В охайному чистому ліжечку лежить дитинча. Кольорові яскраві повзунки одягнуті на пухкеньке тільце. Маленькі рученята тягнуться до іграшки, яка висить над ліжечком. Рожеві щічки чекають материнського поцілунку, а оченята… Ні, це не очі, а чорна пустка. Ні блиску, ні іскорки…
До ліжечка періодично підходить нянечка – перевірити чи все нормально, і на личку враз з’являється посмішка, а в оченятах – пустка. Нянечка підходить до манежа, де діточки бавляться, пробують стояти, тримаючись за бортик. А в очах – пустота.
Хтось скаже: “Та що воно ще розуміє. Сухе, нагодоване, доглянуте”. Так, все це є. Але хочеться, щоб мама взяла на ручки, ніжно, по-материнськи, пригорнула до серця. Хочеться любові, а ще – відчуття того, що ти комусь потрібен, а не викинутий з чийогось життя як непотріб.
Покинуті діти – біда сьогодення. «Горе-батьки» вважають свою місію виконаною – вони дали життя новій людині, а разом з ним і ряд хвороб, добре, якщо виліковних, але в більшості ні…
Тарасик (10 міс.) – ДЦП; Віка (1р.2міс.) – гепатит С; Марічка (1р. 5міс.) – ВІЛ; Михайлик (9 міс.) – гідроцефалія; Олежик (6 міс.) – вроджена вада серця, гіперплазія…
Ось приклади «безцінних» дарів від життєдавців. Хтось може не погодитися та скаже: «Діти з такими вадами народжуються і в благополучних сім’ях». Так, ніхто цього не заперечує. Це стає важким хрестом, який батьки несуть через своє життя. Мова йде про тих, хто своїми діями чи бездіяльністю прирікає дитинча на муки та страждання, а самі живуть в своє задоволення.
Опіка над такими дітками, над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, дітьми, які опинилися в дитячих будинках при живих батьках, допомога дітям, які знаходяться в складних життєвих обставинах – ось питання, які стали центром обговорення на семінарі “Про нас з Вами та тих, хто поряд”, який пройшов 19 лютого 2016 р. і який організувала та провела служба у справах дітей Трускавецької міської ради. В роботі семінару взяли участь керівники та спеціалісти служб у справах дітей м. Дрогобича, Стрия, Борислава, Моршина та Дрогобицької райдержадміністрації, завучі з виховної роботи та соціальні педагоги шкіл м. Трускавець, МЦСССДМ та керівник відділу у справах сім’ї, молоді та спорту.
Учасники семінару мали змогу поспілкуватися та обговорити проблемні питання, які виникають в роботі з дітьми та сім’ями, в яких вони проживають, а також такі питання як:
– чи завжди ми праві в своїх рішеннях взагалі та особливо відносно дітей?
– чи можна розцінювати наші рішення як насильство, психологічне звичайно, над дитиною, в долю якої ми втручаємося?
– чи робимо ми все від нас залежне, щоб змінити життя дитини на краще?
– чи не забуваємо про те, що не просто працюємо, а виконуємо відповідну місію – організовуємо життя маленьких громадян?
Особливий акцент робився на дітей, які виховуються в інтернатних закладах. Дані установи на сьогоднішній день вже себе пережили, оскільки вихованці цих закладів виявляються неготовими до соціального життя. Є набагато ефективніші форми виховання дітей – це сімейні форми (прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, опіка), де проживання дитини дає їй змогу зрозуміти, що таке відповідальність, навчитися дбати про себе та інших, та стати повноцінною особою в соціумі.
Учасники семінару ознайомилися зі Шкалою станів емоційних станів людини, яка була створена в 1954 році американськими вченими. Шкала визначає 12 основних станів людини: від апатії до ентузіазму. Якщо навчитися розпізнавати їх, стає набагато легше працювати з людиною, яка звернулася за допомогою чи є особою примусового реагування.
Завданням семінару не було дати відповідь на всі запитання стосовно роботи з дітьми. Організатори хотіли, щоб присутні ще раз нагадали собі, що робота з дітьми є надзвичайно складною, що великою є відповідальність за дітей, залишених без батьківського піклування у фахівців, які з ними працюють. І для того, щоб було легше працювати з тією чи іншою дитиною, вони повинні знати всі нюанси, всі тонкощі цієї особи, сім’ї, де виховується дитина. Складаючи плани своєї роботи, фахівці повинні враховувати бажання тієї ж дитини…
Леся Дребот, начальник служби у справах дітей Трускавецької міської ради
ТОП коментованих за тиждень