Зрозуміло, що жоден нотаріус не висловиться публічно, оскільки всі вони залежні від Мінюсту і бояться втратити ліцензію, але я беру на себе донесення їхньої позиції до громадськості.
На думку нотаріусів, новий закон про реєстрацію речових прав фактично знищує нотаріат. Робота нотаріуса, перш за все, пов’язана з наданням юридичної сили документам, що складаються юридичними та фізичними особами. Через нотаріуса держава надає гарантії легітимності цим документам.
Ось “живі” цитати, з яких я прибрала лише матюки, натяки на нетрадиційну сексуальну орієнтацію Лавриновича, на його психіатричні діагнози та побажання йому здохнути в муках.
“Я так розумію, влада вирішила дискредитувати нотаріат остаточно. Спочатку на нас “навішали” функції податкових агентів, після цього – функції агентів фінмоніторінгу, а тепер нотаріус – ще й це спеціальній суб’єкт: реєстратор прав на нерухомість.
Крім того, що ми виконуємо свої прямі обов’язки, тепер ми ще й “стукачі”. Крім звітів до нашого прямого контролюючого органу – управління юстиції, що подаються щомісяця, щокварталу, щопівроку та щорічно, ми надсилаємо інформацію до податкової, до служби фінмоніторінгу, а тепер – і до реєстраційної служби”.
“Новий реєстр такий же безглуздий, як і закон, згідно якого він почав працювати. Це дитина-інвалід, що таким народилася, при цьому батьки знали, що так буде, бо вочевидь приймали важкі наркотики до запліднення. Але ще гіршим є те, що тепер чиновники вирішили знайти цапа-відбувайла в особі нотаріуса. Для початку порівняємо: державний реєстратор має 14 днів на реєстрацію права власності. При цьому за хабар в розмірі 700-1000 доларів вас приймуть поза чергою. Нотаріус має на це аж один день. Тобто той день, в який до нього звернувся громадянин із заявою. Державний реєстратор зберігає реєстраційну справу у себе, і навіть якщо він зареєстрував майно, що знаходиться на інший території, то він наступного дня повинен відправити його рекомендованим листом до реєстраційної служби за місцезнаходженням майна. Нотаріус має це зробити в той же день. Крім того, що нотаріус сканує всі документи до реєстру, залишає всі копії у себе в справах, він зобов’язаний ще і відправляти копії рекомендованим листом з описом до служби. Коли ми питаємо, чи можна направити документи наступного дня, бо ми працювали з одним об’єктом в новому реєстрі з 10 ранку і до 19 вечора, нам відповідають що головпоштамт працює цілодобово”.
“Коли ми посвідчили, наприклад, іпотеку, ми дублюємо всі відомості, всі документи, бо треба окремо внести заборону на майно як обтяження, і іпотеку, як інше речове право. Чому ці (нецензурне слово) не зробили так, щоб одна й та сама інформація заносилася в обидва розділи? Я працював цілий день в повній напрузі, щоб зробити одну іпотеку. До 2013 року в мене на це уходила година. А як стало “зручно” людям!!! Щоб зробити одну іпотеку, тепер вони тільки офіційно по квитанціям Мінюсту та до бюджету перераховують держмита близько 1000 грн. Їм треба шукати найближчий банк, де іноді за одну квитанцію беруть за комісію 12 грн., а їм треба біля 10 квитанцій за одну дію. І після цього, Мін’юст ще складає “чорні списки” нотаріусів, які відмовляються працювати з новим реєстром, щоб позбавити нас права на заняття нотаріальною діяльністю, а паскудні проплачені журналюги пишуть замовні статті про поганих нотаріусів!”.
“При іпотеці майнових прав на новозбудовані квартири, які ще не введені в експлуатацію і не зареєстровані як незавершене будівництво, нотаріус зобов’язаний перевірити, чи наявні права третіх осіб на це майно. Так ось – з новим реєстром це зробити неможливо!!! Так і сказали на “Гарячій лінії”. А не перевіривши цього і оформивши іпотеку без перевірок, нотаріус може порушити права осіб, які мають першочергові права на це майно. Але кого це хвилює?!”
Нотаріуси наполягають на тому, аби їх позбавили необхідності працювати з цим реєстром. “Є реєстраційна служба – хай реєструє. Наймайте людей, вчіть їх. А то за 2 дні “навчили” нотаріусів, і тепер ми відповідаємо за все. А люди, між іншим, вчилися не на програмістів, а на юристів.”
“Люди на “Гарячій лінії” консультують щодо технічної підтримки, але нічого не можуть сказати щодо юридичних питань. Їх стандартна відповідь – “читайте закон”, а в законі нічого не написано! Коли їм ставиш питання, як узгоджуються технічні можливості реєстра з юридичною стороною питання, вони просто кидають слухавку.”
“В п.3 “Порядку передачі документів в сфері держреєстрації прав написано, що нотаріус надсилає документи рекомендованим листом з описом вкладення. Так ось – у відповідності з “Правилами надання послуг поштового зв’язку”, таких листів не існує! Є листи з оголошеною цінністю, які можуть бути з описом. А рекомендовані листи з описом – не відправляються!!! Вони хоча б на пошті дізналися, перш ніж писати такі дурниці! Мене вчора на пошті за дурня тримали. Я кажу – ось закон. Вони говорять – а ось наш закон!”
“Значить, адрес приміщення такий – вул. Ахматової, нежилі приміщення з N1 по N7 (групи приміщень N4) (в літері А). Дзвоню на “Гарячу лінію”, говорю – допоможіть! Вони говорять – реєструй розділ на Ахматової “Х”, в описі пиши решту. Але ж розділ реєстру відкривається на 1 об’єкт нерухомості!!! Я кажу – послухайте, якщо я зареєструю розділ на Ахматової “Х”, то розділ відкриється на 1 об’єкт, тобто на ВЕСЬ будинок! Що буде робити інший нотаріус, який реєструватиме відчуження іншого об’єкту в цьому ж будинку?! Вони мовчать… потім йдуть радитися, потім говорять – ми навіть не знаємо, чи є можливість зареєструвати по Ахматової “Х” приміщення 1-7! Отакоє!”
Ви запитаєте мене, а що ж робити? Будь ласка:
– Створити робочу групу не лише з чиновників Мінюсту, а й з представників нотаріату, БТІ, адвокатів тощо – для негайної докорінної переробки Закону “Про державну реєстрацію майнових прав…” та підзаконних нормативних актів; виправити всі “ляпи”, з якими вже зіштовхнулися правозастосовувачі, та звернутись з проханням до правозастосовувачів з проханням повідомляти робочій групі про всі нові знайдені “ляпи”.
– Негайно викупити у БТІ, відсканувати та занести в держреєстр дані з усіх паперових реєстри.
– Найняти значно більшу кількість спеціалістів, провівши грунтовне навчання цих людей.
– І останнє, а насправді – головне. РЕЄСТР МАЙНОВИХ ПРАВ МАЄ БУТИ ВІДКРИТИМ, ЯК В УСЬОМУ ЦИВІЛІЗОВАНОМУ СВІТІ.
Автор: Тетяна Монтян
Взято з: http://infocorn.org.ua/materials/articles/Pozitsiya_notariusiv_shchodo_mega-reformi_Sashi-Mersedesa_%E2%80%93_Lavrinovicha/54938
ТОП коментованих за тиждень