Про імунітет ми чуємо доволі часто, але не завжди розуміємо, який зв’язок між імунною системою та нашим здоров’ям, і чому в когось імунітет сильний, а у когось – ні. На цю тему розмовляємо з заступником головного лікаря з медичної роботи БОЛ «Медичний центр № З «Медпалас» Ярославом Грекулом:
– Ярославе Васильовичу, чи правильно, що імунітет – це здатність організму боротися з захворюваннями?
– Так. Говорячи ширше, імунітет – це реакція організму на будь-який подразник. Імунітет постійно нас захищає, де б ми не були і що б не робили. На вулиці, вдома, на роботі, під час сну… Це наче прикордонник, котрий завжди на варті і ніколи не спить.
– І наше здоров’я залежить від того, наскільки сильний імунітет?
– 80% від усіх захворювань виникають через проблеми з імунітетом. При ослабленому імунітеті будь-яке захворювання, навіть звичайна простуда, може бути дуже небезпечним.
– Від чого ж залежить міцність імунітету?
– Стан імунної системи організму залежить від багатьох факторів. Від нашого харчування, якості води, яку ми вживаємо, повітря, яким ми дихаємо, медикаментів, якими лікуємось, навіть від одягу, який ми носимо. Імунітет залежить і від того, як ми сприймаємо тепло, інші реагенти, від нашої роботи, сім’ї та багатьох інших факторів.
– Я чув, що наша мінеральна вода «Нафтуся» сприяє підвищенню імунітету…
– Це не просто чутки, а перевірений і доведений факт. Вже з самого початку вживання цієї води імунна система людини зміцнюється. Пацієнтам, котрі проходять реабілітацію після трансплантації чи хірургічного втручання, потребують відновлення сил та зміцнення імунної системи, чудово допомагає «Нафтуся», особливо в поєднанні з фізіотерапевтичними методами реабілітації, масажем. А ще врахуйте чисте, не забруднене промисловими відходами повітря – реабілітаційний ефект гарантовано. Тому оздоровлення в Трускавці так позитивно впливає на імунну систему відпочивальників, а отже і на стан їхнього здоров’я взагалі.
– Чи можна, Ярославе Васильовичу, якось перевірити стан своєї імунної системи?
– Звичайно. Це можна зробити і в медичних центрах ЗАТ «Трускавецькурорт». Буде перевірена реакція організму на подразники, сприйняття чи настороженість до тих чи інших видів захворювань, зокрема онкологічних.
– Що ж конкретно сприяє підвищенню імунітету, а що навпаки його пригноблює?
– Негативно на нашу імунну систему впливають забруднення води, харчів, повітря, наявність в них сторонніх чужих речовин. Спробую пояснити: коли щось потрапляє в організм, імунна система відразу ж реагує і посилає сигнал в мозок, намагаючись розпізнати невідому речовину. Якщо вона бачить, що це якесь невластиве для організму тіло, її увага прикута до нього, вона намагається нейтралізувати можливу негативну дію цього чужорідного тіла. Тоді, відповідно, імунітет ослаблений, більш вразливий до захворювань. І до таких чужорідних невластивих тіл належать промислові забруднення води та повітря, різноманітні хімічні добавки до їжі, барвники та консерванти, генетично-модифіковані організми. Імунна система їх намагається розпізнати, а коли це не вдається – заблокувати або знищити чужинців.
– Отже чисті продукти навпаки підвищують імунітет?
– Так, їх імунна система впізнає, каже, що це «свої», і можна відпочивати. Особливо добре сприймаються овочі та фрукти, що містять вітаміни. Але й тут є своя особливість – найкориснішими для імунітету є продукти, вирощені в тій місцевості, де живе людина. Ось момент: дідусь зриває з яблуні яблуко і пропонує його з’їсти внукові. Це справді добре і корисно. Сприйняття того яблука як свого продукту передалося нам генетично від наших батьків, дідусів. І якими б корисними не були лимони, апельсини, ківі, гранати, ананаси, та наша імунна система не може їх сприйняти за свої. Тому куди кориснішими для нашого імунітету будуть свої яблука, груші, вишні, порічки та ін. від якихось екзотичних заокеанських продуктів.
– Кажуть, що деякі суміші лікувальних трав підвищують імунітет…
– Так, але знову ж таки, найкращі ті трави, що виросли в нашій місцевості. Зараз часто рекламують якісь китайські, японські та інші невластиві нашому краю трави, але куди кориснішими будуть наші меліса, звіробій, чебрець, м’ята та інші лікувальні рослини! І ще має дуже велике значення, наскільки екологічно чистими є ці рослини і територія, на якій вони ростуть. Тому наші карпатські трав’яні збори є особливо корисними для організмів та імунітету як місцевих мешканців, так і приїжджих. Але ще раз підкреслюю, що найціннішою для імунної системи є наша «Нафтуся», бажано, в комплексі з фізіотерапевтичними процедурами.
– Доводилося від львівського онколога Ігоря Богуцького чути, що причиною онкозахворювань може бути розлад імунної системи…
– В організмі більшості людей можна знайти і онкоклітини, і віруси, скажімо, гепатиту, і багато інших збудників дуже серйозних захворювань. Але це не значить, що ця людина хвора. Адже поки нормально працює імунна система, вона сприймає інформацію, що ці тіла чужі і небезпечні для організму. Тому вона їх блокує і не дає їм можливості розвиватись і розмножуватись. Але уявіть собі, що трапився в захисній системі організму інформаційний збій, і вона перестає сприймати онкоклітини, як чужорідні і небезпечні. Тоді моментально людина хворіє! І важко знайти причину збою цього ланцюжка захисної імунної системи. Але я вірю, що незабаром буде з’ясована причина інформаційного збою, і ми зможемо успішно лікувати онкозахворювання та інші небезпечні недуги.
Орест Лещишин, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень