Новели державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (запитання-відповіді)

01.03.2016 | Filed under: Акценти

Питання:Які зміни відбулися у сфері державної реєстрації юросіб та фізичних осіб-підприємців, громадських формувань?
Відповідь:
01 січня 2016 року почав діяти Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», згідно з яким суб`єктами державної реєстрації є:
Міністерство юстиції України – у разі державної реєстрації політичних партій, всеукраїнських професійних спілок, їх об`єднань, всеукраїнських об`єднань організацій роботодавців; відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок та їхньої символіки;

районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції – у разі державної реєстрації громадських об`єднань, їхніх відокремлених підрозділів, громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи, місцевих та первинних професійних спілок, їх організацій та об`єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих організацій роботодавців та їх об`єднань, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об`єднання;

виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, нотаріуси, акредитовані суб`єкти – у разі державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Питання: Які строки розгляду документів?
Відповідь:
Розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки:

щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців – протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів;

щодо політичної партії, творчої спілки, місцевого осередку творчої спілки – не пізніше 30 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації;

щодо постійно діючого третейського суду – не пізніше 15 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації;

щодо структурного утворення політичної партії – не пізніше 10 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації;

щодо первинного осередку політичної партії – протягом одного робочого дня з дати подання документів для державної реєстрації;

щодо професійної спілки, її організації або об`єднання, організації роботодавців, її об`єднання – не пізніше 15 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації;

щодо громадського об`єднання, місцевого осередку громадського об`єднання із статусом юридичної особи, щодо громадського об`єднання, що не має статусу юридичної особи – не пізніше трьох робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації;

щодо акредитації в Україні відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, філії та представництва іноземної благодійної організації – не пізніше 20 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації.

Питання: Чи існують скорочені строки надання послуг у сфері державної реєстрації?
Відповідь:
Постановою КМУ №1133 від 25 грудня 2015 року встановлено розмір плати за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у скорочені строки, а саме:

змін о відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, крім внесення змін до інформації про здійснення зв`язку з юридичною особою; змін до відомостей про прізвище, ім`я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи-підприємця – протягом шести годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів – у подвійному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію; протягом двох годин – у п`ятикратному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію.

Питання: Куди можна оскаржити дії державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації?
Відповідь:
Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Міністерство юстиції розглядає скарги: на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі рішення суду); на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.

Територіальний орган Міністерства юстиції України розглядає скарги: на рішення (крім рішення, згідно яким проведено реєстраційну дію), дії або бездіяльність державного реєстратора; на дії або бездіяльність суб`єктів державної реєстрації.

Рішення, дії або бездіяльність державного реєстраторі, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 30 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Довідково: наказом Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 29 січня 2016 року № 19/6 затверджено Положення про комісію Головного територіального управління юстиції у Львівській області з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

Питання: Які розміри адміністративного збору за проведення державної реєстрації?
Відповідь:
Відповідно до ст. 36 закону, за державну реєстрацію справляється адміністративний збір у такому розмірі:

140 мінімальних заробітних плат – за державну реєстрацію політичної партії – 192 920 грн.

0,28 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації – 390 грн.

0,14 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію всеукраїнської творчої спілки – 190 грн.

0,07 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію територіального осередку всеукраїнської творчої спілки та регіональної (місцевої) творчої спілки – 100 грн.

0,06 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію символіки політичної партії, організації роботодавців, об`єднання організації роботодавців – 80 грн.

0,03 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію символіки громадського об`єднання інвалідів та осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС – 40 грн.

0,3 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, крім внесення змін до інформації про здійснення зв`язку з юридичною особою – 410 грн.

0,1 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію змін до відомостей про прізвище, ім `я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи-підприємця – 140 грн.

75 відсотків адміністративного збору, встановленого ст. 36 закону – за державну реєстрацію на підставі документів, поданих в електронній формі.

