Оптимізації не уникнути

26.03.2015 | Filed under: Публікації

Оптимізація в галузях освіти, медицини, культури – неминучий процес, як не прикро це констатувати. З нового навчального року (2015/2016) будуть закриті не тільки багато сільських малокомплектних шкіл, але і школи в містах. Їх приміщення передаватимуть в приватні руки, як це було в бандитських 1990-х з приміщеннями дитячих садочків. За лікування потрібно буде платити не тільки неофіційно, але і в касу медичного закладу. Закриватимуться бібліотеки, позашкільні мистецькі та спортивні заклади. Грядуть зміни від «Народного фронту ізмєн» – що не день, то нові сюрпризи. А закінчиться виселенням малоімущих з їхніх помешкань, або й евтаназією тих, хто не підходить злодіям в законі, котрі узурпували собі право називатися владою, усунувши територіальні громади від управління майном.

На Дрогобиччині про оптимізацію розмови ведуться не вперше. Ще чотири-п`ять років тому поставало питання про закриття неперспективних шкіл. Та тоді дальше розмов справа так і не пішла. А от сьогодні місцеві органи влади отримали зверху проект, який треба втілювати в життя. Фінансування від держави на навчання, лікування, культуру буде, але його явно не вистачатиме, щоб зберегти всю існуючу мережу шкіл, лікарень, закладів культури. Рішення про закриття загальноосвітніх шкіл, лікарень, бібліотек та музеїв, спортивних закладів та мистецьких шкіл, будинків учнівської та юнацької творчості і поліклінік змушені будуть приймати місцеві органи влади. Саме їм доведеться визначити, що різати і як.

25 березня прес-конференцію провів секретар Дрогобицької міської ради, в. о. міського голови Дрогобича Тарас Метик. Тема оптимізації була однією з головних на цій прес-конференції.

– Не можна утримувати напівпорожні школи, – каже Тарас Михайлович. – Освіта має бути якісною, а не марнотратною. Медицини це також стосується.

Більш конкретно про плани оптимізації шкіл у Дрогобичі та Стебнику розповів завідувач відділу освіти ДМР Петро Сушко. За словами посадовця, оптимізація має три складові: 1) діти і батьки, 2) працівники, які вивільняються, 3) фінансування і утримання. Не можуть себе окупити такі школи в Дрогобичі як 3, 5, 8, 13. Ще гірша ситуація у Стебнику – тут окуповує себе тільки СШ № 11, не окуповують своє функціонування школи №№ 6, 7 та 18. Проте є цікавий момент – Стебницька міська рада створює комісію з питань оптимізації і головою цієї комісії чомусь призначають зацікавлену особу – директора СШ № 18. І в той же час в комісію не входять фахівці-економісти, які могли б дати незаангажовані розрахунки щодо доцільності оптимізації. Тому цілком логічно виникає запитання – а чи не тягнутимуть під час оптимізації ковдру на себе одні школи, чиї керівники є депутатами чи «впливовими» людьми? І чи не постраждають ті школи, які мали б залишитися недоторканними, а їх «оптимізують», бо нема кому за них постояти? Прогнозуємо, що освітянська оптимізація буде великим головним болем місцевої влади…

Не краща ситуація із закладами охорони здоров`я. В дрогобицьких лікарнях і зараз найнижчі по області середні видатки на медикаменти та на харчування в розрахунку на одного хворого. Причина проста – розрахунок ведеться щодо кількості населення, а лікуються в шпиталях Дрогобича хворі з сіл Дрогобицького, Самбірського, Стрийського, Сколівського, Турківського районів, лікуються хворі з міст Борислава, Трускавця, Самбора. Цього року для порятунку лікарень гроші в міському бюджеті якось знайшли (за рахунок благоустрою, ремонту вулиць міста), але що буде в наступні роки?

Нижче пропонуємо ознайомитися з заходами щодо оптимізації в ЗОЗ мм. Дрогобича та Стебника, наданими в формі прес-релізу:

«Фінансування медичної галузі міста забезпечене на рівні минулого року і становить 79027,8 тис. грн. Заборгованість за минулий рік станом на 01.01.2015 р. становить 1983,9 тис. грн., з них на оплату медикаментів – 184,1 тис. грн., харчування – 308,4 тис. грн., оплата енергоносіїв – 1189,0 тис. грн.

На 2015 рік на оплату праці медпрацівникам доведено 65475,5 тис. грн., що становить 82,9% від загальної суми фінансування.

Очікуваний фонд заробітної плати на 2015 рік становить 73534,8 тис. грн. (з виплатою індексацій та підняттям мінімальної зарплати з 1 грудня 2015р.). Незабезпеченість фонду оплати праці на 2015 рік становить 8059,3 тис. грн., тобто 1,5 місячний фонд оплати праці медичних працівників. У зв’язку з цим, згідно п.9 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 р.» призупинено виплату індексації грошових доходів медичним працівникам міста та впроваджено ряд інших непопулярних заходів економії.

На оплату енергоносіїв на 2015 р. доведено – 9740,7 тис. грн. (12,3% від усього бюджету галузі), тобто за мінусом боргів залишається – 8551,7 тис. грн. (і це для оплати за енергоносії в цінах станом на 1 січня 2015 року). У зв’язку з підвищенням цін на енергоносії протягом року незабезпеченість буде становити близько 3 млн. грн.

Для медикаментозного забезпечення на 2015 р. виділено 1124,3 тис. грн. (1,4% від усього бюджету галузі). Після оплати боргів 2014 року залишається для придбання медикаментів 940,2 тис. грн. З них для стаціонарних відділень залишається 702,3 тис. грн. кредитних асигнувань, це близько 2,2 грн. на 1л/день. (притому що заклад охорони здоров’я зобов’язаний за ці кошти забезпечити наркотичні засоби, медичний кисень – тобто те, що не може придбати сам хворий). Відповідно практично всі ліки хворий купляє за свої кошти.

На харчування хворих виділено 871 тис.грн., за мінусом боргів 2014 року залишається 562,6 тис. грн., тобто планова вартість 1 ліжко дня на харчування 1 хворого становить 1,76 грн.

Для пільгової категорії амбулаторних хворих виділено 795 тис.грн., при заборгованості за 2014 рік в 100,6 тис. грн.. Даних коштів вистачає лише на наркотики для важких онкологічних хворих та на мінімальне часткове забезпечення інших пільгових категорій хворих мешканців міста, включаючи діабетиків, епілептиків тощо).

На утримання закладів охорони здоров’я (обслуговування медтехніки та інших техзасобів, придбання пального для сантранспорту, оплати послуг зв’язку, банківського обслуговування, миючих засобів та малоцінного інвентаря (папір, канцелярія, електролампочки та ін.. ) виділено 518,5 тис.грн. при заборгованості за 2014 р. 201,8 тис.грн. Тобто залишається 316,7 тис.грн. для забезпечення життєдіяльності закладів.

Наявну потребу в оновленні вкрай необхідної вже застарілої апаратури, як діагностичної так і лікувальної, а також потребу в капітальних ремонтах приміщень медичних закладів міста, на жаль задовільнити вже не можливо в зв’язку з відсутністю коштів.

За останні 3 роки за кошти міського бюджету не було придбано жодного медичного устаткування. Придбання медобладнання проводилось тільки за рахунок коштів від надходження платних послуг, гуманітарної та спонсорської допомоги. Централізованого постачання медобладнання згідно державних програм за останні 3 роки також не було.

Протягом останнього 2014 року було впроваджено ряд непопулярних заходів економії бюджетних коштів (надання відпусток без збереження заробітної плати, зменшення оплати за хірургічну активність, переведення пенсіонерів на неповний робочий день, об’єднання цілодобових постів, відміна надбавки за особливі умови роботи і інші), які не перекривають дефіциту коштів та негативно впливають на якість роботи медичної галузі.

В зв’язку з складним фінансово-економічним становищем, на виконання доручення КМУ від 15.01.2015 №117/1/1-15 до Закону України від 28.12.2014 №80 – УІІІ «Про державний бюджет України на 2015 рік», рішення виконкому Дрогобицької міської ради від 24.02.2015 №22 «Про оптимізацію мережі бюджетних установ» відділом охорони здоров’я виконавчих органів Дрогобицької міської ради розглядається проект заходів оптимізації мережі закладів охорони здоров’я мм. Дрогобича і Стебника з максимальним збереженням всіх служб, в т.ч. онкологічної та дерматовенерологічної, з усуненням дублюючих круглодобових ліжок та зменшенням мережі з 945 до 817 ліжок, максимальним використанням можливостей денних стаціонарів, раціональним використанням наявних площ і кадрового медичного потенціалу.

Результатом оптимізації є економія коштів, в мінімальному розрахунку до 5,6 млн.грн., за рахунок:

1. вивільнення близько 600 тис.грн. коштів на витрати по утриманню старих енергозатратливих будівель стаціонарів ДМЛ №3 та №5 (в цінах на енергоносії станом на 1 січня 2015 р.). З ростом енергоносіїв ця сума до кінця року збільшиться в 3-5 раз.

2. зменшення витрат на заробітню плату на суму близько – 5 млн.грн., так як при реорганізації ліжкового фонду частина кадрового потенціалу вивільниться. А це адміністративно-господаський апарат двох закладів, мінімально лікарський та середній медперсонал, переважно працівники пенсійного віку.

Тобто сумарних 5,6 млн.грн. (без врахування подорожчання енергоносіїв) є суттєвими коштами, які будуть скеровані на виплату заробітної плати працівникам галузі та частково на енергоносії та медикаментозне забезпечення, тобто дозволить втриматись на плаву медичній галузі міста. Хоча на жаль не забезпечить всіх нагальних проблем.

Нині доводимо до відома та обговорення членам виконкому заходи щодо 1 етапу оптимізації – реалізації невідкладних короткострокових заходів галузі, а саме реструктуризації визначених закладів охорони здоров’я.

На даний час мережа представлена 8 закладами охорони здоров’я.

На 1 етапі пропонується:

1 оптимізація круглодобових стаціонарів, в першу чергу ліжок які не виконують річного плану навантаження та ліжок, які дублюються і мають низьку ефективність роботи (низька хірургічна активність, не раціональне використання кругло добового стаціонару – лікування в круглодобовому стаціонарі патологій які повинні лікуватись в денному стаціонарі чи стаціонарі на дому) – тобто тих які є збитковими, не раціонально використовують наявні площі, кадровий потенціал. Це стосується стаціонарних відділень ДМЛ№1 та СМЛ.

2. оптимізація та збереження роботи служби онкологічної та дерматовенерологічної, шляхом раціонального використання як кадрового потенціалу, так і вільних площ

Дрогобицька міська лікарня №1

Це основний стаціонарний заклад охорони здоров’я регіону, який за типом надання медичної допомоги можна віднести до інтенсивного з загальною кількістю ліжок 350.

Пропонується оптимізація ліжок, які останні роки хронічно не виконують план ліжко днів, а саме:

1. щелепно-лицевої хірургії – скоротити до 5 ліжок (було 10)

2. проктології – скоротити до 5 ліжок (було 10)

3. дитяча хірургія – скоротити до 5 ліжок (було 8)

З вивільнених 13 круглодобових ліжок пропонується реорганізувати для приймально-ургентного відділення 5-10 ліжок денного стаціонару (чи стаціонару одного дня)

Відповідно цілодобових ліжок залишиться 337, а стаціонарозамісних денних – 10 (див. таблицю)

Стебницька міська лікарня

Це типова багатопрофільна лікарня з поліклінічним та стаціонарними відділеннями на 235 ліжок. Стаціонарні відділення якої за останні роки втратили в показниках хірургічної інтенсивності, особливо це стосується хірургії, травматології, гінекології. Крім цього відмічається постійне невиконання плану у хірургії, травматології, дорослої інфекції та педіатрії. А такі відділення як педіатрія, терапія в великій кількості випадків в круглодобових стаціонарах проводять лікування осіб, яких можна було б лікувати у стаціонарозамінних формах – денних та домашніх стаціонарах, що показують перевірки в післяобідній час.

