«Шановні учасники обласного туру Всеукраїнського Рейтингу «Сумлінні платники податків-2011»! Маємо за честь запросити Вас на урочисту церемонію нагородження переможців обласного туру Всеукраїнського Рейтингу «Сумлінні платники податків-2011». Святкування відбудеться 24 квітня 2012 р. о 16 год. в приміщенні Будинку Вчених за адресою: м. Львів, вул. Листопадового Чину, 6. З повагою, Голова Ради /підпис, печатка/ Лідія Долинська. 04.04.2012 р.».
Листи такого змісту від Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» (територіальне відділення у Львівській області, www.appu.lviv.ua) розійшлися містами та містечками нашої області, несучи приємну новину тим, хто ніколи не належав до мінімізаторів, хто чесно виплачував людям зароблене, а державі віддавав податки згідно біблійного «Віддайте кесарю кесареве, а Богові Боже». Звичайно ж, що у Трускавці такий лист не оминув санаторію «Карпати» (віднедавна санаторій змінив назву на готельно-курортний комплекс) як найкращого платника податків у місті-курорті. Для отримання відзнаки трудовий колектив оздоровниці вирішив делегувати до Львова генерального директора. З організаторами було погоджено всі деталі, на сцену для отримання відзнаки мали запросити саме керівника «Карпат» Лева Грицака. Та яким було здивування Лева Ярославовича, коли назву «Карпат» зачитано не було, жодної нагороди оздоровниця не отримала. Напевно, просто механічно не зачитали, можна було б подумати…
На цьому можна було б поставити крапку, якби не кілька «але». І проаналізувавши ці «але», стає зрозуміло, що справа зовсім не в якихось технічних помилках, механічних пропусках чи недбальстві якогось клерка. Все стає на свої місця, коли назвати прізвище не лише того, хто мав отримати нагороду, але й того, хто мав її вручити.
Лев Грицак і Богдан Матолич. Обидва двічі обиралися міськими головами Трускавця. Обидва претендували на цю ж посаду в 2010 році, та жоден з них не здобув перемоги. Обидва – «люди Януковича», бо перший – голова Трускавецької міської організації Партії регіонів (від Партії регіонів і балотувався на мера Трускавця в 2010), а другий – перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Михайла Костюка (п. Матолич балотувався на мера Трускавця в 2010 від Української народної партії).
Та цим їхня подібність і вичерпується. Бо чорна кішка пробігла між п. Матоличем та п. Грицаком ще з далеких 1990-х, коли Лев Грицак, будучи депутатом Львівської облради, активно протидіяв розбазарюванню курортного майна. Вибори-2010 ще більше загострили неприязнь між ними, особливо коли у підконтрольних Леву Грицаку газетах було порушено болючі для п. Матолича теми Богдана Преснера, а також віддачі мінеральних вод та майна профспілок, головного багатства Трускавця, в руки ЗАТ «Трускавецькурорт». А ще Богдану Михайловичу Лев Ярославович дорікав тим, що той з 2001 по 2010 роки жодним чином не допоміг Трускавцю, хоча й займав досить солідні посади в області. І цей останній факт крити було нічим.
Тому й не дивно, що побачивши прізвище Грицака та назву санаторію «Карпати», Богдан Матолич як перший заступник глави ЛОДА наказав внести в перелік нагороджуваних певні правки – принаймні саме так пояснює інцидент сам Лев Грицак. Оскільки процес нагородження передбачає немалий розголос, то навряд чи хотів Богдан Матолич, щоб прізвище Лева Грицака прозвучало в позитивному плані. І навіть те, що подібний інцидент безумовно завдасть певної шкоди іміджу осередку Партії регіонів у Трускавці, пана Матолича не зупинило. Можливо, це робилося навіть зумисно, щоб «Карпати», де, між іншим, знаходиться штаб та громадська приймальня ТМО ПР, принизити, а головному трускавецькому регіоналу показати, що нічого не варті його заслуги перед державою, нічого не варті сплачені податки в державну казну та в місцевий бюджет, бо над законом України та Конституцією є ще щось вище – Його Величність Чиновник. Коротше кажучи, спрацювало так зване «телефонне право»…
Щоб не бути голослівними щодо заслуг «Карпат» та Лева Грицака, подамо хоча б кілька цифр. На кожну зароблену гривню «Карпати» сплачують податків у сумі 17,87 копійок і такий результат у Трускавці – найкращий. На кожного працюючого підприємство сплатило в 2011 році податку в сумі 15 тисяч 860 гривень. «Карпати» разом із чотирма іншими оздоровницями міста наповнюють 23% бюджету Трускавця. При загальній тенденції зниження кількості відпочивальників у Трускавці, в «Карпатах» план за 2011 рік значно перевиконано, а план виконання ліжкоднів становить 103%. Загальна кількість гостей, оздоровлених в санаторії «Карпати» у 2011 році, становить 10 414 осіб, що на 1065 осіб більше, ніж в 2010 році. Санаторій «Карпати» сплатив податків до бюджетів всіх рівнів (у тому числі і до місцевого, з якого отримують зарплату, премію та різноманітні надбавки посадовці міської ради, а також фінансуються об’єкти освіти, культури, охорони здоров’я, житлово-комунальне господарство) у сумі 9 мільйонів 256 тисяч 941 гривень (7 млн.460 тис. 880 грн. до державного і 1 млн. 796 тис. 061 грн. до місцевого). З них податок на прибуток склав 1 млн. 644,6 тис. грн., ПДВ 5 млн. 586,78 тис. грн., податок на доходи з фізичних осіб 1 млн. 692,9 тис. грн., плата за землю 183 тис. грн., а ще ж сплачено екологічний податок, збір за спецводокористування, інші податки та збори. В санаторії «Карпати» працює понад 400 чоловік, абсолютна більшість з них – мешканці Трускавця та регіону. Майже 13,5 мільйонів гривень заробітної плати виплачено їм минулого року, причому з березня середньомісячна зарплата на підприємстві підвищилася. Гадаємо, не потрібно порівнювати із підприємствами, де людей постійно переводять як не на 0,7 ставки, то на 0,5 або й на 0,25. Щоквартальні 20%-ві премії, відсутність заборгованості по зарплаті – вона виплачується вчасно, причому завжди, кожного місяця.
Силами санаторію «Карпати» в лютому 2012 року функціонували пункти обігріву від Партії регіонів, санаторій здійснював у рамках спонсорської допомоги фінансування робіт з ремонту палат в хірургічному відділенні Трускавецької міської лікарні та лор-відділення стебницької лікарні, на що виділено понад 200 тисяч гривень. І саме завдяки «Карпатам» (а також завдяки особисто Леву Грицаку) авторитет Партії регіонів у Трускавці не падає, а навпаки, зростає. Втім, напевно, для пана Богдана Матолича ці слова нічого не говорять. Він, якщо судити за його висловлюваннями з 2010 року, далеко не прихильник Віктора Януковича, діючої влади та Партії регіонів, що й не дивно, адже УНП стоїть на правоцентристських позиціях. А якщо комусь цікаво, як така людина могла потрапити в команду нового губернатора, то скажемо, що в цьому немає нічого дивного. Жодної корупції, жодного купування посад, як дехто міг би подумати, просто треба мати щастя бути однокурсником знаної людини. Наприклад, Петра Писарчука. Або когось іншого, це не так суттєво для нашої теми.
«Другий рік поспіль під егідою АППУ на високому організаційному рівні за підтримки місцевої ділової еліти, державної податкової служби, обласної адміністрації відбувся всеукраїнський рейтинг “Сумлінні платники податків”. 35 підприємств різних галузей отримали дипломи переможців та подарунки – творчі роботи учнів Центру творчості дітей та юнацтва… Вітальне слово та вдячність сумлінним платникам висловив перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Богдан Михайлович Матолич», – пише на своєму сайті ВГО «Асоціація платників податків України». І це так, Богдан Михайлович гарно розказував про те, яке ж велике значення для економіки області мають податкові надходження. Та, вочевидь, не міг переступити пан Матолич через особисту неприязнь, ну не міг він дозволити собі вручати нагороду п. Грицаку. Людина Президента, державний службовець, заступник Глави Львівської облдержадміністрації Богдан Матолич змушений був поступитися Матоличу-ображеному, Матоличу, який пам’ятає все.
Близько 170 учасників розділили урочисту атмосферу вітань переможців. Львів, Стрий, Славське, Рава-Руська – в ці та інші міста помандрували почесні відзнаки сумлінним платникам податків. Натомість Трускавець може почуватися певною мірою ображеним. Обласна влада в особі колишнього мера Трускавця Богдана Матолича вирішила, що «Карпати» не заслуговують бути у списку кращих, не заслуговують нагороди. Навряд чи це якось відіб’ється на подальшій роботі санаторію, який був, є і напевно й залишиться сумлінним, кращим платником податків, без зарплат у конвертах, з турботою про людей та місто-курорт.
Злі язики, напевно, дорікнуть Леву Грицаку, що в його випадку подіяло прислів’я «Бий своїх, щоб чужі боялися», яке застосовують в Партії регіонів. Так це чи ні – змогли б прокоментувати тільки в ЛОО ПР чи на вищому партійному рівні. Та нам це не цікаво. Як не цікаво, чи залишаться «Карпати» в Асоціації платників податків України чи вийдуть з неї, чи шукатиме правди Лев Грицак і якщо шукатиме, то де. Нас цікавить інше – чому заради амбіції однієї людини (навіть якщо це і Перший Заступник Голови ЛОДА) було зневажено весь колектив санаторію? Адже в «Карпатах» (і нічого, що санаторій в місті називають осередком трускавецьких регіоналів) багато людей так очікували, що чесність та сумлінність може бути відзначена. Але, видати, нема справедливості. Може вона наступить, коли Партію регіонів в Україні при владі змінить інша політична сила?
Справедливість – дуже делікатна штука. І часто невидима. Тож чи вона є, чи її нема і чи варто за неї боротися – ці питання майже завжди риторичні. Як і у випадку з інцидентом навколо нагородження сумлінних платників податків Львівщини…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень