У вівторок, 28 серпня, віце-спікер Верховної Ради України та № 10 у партійному списку ОО «Батьківщина» Микола Томенко відвідав с. Нагуєвичі, а також Дрогобич, Стебник, Трускавець та Борислав. У Трускавці зустріч з виборцями проходила в «Златі», тривала вона півтора години. У президії поруч з Миколою Томенком сиділи голова ЛОО «Фронт змін», № 23 у списку кандидатів у депутати ВРУ від ОО «Батьківщина» Степан Кубів, а також голова ЛОО партії «Батьківщина», кандидат по мажоритарному округу № 121 з центром в м. Дрогобич Роман Ілик.
Кожен з них не лише виступив перед трускавчанами з промовою, але і відповів на деякі запитання, котрі надходили і в формі записок, і озвучувалися безпосередньо з залу. В своїх виступах всі троє кандидатів зосередили увагу присутніх на тому, що ці вибори – надзвичайно важливі, бо прийдеться обирати між чорним та білим, між ворогами та своїми. Ворогів в об’єднаній опозиції розділяють на дві категорії – це так звані «явні» вороги («ідентифіковані», як сказав Микола Томенко) і до них зараховують регіоналів, комуністів, всілякі руські блоки і так далі. Натомість підступнішим є другий ворог – самовисуванці, яких кандидати називали «самозванцями». Тож присутнім втовкмачували, що голосувати потрібно власне за єдиного кандидата від ОО «Батьківщина» та «ВО «Свобода», а таким на окрузі Дрогобиччини є Роман Ілик.
Через обговорення загальнодержавних справ досить мало часу було приділено справам місцевим. В принципі один лише Степан Кубів досить чітко розповів про те, що владні команди Трускавця та Борислава, де працюють його партійні соратники, справляються з роботою, а не помиляється тільки той, хто нічого не робить. Якось одразу пригадалися слова Михайла Янковського, іншого кандидата на Дрогобиччині, котрий в інтерв’ю для «ТВ» зазначив: «Дуже зручно стояти збоку і критикувати того, хто щось робить». Збігаються ініціативи панів Ілика та Янковського і в деяких програмних засадах, виборчих обіцянках – так, і один, і другий обіцяють допомогти у вирішенні проблеми водопостачання в Бориславі, лобіювати питання відновлення поїздів до Трускавця, сприяти промоції курортів Трускавець та Східниця, ініціювати прийняття закону про обов’язкове працевлаштування випускників. Та між провладним та опозиційним кандидатами є і величезна прірва, котра полягає у ставленні до діючого Президента. Якщо прихильники Партії регіонів підтримують його політику, то опозиція готова у разі здобуття більшості навіть до проголошення імпічменту главі держави.
Незручним запитанням для кандидатів виявилося запитання стосовно політичної сили Віталія Кличка. «Я поважаю Кличка як боксера, який піднімає імідж України, я сиджу до першої години ночі, як і багато інших українців, переживаю за нього і радію разом з ним», – сказав Степан Кубів. Проте в опозиції невдоволені тим, що «УДАР» не приєднався до їхніх лав, а пішов окремою колоною на вибори.
Микола Томенко визнав, що стався «прокол» з формуванням окружних виборчих комісій, в які ввійшли багато партій, до котрих у нас в Галичині дуже неоднозначне ставлення («Руська єдність», «Русь єдина», «Руський блок» та деякі інші). Проте нейтралізувати маніпуляції віце-спікер обіцяє шляхом негайного внесення змін до закону України про вибори, зокрема посиленням кримінальної відповідальності за порушення закону членами чи керівництвом виборчих комісій. Будуть і інші зміни до інших законів. Так, на думку Миколи Томенка, пенсійний вік не варто було піднімати для всіх, а тільки для окремих категорій, як наприклад міліціонерів. Микола Володимирович пожартував, що в міліціонерів нервова робота, бо завжди нервуються, коли їм дають хабарі. Колишній афганець висловив жаль, що афганську організацію використовують у політичних іграх, тому він не належить до таких об’єднань, але намагається допомагати при лікуванні та іншими способами – це була відповідь М. Томенка на запитання голови організації трускавецьких афганців. Розповів Микола Томенко і про свої телевізійні проекти з промоції України, одним із першочергових завдань в новому парламенті назвав звільнення Юлії Тимошенко з в’язниці. А на останнє запитання, що в його рідному селі є мухи цеце та малярійні комарі, Микола Томенко навіть не став відповідати – наскільки абсурдним воно було.
Поряд із милозвучною мовою полтавця Томенка приємно лунав галицький діалект Степана Кубіва. Колишній працівник банківської сфери не приховував свого задоволення від того, що він був розробником закону «Про банки та банківську діяльність», котрий успішно працює. З тривогою та чуттєвістю слухали старші люди і про вболівання сина за долю 82-літньої матері. Степан Кубів різко спростував заяви тих, хто звинувачує опозицію у намаганні йти до парламенту, щоб заробити, або що «всі депутати однакові». «Я вже є багатою людиною, хоча ніколи не був депутатом Верховної Ради», – зазначив пан Кубів. Він закликав не вірити тим, хто раптом згадав про своє дрогобицьке коріння і починає займатися меценатством, а про Романа Ілика сказав, що той є чесна та порядна людина.
Чи не найважчі запитання попалися Роману Ілику – і про нібито незаконне стажування студентів Львівського медичного університету у його приватних клініках (тепер ними керує донька кандидата), і про якісь незгоди з сусідами, котрі ті пробують вирішувати в суді, і такі, котрі просто не личить озвучувати. Роман Романович зазначив, що через вибори не може отримати звання професора, адже є представником опозиції. Він теж різко розкритикував «парашутистів» з Києва, Харкова чи Донецька, котрі балотуються по наших округах.
Родзинкою зустрічі стало зауваження Степана Кубіва, що серед трускавчан він бачить багато інтелігенції і так було насправді. Свято Успення Пресвятої Богородиці та чудесна погода в поєднанні із зручним на відміну від Дрогобича та Стебника часом зустрічі зробили свою справу – спілкування відбувалося у приємній та невимушеній атмосфері. Отже, кожен, хто підтримує політику партії «Батьківщина» та «Фронту змін», хто щиро радіє діяльності Руслана Козира у Трускавці та його прагненням змін у комунальних тарифах та комунальній сфері взагалі, у намаганні допомогти підприємцям, туроператорам, пенсіонерам, іншим категоріям населення, той просто не має іншого вибору, як голосувати за № 11 або № 19 («Свобода» та ОО «Батьківщина») і відповідно за Романа Ілика на мажоритарному окрузі. Хто ж підтримує Партію регіонів, той проголосує за № 20. А якщо серйозно, то видно, що ОО «Батьківщина» та Партія регіонів змагаються власне за здобуття першого місця в цих перегонах-2012. Та навіть здобуття його за пропорційною системою не означатиме цілковитої перемоги, бо ж є ще й мажоритарка. І підтримка таких знакових постатей як Микола Томенко для не дуже знаного (бо в «Батьківщині» тільки з 2006, а в активній політиці – з 2009) Романа Ілика ой як потрібна. Тим більше, що головний його ворог, як визнають самі «батьківщинівці» – самовисуванці, котрі відбирають голоси зовсім не в прихильників ПР, а в прихильників опозиції. Такий ось своєрідний парадокс…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень