Із початку опалювального сезону тільки на Львівщині сталося 11 нещасних випадків, пов’язаних із порушенням правил експлуатації газових приладів. Один із випадків стався у приватному будинку по вул. Миру, 25 у с. Дережичі Дрогобицького району, де господар переніс газову колонку. Самовільне втручання в роботу газових приладів забрало два життя. «Користування газовими приладами буде безпечним, дешевим та зручним, – зазначає начальник Бориславської філії експлуатації газового господарства Володимир Луців, – лише при дотриманні правил й інструкцій. Неправильна експлуатація чи поганий догляд за газовими приладами може призвести не тільки до вибухів і пожеж, але й до смертельних отруєнь».
Пан Володимир пояснює, що жорсткі експлуатаційні вимоги працівників газового господарства продиктовані нормами безпеки. Особлива увага звертається на наявність тяги у димоході, забезпечення вільного доступу повітря в приміщення із газовими приладами, використання сертифікованих гнучких шлангів для їх під’єднання та недопущення самовільного втручання у газову мережу. Будь-яке порушення однієї із цих вимог несе смертельну небезпеку для життя. У випадку виявлення бодай одного із цих порушень подача газу припиняється. Газопостачання відновлюється після усунення виявлених порушень.
«Природний газ не має кольору і запаху, – долучається до розмови головний інженер філії Едуард Бринь. – Для нормального горіння газу необхідна певна кількість повітря. Так, для спалювання одного кубічного метра природного газу потрібно десять кубічних метрів повітря. Отже, у приміщення, де увімкнуті газові прилади, мусить постійно надходити свіже повітря. Якщо цю вимогу не витримувати, газ повністю не згорає, виділяючи окиси вуглецю — чадний газ, який викликає отруєння.
Металопластикові вікна та броньовані двері, – продовжує пан Едуард, – суттєво обмежили доступ свіжого повітря у приміщення, де працюють газові прилади. Відсутність вільного доступу свіжого повітря породжує дуже багато проблем, пов’язаних із неповним згорянням газу, починаючи від спрацювання системи захисту газових приладів і закінчуючи так званим ефектом «зворотної тяги», коли повітря для горіння засмоктується через димар, а продукти згоряння газу викидаються в приміщення. Раніше із подібними речами ми не стикалися, оскільки природній обмін повітря відбувався через численні шпарини дерев’яних вікон та дверей. Та й на кухнях, де зазвичай встановлюють газові прилади, кожне вікно мало кватирку. Тепер цього немає. Пройдіться містом і порахуйте: у скількох щойно встановлених вікнах є кватирки. А газом користуються у кожній оселі. Щоб зняти проблему, ми рекомендуємо у приміщеннях, де розміщені газові прилади, встановлювати на металопластикових вікнах провітрювачі – невеликий вентиляційний клапан, який органічно вписується у віконну конструкцію. Завдяки дії природних законів різниці тиску зовні та в приміщенні, повітря постійно постачається у приміщення. Створюється заміна старого повітря, яке виходить з приміщення через вентиляційні канали. Провітрювачі мають високий ступінь шумоізоляції, захищають кімнати від зовнішніх погодних умов та комах, мають ручне регулювання. Таким чином у домівці відбувається постійний повітрообмін при повній безпеці. У той же час при щільно зачиненому вікні вентиляційний клапан створює контрольований та спрямований повітрообмін, а відтак забезпечує справну роботу димовивідних каналів. Одним словом, ця невелика і проста конструкція вартістю 250 гривень робить експлуатацію газових приладів безпечною. Окрім того, провітрювачі сприяють видаленню вологи і повітряних забруднень, забезпечують комфортний мікроклімат у кімнаті, усувають появу запотівання та утворення конденсату на вікнах і грибкової цвілі на стінах».
Серйозною проблемою для управління газового господарства, за висловом Едуарда Бриня, стали багатоквартирні житлові будинки, зняті з балансу житлово-експлуатаційних контор міста без створення ОСББ. Це будинки по вул. Б. Хмельницького, 13 та 102, Зеленій, 22, Трускавецькій, 1, Модрицькій, 22, Буковиці, 8, Тустановицькій, 171, Симоненка, 60Б, І. Мазепи, 59, 65, 69, а також Шкільній, 31А. До цього переліку слід віднести також будинок по вул. С. Коваліва, 58. Мешканці цих будинків чомусь не вважають за потрібне систематично проводити роботи з очистки димовентиляційних каналів, що створює серйозну небезпеку для експлуатації газового обладнання у цих. будинках, та безпечного проживання у них людей. Головний інженер Бориславської філії УЕГГ наголосив: якщо у найближчі дні мешканці названих будинків не проведуть чистку димовентиляційних каналів та не призначать відповідальну особу за їх експлуатацію, подачу газу до них буде припинено.
Напередодні новорічно-різдвяних свят начальник філії УЕГГ Володимир Луців звернувся до мешканців Борислава з проханням вчасно розраховуватись за газ та не забувати про обережність при його використанні. Користуватися газовими приладами можуть лише особи, які пройшли інструктаж у газовому управлінні. «Не забувайте, – наголошує керівник газового господарства, – що залишення увімкнених газових приладів без нагляду, втручання в роботу автоматики та самовільний монтаж газового обладнання, недотримання правил безпечного користування газом призводять до вибухів, пожеж, смертельних отруєнь. Будьте пильними під час посилення вітру, який може спричинити задування, зворотну тягу в димоході, потрапляння чадного газу в приміщення. Пам’ятайте: чадний газ утворюється при неповному і неправильному згоранні газу. Він дуже отруйний і особливо небезпечний тим, що не має запаху та кольору. Навіть піввідсоткова концентрація цього газу в повітрі приміщення викликає смертельну небезпеку. Переважна більшість нещасних випадків, пов’язаних із використанням газу в побуті, трапляється внаслідок незадовільного стану димових і вентиляційних каналів та через відсутність тяги чи зворотну тягу в димоході».
Газ – важливе благо сучасної цивілізації, без якого складно уявити наше життя. Завдяки, використанню його у побуті – в наших оселях тепло і затишно. Але газ, як і багато чого в нашому житті, має зворотний бік медалі. Необережне поводження з ним може призвести до найтрагічніших наслідків. Тому, щоб убезпечити себе і своїх рідних, до його використання необхідно підходити з великою відповідальністю.
Пам’ятайте: наша безпека – в наших руках!
Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень