Нелюдські умови, а винних нема

13.03.2017 | Filed under: Публікації

Сорок днів тому, 1 лютого 2017 року, під час звіту голови Дрогобицької РДА Володимира Шутка в присутності голови Львівської ОДА Олега Синютки воїни АТО поскаржилися на нелюдські умови перебування в санаторії «Карпатські зорі» (село Модричі). Повний зал в приміщенні Дрогобицької райдержадміністрації, у тому числі і представники контролюючих та правоохоронних органів почули інформацію, що бійців АТО відправляють на реабілітацію в село Модричі, в санаторій «Карпатські зорі», де абсолютно не створені умови для їх належного перебування. Запитання, а чому б не відправляти АТОвців на реабілітацію в інші санаторії, для прикладу в трускавецькі «Батьківщину», військовий санаторій чи в модрицьку «Вернигору», так і зависло в повітрі, відповіді не було.

Пройшло сорок днів. 13 березня колона машин з Трускавця виїжджає в «Карпатські зорі». З автівок виходять депутати Трускавецької міської ради Андрій Кісак та Роман Бучкович, голова ГО «Трускавець-Автомайдан» Олександр Богуцький, журналісти «24 каналу», ЗІКу, «Трускавецького вісника», «Джерел Трускавця», «Truskavets Today». На годиннику біля 10.30, а в санаторії – нікого з адміністрації, нікого з персоналу окрім масажиста. Заходячи в приміщення, відчуваєш сирість та холоднечу. Освітлення відсутнє. Виявляється, за ці 13 днів березня 5 днів електропостачання не було взагалі – 3 дні минулого тижня і 2 дні тепер.

2 березня сюди заїхало на реабілітацію 45 учасників Антитерористичної операції. Заїхали згідно путівок з соціальних служб, на два тижні для проходження психологічної реабілітації. Обіцяли хлопцям (і дівчатам, учасницям АТО) проживання, харчування, прекрасні умови. Натомість поселили тих, хто захищає наші рубежі, в холодні номери. Вчора на обід їм дали по два шматочки ковбаси. За весь період часу гаряча вода була тільки раз, кажуть відпочивальники. Холодна вода теж не завжди є, тож щоб не смерділо в кімнаті, хлопці інколи бігають справити нужду до поблизького лісу.

Заходимо в кабінет чергової медсестри. Світла тут не може бути в принципі – відсутні лампочка та патрон. Але світла нема в цілому «санаторії», всюди темно, хоч в око стрель. І дуже холодно.

Складається враження, що перебуваємо на зйомках якогось фантастичного фільму про ірраціональні методи реабілітації. Шокової реабілітації, бо як інакше її можна назвати?

Хлопці з АТО пробують жартувати – може, тут літом дійсно гарно. Ходять в басейн в сусідню «Вернигору», за 50 гривень плавають в теплі та комфорті, навіть після години часу ніхто їх не жене геть. З 45 АТОвців залишилося менше 20, хтось називає цифру 11. Директор закладу Наталія Голяк, яка прибуває десь біля 11.15, каже, що зараз тут «проходять психологічну реабілітацію» 18 осіб. Словом, історія як з «Десять негренят» Агати Крісті, або «Стійким олов’яним солдатиком» Ганса Крістіана Андерсена. Ті, що витримали війну, не можуть витримати такої санаторної «опіки».

Розмова депутатів Бучковича і Кісака з директором Наталією Голяк та її заступницею Ярославою Іванівною немов продовжує сценарій ірраціонального фільму. Зі слів директорки виглядає, що санаторій має тільки надавати послуги з реабілітації. Харчувати – ні, не мають, навіть проживання не повинні забезпечити. Це що, насмішка, абсурд чи якась паралельна реальність? На прохання відкрити двері їдальні директорка заперечно хитає головою. І час від часу вимагає посвідчень у депутатів та журналістів.

 «Я робою все, що можу, що в моїх силах», – немов мантру повторює директорка «Карпатських зорів» (до речі, на цій посаді вона з 24.02.2017 р.). Тобто, намагається вирішити питання відновлення електропостачання та інші проблеми.

Не вийшло нормального спілкування ні з «представником власника» паном Богданом, ні з психологом, котра прибула разом з адміністрацією.

Холодна вода то є, то її нема, гарячої води нема, тепла нема, світла нема. Екстремальні умови, які нагадують передову. Можливо, в цьому і полягає суть «психологічної реабілітації»? Ні, кажуть АТОвці, ще тричі вони заповнювали якісь анкети (напевно, тестування) і раз їх возили в Трускавець, в санаторій «Карпати». Можливо, щоб побачили, як насправді має виглядати повноцінний відпочинок?

Дві години в «Карпатських зорях» не дали відповіді на запитання, які ставили АТОвці перед головою Дрогобицької РДА та головою Львівської ОДА ще 1 лютого. Навпаки, цих питань додалось ще більше. Як так могло статися, що приватний санаторій виграв тендер і без жодних наслідків порушує його умови? Чому не реагують ні влада, ні контролюючі, ні правоохоронні органи? І, зрештою, де є гарантія, що після «партії в 45 осіб», над якими здійснено такі тортури холодом та відсутністю найелементарніших умов, сюди не прибуватимуть щораз нові «партії» бійців АТО, яких соцслужби скеровують на реабілітацію саме сюди, в «Карпатські зорі»?

В паперах на столі фігурують цифри 4 тис. 330 грн. за 1 бійця, сума тендеру на 2 млн. 496 тис. грн. Але це не документи з печаткою, а просто якісь дані, залишені директоркою санаторію. «Я більше не буду з вами спілкуватися», каже директор «Карпатських зорів» і виходить. Психолог переконує присутніх, що свою роботу вона робить справно, на совість.

«Мені шкода цю директорку, оскільки вона хоче щось зробити, щоб було світло, але нічого не може вдіяти», – зауважує масажист. І додає, що тут не так вже й погано, коли є світло. Бо тоді є й тепло і є можливість подачі гарячої води. Та в одній з кімнат на ліжку бачимо чоловіка, який вкрився з ковдрою. Він – в штанях, в товстій куртці і аж дрижить, так холодно.

Чимшвидше хочеться виїхати з цього місця. Природа просто чудова, навколо ліс, велика територія, де можна створити дійсно ідеальні умови для реабілітації. Та щось пішло не так і воїни АТО втікають від такого «курорту», з такого «санаторію».

Олександр Богуцький, Роман Бучкович, Андрій Кісак, журналісти та інші учасники «рейду» мовчки повертаються в Трускавець. Є великий сумнів, що все зміниться немов за помахом чарівної палички і в цьому модрицькому санаторії буде все як і належить: цивілізоване проживання, нормальне харчування, лікувальні послуги. Директор каже, що медсестри в них у штаті нема, якби так щось сталося, то викличуть швидку.

Насамкінець два запитання. Перше – це афера, відмивання коштів чи банальне недбальство посадових осіб, або ж власників санаторію? І друге – невже воїни АТО заслужили такого трактування, як тут? Гарматне м`ясо там і «третій сорт» тут. Сюди б на «реабілітацію» наших президента, прем`єра та міністра оборони. Або хоча б голову ЛОДА, який чув про проблему, та пропустив її повз вуха…

Володимир Ключак

(Переглядів 916 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо на роботу
  05.01.2023 | 16:23

  Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

 • Запрошуємо вивчати англійську мову!
  26.08.2022 | 15:47

  Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви