не торкався ідеологічної сторони, адже ні в кого із присутніх жодних заперечень не виникало, тут сиділи всі українці, представників поляків, росіян, євреїв чи інших націй в кабінеті не було. Найбільше хвилює присутніх питання земельної ділянки, де мав би розміститися пам’ятник. Хоча досягнуто принципової згоди її власників, але справа перебуває в Апеляційному суді, повідомила представниця Управління земельних ресурсів ТМР, тому можуть виникнути проблеми власне з цієї сторони. Щодо самого пам’ятника, то заступником п. Олександра Грищенка Зеновієм Кушніром було відзначено вдалий вибір композиції, коли стела з двох блоків чорного граніту і трьох блоків червоного омелянівського граніту (з нього збудований Мавзолей Леніна, зазначив Василь Каменщик, а більш насичений червоний є лише в Швеції, та ніхто звідтам його до нас не спровадить) немов відгороджує пам’ятник від людського потоку зі сторони бювету, щоб люди не зазирали на спину Бандері, а бачили його в лице. Для того, щоб більше зверталася увага на обличчя, пам’ятник зроблено не на повен ріст, а до колін. І хоча декому може здатися, що Бандеру тут поставили на коліна, архітектор доводив, що так краще і так має бути. Не сперечаємося, адже для цього треба хоча б трохи розбиратися в подібній спеціалізованій тематиці.
Виникало питання і щодо написів, які будуть на пам’ятнику, журналіст однієї з трускавецьких газет запропонував знайти місце для гасла націоналістів «Бог і Україна», але цю пропозицію проігнорували, може тому, що газета дещо «чужа» для ініціаторів встановлення скульптури. Планується, що на стелі буде викарбувано частину Декалогу Українського Націоналіста, можливо «Здобудеш Українську Державу, або згинеш в боротьбі за неї…». Пропонували і перемістити тризуб, який на місці, де його планують поставити, якось не так вписується, як хотілося б. Ніхто, щоправда, не згадав, що піраміда, в вигляді якої планують зробити стелу, є дещо масонським символом, але може і правильно – навіщо вишуковувати недоліки, головне – Бандера буде вічно живий поміж нас. І зможуть курортники ходити і вчитися нашої історії, про це сказав депутат Іванишин, розповівши, як він представників Туркменістану ознайомив із тим, хто ж був Бандера і хто такі бандерівці і як вони йому за це дякували.
Постамент планують зробити з дешевого покостівського сірого граніту, щоб трохи зекономити кошти. Висота самого Бандери – 2 метри 20 сантиметрів, висота всього пам’ятника – 6 метрів. Мав би він стояти перед «Златою», але якщо виникнуть непередбачені перешкоди, то може постати і на місці, де тепер стоїть Іван Франко. Бо в майбутньому перед міською радою планується встановити ще пам’ятник Франку, новий і кращий, згоду по земельній ділянці ЗАТ «Трускавецькурорт» вже дав, повідомив Зеновій Кушнір, який вже 27 років працює архітектором.
Серед виступаючих на містобудівній раді – і її члени, і запрошені особи, депутати Шумин, Лаврінок, Ластовецький, колишній архітектор міста Роман Домінко, відомий в нашому місті Ігор Баброцяк. Депутат Шумин заради засідання містобудівної ради навіть свою відпустку перервав, хоча день перед тим на важливе голосування на сесію не прийшов. Містобудівна рада одноголосно прийняла рішення, після чого кілька слів сказав голова ГО «Рада міста» Руслан Козир. Дискусія продовжилася і в неформальній обстановці.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень