З наближенням місцевих виборів поступово зростає і політична активність кандидатів. І поки політики та експерти формують виборчі штаби, розробляють програми та придумують гасла, для пересічних виборців цей період стає найбільш сприятливим для того, щоб вплинути на партії та кандидатів до органів місцевого самоврядування.
Дуже хочеться, щоб ці вибори дійсно стали переломним моментом у долі багатьох місцевих громад і більше не повторилася ситуація, коли виборці стануть об’єктами політтехнологічних маніпуляцій, інформаційної блокади та дезінформації з боку політичних сил для яких перемога – самоціль, а інтереси виборців – ніщо. Що ще можна сказати про партії, які банально обдурюють своїх прихильників та спотворюють їх волевиявлення лише для того, щоб провести у місцеві ради своїх партійних протеже. На питання, чиї інтереси будуть лобіювати такі «слуги народу» відповідь очевидна.
Отже загальні рекомендації, щодо того, як можливо мінімізувати ризик політтехнологічних маніпуляцій, мати можливість зробити свідомий та відповідальний вибір і врешті-решт потроху привчати політиків усіх рівнів починаючи з місцевого, до моральної та суспільно-політичної відповідальності за свої слова, вчинки, а особливо – обман та бездіяльність.
Поцікавтеся у місцевих штабах процесом формування виборчих списків та публічністю висування кандидатів, наявністю родинних чи бізнесових зв’язків у владі. Які критерії та вимоги висуваються до претендентів: особисті та професійні якості, досвід. Нещодавні зміни до законодавства дають можливість повести по партійним спискам будь-кого, тож будьте пильними, щоб у місцевих Радах знову не опинилися ті, хто не гідний цього.
Самостійно зберіть якомога більше різносторонньої інформації про особисті та професійні якості кандидатів, освіту, біографію, досвід громадської діяльності чи управлінської роботи, яким бізнесом володіє, які джерела доходу має чиї інтереси представляє. Порівняйте їх з інформацією отриманою у партійному штабі.
Дізнавайтеся про виконану роботу місцевих партійних осередків за останній час. Поцікавтесь які акції, проекти та ініціативи були реалізовані та чим вони допомогли місцевій громаді, покращили життя певних соціальних груп. Які ініціативи та програми заплановані на наступний рік.
Беріть ініціативу у власні руки. Рекомендуйте до виборчих списків людей, яких Ви знаєте особисто та впевнені, що вони будуть працювати в інтересах громади. Проведіть збори будинку, ОСББ, ОСН, мікрорайону, де будуть обрані такі представники та рекомендовані до місцевих осередків партій. Залучіть представників громадських організацій та рухів, які відомі реальними результатами роботи.
Проведіть умовний аналіз передвиборчих обіцянок з минулих виборів: які з них повністю виконані, які частково, які не виконані взагалі. Запитайте, що заважало депутатам працювати та виконувати свою безпосередню роботу, ініціюйте проведення зустрічей з депутатами на яких будуть заслухані звіти про результати виконаної роботи.
Не вірте порожнім обіцянкам та популізму, гаслам «зробимо», «проведемо», «гарантуємо». Довіряйте: «розробили проект», «реалізували ініціативу», «спланували стратегію». Уважно читайте та аналізуйте передвиборчі програми, можливості та строки їх виконання, участь місцевої громади у цьому процесі, публічно обговорюйте основні тези. Встановіть умовний термін для виконання деяких, найбільш актуальних пунктів програми.
Дізнайтесь географічні межі свого територіального виборчого округу та кількість кандидатів які у ньому висуваються. Не полінуйтесь прочитати декілька програм різних партій та порівняти їх минулу діяльність, а також основні пропозиції та кроки на цих виборах.
На зустрічах з кандидатами задавайте питання які хвилюють саме Вас, а не кандидата. Дізнавайтесь його особисту та професійну точку зору на вирішення актуальних проблем місцевих громад: бюджету, самоврядування, будівництва та благоустрою, екології, освіти.
Поцікавтеся професійністю команди майбутнього кандидата, за якими принципами він буде її формувати, наявністю довгострокового плану розвитку району чи певної території, можливими політичними союзами у майбутній Раді.
Пам’ятайте, що специфіка місцевих виборів, це насамперед, проблематика: благоустрою територій, бюджетів, кадрової політики, ЖКГ, соціально-економічного розвитку територій, права місцевого самоврядування, будівництво, інфраструктура і транспорт, залучення інвестицій, освіта, медицина, відпочинок та дозвілля.
Не бійтеся тиску адміністративного ресурсу. Навіть якщо керівник змушує Вас проголосувати за певного кандидата, він все рівно не зможе проконтролювати Ваше волевиявлення. Сказали – «так», а зробили, як вважаєте за потрібне. Якщо вимагають певних доказів волевиявлення – це вже юридична відповідальність.
Не вірте всьому, що пишуть ЗМІ та прогнозам сумнівних соціологічних опитувань. Намагайтесь отримувати всю необхідну інформацію з різних, а краще конфронтаційних джерел, тоді є шанс зробити більш-менш незалежні та самостійні висновки.
Не піддавайтесь на пропозиції підкупу. Продавши свій голос, потім не нарікайте на те, чому влада не виконує своїх обіцянок та не захищає Ваші інтереси. Свій безпосередній інтерес Ви вже продасте, а тому апелювати просто не матимете морального права.
Не піддавайтесь на емоції там, де потрібно мислити раціонально та критично. Вимагайте менше популізму, «води» та обіцянок, а більше конкретики, чітких намірів, термінів та строків реалізації. Уважно слухайте раціоналізм та лаконічність «управлінців та менеджерів», а не красномовність «проповідників і месій».
Обережно сприймайте різноманітні «нові» політичні сили. Уважно прочитайте їхню програму, завдання та мету діяльності, зберіть інформацію про лідера та керівництво партії. Зміни внесені в законодавство перекрили дорогу дійсно якісно новим політикам, залишивши більшість технологічних проектів, які напевно будуть представлені провладними кандидатами.
Добре подумайте, чи варті Вашої довіри ті, хто вже дискредитував себе бездіяльністю, корупцією та хабарами, негідною поведінкою та ставленням до суспільства. Прикладів, коли п’яні депутати та чиновники стріляли, збивали та били людей у різних областях України, нажаль вистачає.
Пам’ятайте, що вибори до органів місцевого самоврядування – це своєрідний суспільний договір між Вами та тими, кого Ви вважаєте достойними і гідними представляти власні інтереси. Не довіряйте подальшу долю вашого села, району, міста чи області – «товстим котам у мішку», які будуть служити своєму «патрону», а Вас зрадять при першій можливості.
ТОП коментованих за тиждень