Беручи до уваги вищевказане, враховуючи наявні ліжка у ДМЛ№1, ДМПБ та ДМДЛ, які використовуються інтенсивніше, лікування на яких проходить на більш вищому рівні з повним обсягом обстежень та консультацій, а також враховуючи рекомендації та вимоги Департаменту охорони здоров’я ЛОДА (рекомендації винесені на затвердженій мережі) рекомендуємо до розгляду наступну оптимізацію СМЛ:

1. реорганізація круглодобових ліжок хірургічного профілю, а саме:

1.1. хірургії дорослої – мінус 30 цілодобових ліжок, а для надання амбулаторної хірургічної допомоги до денного стаціонару поліклініки добавити 5 денних ліжок хірургічного профілю

1.2. травматології – мінус 5 ліжок, залишається лише амбулаторна травматологія при поліклініці СМЛ

1.3. гінекології – мінус 5 ліжок, залишається лише амбулаторна гінекологія при жіночій консультації СМЛ

2. реорганізації ліжок терапевтичного профілю, а саме:

2.1. пульмонології – мінус 10 круглодобових ліжок,

2.2. терапії – мінус 5 ліжок

2.3. неврології – мінус 5 ліжок

2.4. дорослої інфекції – мінус 10 ліжок

2.5. педіатрії – мінус 20 ліжок

2.6. розширити денний стаціонар поліклініки на 10 ліжок педіатричних та 5 ліжок неврологічних та 5 хірургічних.

Як бачите вивільняється 90 ліжок стаціонару круглодобового перебування, які частково реорганізовуються в денний стаціонар поліклініки з 40 ліжками, а саме: вже наявними 15 терапевтичними, новими 10 педіатричними, новими 5 неврологічними та новими 5 хірургічними ліжками і 5 онкологічними.

Вивільнені площі мають повноцінні типові палати 3 та 4 містні, 2 операційні, окремий від поліклініки рентгенблок, палату інтенсивної терапії на 4 ліжка, допоміжні приміщення та служби, ліфт.

Звичайно що для раціональнішого використання вивільнених площ СМЛ потрібно зробити ряд речей.

1. Адаптувати ліве крило 1 поверху стаціонару СМЛ – а саме облаштувати його ізоляцію від основного корпусу, з організацією окремого входу з своїм приймальним покоєм. Тобто приготувати для переведення дермато-венерологічного стаціонару на 20 ліжок

2. на другому поверсі лівого крила (теперішнє хірургічне в-ння)- провести адаптацію операційної, рентгенблоку та палат під стаціонар онкологічний на 50-55 ліжок круглодобового стаціонару та 5-10 ліжок денного стаціонару

3. на 3 поверх вільного крила ЛОР відділу СМЛ – перевести онкополіклінічний відділ і лабораторію цитологічну/гістологічну (або як кращий варіант – з другого поверху правого крила переселити психоневрологічне відділення у вільне крило 3 поверху, а на звільнену половину 2 го поверху правого крила перевести онкополіклінічний відділ і лабораторію в попередньо адаптоване приміщення)

Виходячи з вищенаведеного зрозумілі наміри щодо міських лікарень №3 та №5.

Доводимо до відома, що рекомендаціями та вимогами ДОЗ ЛОДА, фінансового управління ЛОДА є ліквідація міських лікарень №3 та №5, без збереження дермато-венерологічних та онкологічних ліжок , тобто повна ліквідація вказаних стаціонарів, але зі збереженням їхньої амбулаторної складової.

 Ми пропонуємо зберегти дані служби, шляхом реорганізації 90 круглодобових ліжок різних профілів Стебницької міської лікарні, та переведенням оптимізованої кількості ліжок дерматологічного і онкологічного профілів на вивільнені площі.

Дрогобицька міська лікарня №3

Дрогобицька міська лікарня №3 функціонує з наступними підрозділами: поліклініка на 50 відвідувань у зміну, стаціонар на 60 круглодобових ліжок, 2 ренгендіагностичні кабінети, ренгентерапевтичний кабінет, кабінет ендоскопічної діагностики, лабораторії клінічна та цитологічна, харчоблок, пральня, котельня та кухня, морг, два гаражі..

Пропонується перевід стаціонарного та поліклінічного відділів онкології з усіма діагностично-лікувальними медпідрозділами в вивільнені та адаптовані приміщення Стебницької міської лікарні.

Причому планується реорганізація стаціонару – до 55 ліжок кругло добового стаціонару, та 5 ліжок денного стаціонару, що відповідає наказу МОЗ України від 01.10.2013 № 845 (положення про денний стаціонар онкологічного профілю). При даному варіанті відбудеться мінімальне скорочення персоналу (в основному це адміністративно-господарський персонал)

Звичайно що кадровий потенціал таких підрозділів як харчоблок, пральня, котельня не будуть збережені в повному складі.

Дрогобицька міська лікарня №5

Дрогобицька лікарня №5 (міжрайонний шкірно-венерологічний диспансер) обслуговує населення мм. Дрогобича і Стебника, Дрогобицького району. До складу міської лікарні входять : поліклінічне відділення, стаціонар де розгорнуто 40 дерматовенерологічних ліжок, клініко-діагностична лабораторія, процедурні кабінети, фізкабінети. На балансі лікарні знаходяться три будівлі: поліклінічне, стаціонарне та господарське.

Пропонується реорганізація до 20 круглодобових ліжок та перевід стаціонарного відділу в вивільнені та адаптовані приміщення Стебницької міської лікарні.

Поліклінічний відділ з лабораторією (є в відокремленому корпусі) планується передати в підпорядкування Дрогобицької міської поліклініки. Такі заходи забезпечують:

По-перше – збереження всієї онкологічної та допоміжної діагностичної служб без втрат медичного кадрового потенціалу, з отриманням ряду переваг, яких в роботі «теперішньої» онкологічної служби на базі Дрогобицької міської лікарні №3 на даний час немає, а саме:

1.1 забезпечиться покращення ведення післяопераційних онкохворих – так як в Стебницькій міській лікарні наявна діюча палата інтенсивної терапії (ПІТ) на 4 ліжка забезпечена спостерігаючою та дихальною апаратурою та кваліфікованими спеціалістами, які післяопераційними та важкими соматичними хворими хірургічного профілю повноцінно займаються, до відновлення всіх вітальних функцій.

У ДМЛ №3 – дана служба (палата інтенсивної терапії) відсутня, а в післяопераційній палаті без апаратного забезпечення післяопераційний хворий залишений на лікуючого лікаря-онколога, обмеженого в знаннях суміжних патологій і станів (даний хворий потребує уваги і допомоги по всіх системам організму, які в ранньому післяопераційному періоді у важкому стрес-стані, який може тривати від декількох днів до тижня, і залежить від тяжкості хвороби, об’єму операції, виду наркозу, їх тривалості, інтенсивності післяопераційного лікування

1.2. Стебницька міська лікарня укомплектована вузькими спеціалістами суміжних профілів (від терапевта до нарколога), які вкрай потрібні для ведення важких онкологічних хворих та консультацій.

 У ДМЛ №3 вузьких спеціалістів інших профілів немає, а консультації хворих проводяться або в Дрогобицькій міській поліклініці або в Дрогобицькій міській лікарні №1, і є важким тягарем для лежачих хворих. Дана потреба задовольняється виїздом до хворих вузьких спеціалістів з інших установ, в обов’язки яких це не входить, тому це часто проходить в приватному порядку, що викликає незадоволення у родичів хворого. В вечірній та нічний період чергує по онкологічному стаціонарі лише лікар онколог та постова медсестра, які в разі погіршення стану хворого пов’язаного з суміжною патологією не в стані надати медичної допомоги хворому. В разі виникнення ургентної ситуації, особливо у вихідні дні, коли хворого відправляють в кращому випадку у Дрогобицьку міську лікарню №1, яка не є профільною для онкологічних хворих Як результат оперативні втручання проведені в ДМЛ№1 мають більше ускладнень в близькому та віддаленому періоді для онкологічного хворого, родичі якого в свою чергу пред’являють відповідні претензії хірургам ДМЛ№1, виникають конфліктні ситуації, а потерпає від цього хворий.

1.3. в Стебницькій міській лікарні наявна вся інфраструктура для додаткового інструментального (ЕКГ, бронхоскопія, ендоскопія тощо) чи рентгенологічного та УЗД обстеження.

У ДМЛ №3 УЗД не проводиться . УЗД проводяться тільки тим хворим, які в стані самостійно чи з допомогою родичів добратись або в Дрогобицьку міську поліклініку або в Дрогобицьку міську лікарню №1 чи в інші установах, в т.ч. приватні. Мамограф в ДМЛ№3 застарілий та малоефективний в діагностиці, такий самий є і в Стебницькій МЛ. Інше рентгенобладнання та гістологічна лабораторія ДМЛ №3 можливі для переносу в Стебницьку міську лікарню (крім рентгенлікувального комплексу, який використовується для лікування хворих з раком шкіри. Тому є завдання щодо закупівлі (централізовано або з використанням грандів) нового апарату, який лікарня своїми силами чи силами міста не закупить. До речі в жодному гранді ДМЛ№3 на протязі останніх років не приймала участь. Де відповідні зусилля адміністрації лікарні ?

До речі, Світовий банк виділяє Львівщині 10 мільйонів доларів на боротьбу з онкозахворюваннями у жінок. Згідно з проектом, розробленим Департаментом охорони здоров`я та погодженим з МОЗ України, зусилля буде спрямовано на боротьбу з раком грудної залози та раку шийки матки. Найсучасніше обладнання буде закуплено для чотирьох центрів на території області – у Дрогобичі, Червонограді та Самборі, а також для Львівського державного регіонального лікувально-діагностичного онкологічного центру. Дане обладнання (скринінгові мамограф, кольпоскоп, апарат УЗД) буде закуплене цільово для онкологічної служби і в будь-якому разі буде у онкологів- спеціалістів незалежно від установи перебування онкослужби.

1.4. в Стебницькій міській лікарні (типова багатопрофільна лікарня проекту 1970 р.) всі палати у відділі, в який планується переселення онковідділення, є 2-4 містними, з функціональними ліжками (німецька гуманітарна допомога). Стелі палат та вікна не є високими (на відміну від 8-12 місних палат у ДМЛ№3 з височенними стелями, приміщення якої старе та енергонеєфективне, а вкладень фінансових потребує дуже великих), обігрів таких палат є менш затратливим, а перебування хворих є більш комфортним ніж у ДМЛ№3 (хто хоч раз був в цих палатах ДМЛ№3 той впізнає цю картину)

По-друге – збереження дерматовенерологічної служби

По-третє – оптимізацію лікарняної мережі галузі міста (а не тільки ДМЛ№3) та доведення ліжкового фонду до 817 ліжок (з 945 ліжок які фінансово важко утримати для повноцінного функціонування ) круглодобового стаціонару та 80-85 ліжок денного стаціонару (денний стаціонар є менш фінансово затратливий, і використовується для лікування лише тих патологій, які не потребують кругло добового перебування в стаціонарі), максимально зберегти медичний (наголошую медичний) кадровий потенціал;

 По-четверте – досягнути фінансово-економічного балансу, щоб втримати функціонування як стаціонарної так і амбулаторної ланок медичної галузі міста

Дрогобицька міська поліклініка

На 2015 рік. заплановано відкриття сімейного відділення на 10 дільниць.

Вже проведено організаційні роботи по підготовці створення дільниць сімейного лікаря: розроблена сітка нових дільниць (з розбивкою населення по вулицях відповідно нормативу до 1500 осіб на дільницю (дорослого та дитячого разом)).

На даний час серед лікарів дільничної служби (терапевтів та педіатрів), які пройшли курси спеціалізації, визначаються кандидати на новостворені дільниці. Проводиться перепідготовка середнього медичного персоналу на медсестер загальної практики.

Наступний етап – перегляд паспортів дільниць, структури яких змінились при формуванні сімейних дільниць.

Визначені структури всіх дільниць та штатний розпис дільничної служби поліклініки буде подано на затвердження у відділ охорони здоров’я».

Пропонують у Дрогобичі «оптимізувати» і культуру, а саме:

– внести зміни до місячної плати за навчання у школах естетичного виховання з 01 вересня 2015 року (додаткові надходження за вересень-грудень 2015 року – 60.0 тис. грн.)

– провести економію коштів з фонду оплати праці працівників за рахунок відпусток без збереження заробітної плати, лікарняних, інше (400,0 тис. грн.).

– обмежити виплату грошової допомоги за сумлінну працю та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (при формуванні бюджету на 2015 рік у фонд оплати праці не було закладено видатки на виплату індексації – 2568,4 тис. грн. та грошової винагороди за сумлінну працю у школах естетичного виховання – 220,0 тис. грн.

– здавати в оренду додатково вивільнені приміщення в установах та закладах культури (20,0 тис. грн.)

– передати у комунальну власність територіальної громади Стебника нежитлову будівлю бібліотеки-філії №4 за адресою: м. Стебник, вул. Зелена Діброва,24 (0,800 грн.).

– розглянути питання про відшкодування коштів з бюджету Дрогобицького району у сумі 1046592,0 грн., затрачених за навчання 138 учнів з сіл району в рік у школах естетичного виховання міст Дрогобича та Стебника.

За наведеною вище сухою статистикою – живі люди, їхні долі. Школи теж мають свої долі, свою історію. Що буде з приміщеннями шкіл, які закриють з нового навчального року? – на це запитання кореспондента «Трускавецького вісника» взявся відповідати очільник Інституту розвитку міста у Дрогобичі, депутат ДМР, колишній міський голова Михайло Лужецький. З його слів стало зрозуміло, що передаватимуть приміщення під потреби приватних репетиторів, для приватних дошкільних закладів, інвестори отримуватимуть пропозицію щодо територій під розвиток. Секретар ДМР Тарас Метик відразу вніс уточнення – всі рішення щодо майна прийматиме депутатський корпус, щоб, бува, хтось не подумав, що роздаватимуть майно наліво-направо…

А зараз кілька слів про Трускавець. Тут плани оптимізації поки що публічно не обговорюють, але скорочувати прийдеться. Якщо лікарня в нас одна і проблем з нею аж таких не буде, то з культурою та освітою справи гірші. Напевно, не обійдеться без підвищення платні за відвідування дітей в школі мистецтв, потрібно буде шукати в бюджеті кошти для бібліотек та музеїв, на функціонування ДЮСК «Спортовець» та БУТ. Знову скорочуватимуть гуртки, знову приглядатимуться до приміщень, привабливих для «інвестора».

Формування бюджету побудовано таким чином, що місцеві громади і надалі годують Київ, отримуючи крихти з панського столу. Левова частка податків йде нагору, щоб потім звідси повернулася якась її частинка в формі подачок (дотацій чи субвенцій). Оптимізація без проведення адміністративно-територіальної реформи, без подолання корупції, без люстрації та очищення влади буде черговим ударом по українцях. Українцях, якими і досі управляють не-українці.

Зміни почалися, але зовсім не ті, за які стояв Майдан…

Володимир Ключак

(Переглядів 1 274 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви