У селі Волосянка Сколівського району на 93 році помер Харитон Максимович Добровольський. Носій бойківських народних музичних традицій Харитон Добровольський зберіг і через науковців-дослідників передав наступним поколінням найкращі зразки інструментальної музики, зокрема, на скрипці і пищавці. Найбільшим дослідником його гри був доктор мистецтвознавства, професор Михайло Хай, котрий зібрав і випустив спочатку на касетах, а потім на компакт-дисках музичні й пісенні зразки Сколівщини. Велику частку свого дослідження Михайло Хай присвятив Харитону Добровольському, з котрим міцно заприятелював.
Пізніше гру на музичних інструментах Харитона Добровольського досліджували й молоді науковці. Ось, що пише про Харитона Максимовича у своїй праці “Інтонаційна та виконавська стилістика пастівницьких пищавкових награвань у селі Волосянка Сколівського району Львівської області” Ярина Товкайло:
“Однією з найхарактерніших зон бойківської сопілкової традиції є с. Волосянка Сколівського району Львівської області. Цей населений пункт відноситься до зони, яка носить субрегіональну назву – Верховина…
Харитон Максимович Добровольський (1923 р.н.) “навчився грати у сопівку ще з дитинства, як скотарив”. Музичні навички й традиційний репертуар переймав від інших музикантів, запам’ятовуючи твори “на слух”, а вже потім відтворював їх на власному інструменті. Окрім володіння пищавкою, Харитон Максимович віртуозно грає на скрипці, басолі, був добрим співаком, проте через поважний вік частково втратив голос і зір.
Від інформанта було записано 52 мелодії, з яких 34 коломийки, 4 полонинські мелодії, 2 вівчарські, 3 колядки, 5 пісень, 4 обрядові мелодії та кілька творів, зіграних на скрипці. Найхарактерніші з них “Волосянська”, “Батьківська”, “Закарпатська”, “Полонинська”, “Вівчарська”, “Хащованська”, “Рожанська”, “Славчанська”, “Давня”, “Своя”, “Ялинкуватська”, “Лавочнянська” та ін.
Усі мелодії були зіграні на пищавці невідомого майстра, що дісталася Х.Добровольському в подарунок. Її ергологічна будова та система грифної темперації майже цілком збігається з будовою пищавки, на якій він грав до того і подарував дослідникові й давньому приятелеві М.Хаю, – це свідчить про спадковість і певну уніфікованість майстрової та виконавської пищавкових шкіл у Волосянці та її околицях“.
Як згадує син Харитона Добровольського Микола Харитонович, трускавчанин, батько у переддень своєї смерті витяг пищавку і понад годину награвав на ній. Це був останній “виступ” великого Бойка – носія народних музичних традицій. Мабуть грав уже для Господа і ангелів, що чекали на нього у Небі. Помер Харитон Добровольський на саме свято Вознесіння Господнього, 9 червня 2016 року Божого.
Василь Кирилич
ТОП коментованих за тиждень