За державну реєстрацію структурних утворень політичної партії, громадського об`єднання, професійної спілки, їх організацій або об`єднання, благодійної організації, постійно діючого третейського суду та символіки молодіжних і дитячих громадських об`єднань адміністративний збір не справляється.

Також не справляється адміністративний збір за державну реєстрацію змін до відомостей про професійні спілки, їх організації або об`єднання.

Питання: В чому полягає принцип екстериторіальності ?
Відповідь:
Відповідно до п.1 ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації базується за принципом екстериторіальності в межах України.

У зв`язку з цим, документи для державної реєстрації можуть подаватися державному реєстратору юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в межах України.

Питання: Як здійснюється оплата послуг з державної реєстрації у приватного нотаріуса?
Відповідь:
Справляння плати (адміністративного збору) у сфері державної реєстрації встановлено ст. 36 закону.

Щодо відносин, стосовно яких реєстраційні дії вчиняє нотаріус, можна виокремити наступні платежі:

– 0,3 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою;

– 0,1 мінімальної заробітної плати – за державну реєстрацію змін відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи – підприємця;

За виправлення технічної помилки, допущеної з вини заявника, справляється адміністративний збір у розмірі 30 відсотків адміністративного збору, встановленого частиною першою статті 29 Закону.

За надання відомостей з Єдиного державного реєстру справляється плата в такому розмірі:

– 0,05 мінімальної заробітної плати – за надання виписки для проставлення апостилю та витягу в паперовій формі;

– 0,07 мінімальної заробітної плати – за надання документа в паперовій формі, що міститься в реєстраційній справі.

Адміністративний збір та плата за надання відомостей з Єдиного державного реєстру справляються у відповідному розмірі мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для проведення реєстраційної дії або запит про надання відомостей з Єдиного державного реєстру, та округлюються до найближчих 10 гривень.

Частиною 3 статті 37 Закону встановлено, що фінансове забезпечення приватних нотаріусів та акредитованих суб’єктів здійснюється за рахунок 60 відсотків коштів адміністративного збору, що залишається у приватних нотаріусів або акредитованих суб’єктів, які здійснили державну реєстрацію.

Розглядаючи питання оплати послуг з реєстрації приватними нотаріусами, слід також враховувати норми Закону України «Про нотаріат», зокрема вимоги частини 3 статті 31 цього Закону, якою встановлено, що оплата додаткових послуг правового характеру, що надаються приватними нотаріусами і не належать до вчинюваної нотаріальної дії, провадиться за домовленістю сторін. Таким чином, оплата дій приватного нотаріуса як державного реєстратора провадиться відповідно до вимог Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», а оплата його послуг як спеціаліста-правника за надання додаткових послуг правового характеру здійснюється відповідно до вимог статті 31 Закону України «Про нотаріат», тобто за домовленістю сторін.

Довідково: відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» наказом Міністерства юстиції України №15/5 від 06 січня 2016 року затверджено форми заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Підсумовуючи вищевикладене, з Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань можна виділити наступні основні новели:
– прийняття документів для державної реєстрації бізнесу та здійснення державної реєстрації за принципом екстериторіальності в межах України;
– скорочення переліку документів, що подаються для державної реєстрації бізнесу;
– відсутність свідоцтв про державну реєстрацію та витягів із реєстру;
– запровадження нового інституту адміністративного оскарження рішень державних реєстраторів (суб`єкт розгляду – Головні територіальні управління та Міністерство юстиції України);
– скасування процедури підтвердження відомостей про юридичну особу;
– створення веб-порталу із якого громадянин самостійно отримує інформацію про здійснені реєстраційні дії, прийняті державним реєстратором;
– видачі інформаційних довідок на вимогу громадян на звичайних бланках А4, без печатки, підпису та спеціальної форми бланку (послуга платна).

Ірина Наконечна
завідувач сектору державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації об`єднань громадян Трускавецького МУЮ

(Переглядів 1 568 , 1 переглядів сьогодні)

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви