Стратегічне партнерство регіону
17 грудня в Дрогобичі на базі редакції газети «Каменярі» відбувся круглий стіл за участю посадових осіб з міст нашого регіону та представників місцевої преси. Метою заходу було обговорення проекту Меморандуму міських голів Дрогобицького регіону про стратегічне партнерство. Щоправда, нікого з мерів 4 міст на цьому обговоренні не було, зате їх представляли заступники або уповноважені особи: від Дрогобича начальник департаменту міського господарства Андрій Янів, від Борислава перший заступник мера Руслан Зелінський, від Трускавця – заступник Петро Нестерівський, від Стебника – заступник п. Веклюк. Дрогобицький район був представлений головою районної ради Михайлом Сікорою. Селищний голова Східниці не прибув через вагомі причини. Високоповажні особи ознайомилися із проектом Меморандуму, а оскільки наші читачі не менш поважні люди, то пропонуємо ознайомитися з ним і їм.
«Меморандум міських і селищних голів Дрогобиччини про намір утворення регіональної Асоціації
Ми, повноважні представники своїх громад і органів місцевого самоврядування, розташованих поряд,
виражаючи устремління громад, які нас обрали, до покращення рівня і якості життя па засадах визнаних світовою спільнотою принципів сталого розвитку,
намагаючись поєднати наші зусилля у вирішенні близьких і схожих довготривалих проблем та обмежень економічного, соціального і просторового розвитку,
керуючись принципами рівності і справедливості,
створюючи разом додаткові передумови для вдосконалення, поглиблення і розширення механізмів співробітництва між нашими містами і селищами на рівні громад і органів місцевого самоврядування, проголошуємо про таке:
1. Головними і першочерговими завданнями у своїй діяльності визначаємо: соціально-економічний та інфраструктурний розвиток регіону, ремонт авто доріг, вирішення проблем утилізації відходів, водопостачання, наявних екологічних та техногенних проблем без завдання шкоди один одному.
2. Вважаємо, що в умовах посилення економічної кризи в країні та наше бажання об’єднати зусилля для вирішення спільних наболілих проблем та розвитку регіону слід утворити – Регіональну асоціацію міст і селищ Дрогобиччини
3. Головною метою заснування і діяльності Регіональної асоціації міст і селищ Дрогобиччини вбачаємо: у зниженні негативного системного впливу економічних та соціальних кризових факторів на рівень і якість життя людей, на можливості просторового, інфраструктурного, економічного, соціального, туристичного, культурного і екологічного розвитку громад.
Основними принципами функціонування та діяльності Регіональної асоціації міст і селищ Дрогобиччини визнаємо: рівноправність усіх дійсних членів – міст та селищ; демократизм і прозорість у процесах заснування, статутній діяльності, у виробленні і прийнятті рішень; партнерство і врахування взаємних інтересів усіх дійсних членів Асоціації; слідування європейській практиці і традиціям діяльності неурядових організацій; співробітництво з усіма зацікавленими урядовими і неурядовими організаціями України, Європейського Союзу та окремих країн Європи і світової спільноти; відкритість вступу для нових учасників Асоціації. З цією метою встановлюємо, що питання ремонту доріг, розвитку інфраструктури регіону, екології, водопостачання, утилізації відходів, будуть вирішуватися спільно, а головування на пленарних засіданнях Асоціації здійснюватиметься почергово з щоквартальною ротацією головуючого.
5. Звертаємось до керівників Львівської області, національних урядових організацій, організацій країн Європи до структур Європейського Союзу, до національних асоціацій міст і муніципалітетів європейських країн та до міжнародних європейських неурядових організацій з проханням сприяти утворенню та успішному початку діяльності Регіональної Асоціації міст і селищ Дрогобиччини.
Цим Меморандумом доручаємо /вказуються відповідальні особи/ підготувати необхідні документи для реєстрації Регіональної Асоціації міст і селищ Дрогобиччини.
Цей Меморандум складено у м. Дрогобичі, 17 грудня 2010 року в 7 примірниках, які мають однакову силу».
Після цього відбулася дискусія, модератором якої виступив головний редактор газети «Каменярі» Ігор Курус. Основні проблеми, які обговорювалися – спільні для всіх нас, а саме: вивіз та утилізація сміття, водопостачання та водовідведення, ремонт доріг, працевлаштування, наявність чи відсутність готових проектів для фінансування тих чи інших першорядних завдань, взаємини між сусідами. Наступне засідання в такому чи подібному форматі заплановано на 20-ті числа січня 2011 року.
КП «Наше місто» перестане існувати як єдина організація
Заступник міського голови Трускавця Петро Нестерівський вважає, що КП «Наше місто» неможливо заставити ефективно працювати, ця організація повинна бути ліквідована. Таку думку він висловив під час неофіційного спілкування із представниками преси під час фуршету, організованого на закінчення обговорення проекту Меморандуму про регіональну співпрацю на базі газети «Каменярі». Водночас Петро Васильович зазначив, що це його приватна думка і що не варто Трускавцю повертатися назад в 2001 рік до існуючих тоді «Трускавецьтеплоенерго» чи ЖЕКів. Одним із виходів плачевної ситуації в комунальному господарстві міста він вважає залучення приватних структур, а також створення ОСББ, коли мешканці самі матимуть можливість визначати, чого і скільки їм потрібно, ефективно витрачати кошти та контролювати, чи йдуть вони за призначенням. Свої пропозиції заступник трускавецького мера подаватиме на розгляд законодавчих та виконавчих органів влади Трускавця, щоб після прийняття колегіального рішення їх можна втілювати в життя. До речі, Петро Васильович – дуже фахова, приємна у спілкуванні людина і надзвичайно приємно, що комуналку Трускавця куруватиме такий висококласний спеціаліст, який не боїться йти на непопулярні кроки та приймати рішення, за які братиме відповідальність.
Про необхідність реформування існуючих комунальних підприємств та підвищення ефективності їхньої роботи говорив під час круглого столу і заступник мера Борислава Руслан Зелінський. Руслан Омелянович зазначив, що в Бориславі, можливо, або створюватимуть якісно нові комунальні підприємства, або передаватимуть діючі у концесії. «Нас не задовольняє якість послуг, які надаються на даному етапі», зазначив посадовець. А Петро Нестерівський запропонував колегам із сусідніх міст окремо зібратися для обговорення бачення реформування ЖКГ та комунальних підприємств. «Треба це питання протерти», сказав Петро Васильович.
Борислав може посприяти водопостачанню Трускавця
Ситуацію із водопостачанням Борислава можна вважати найбільш плачевною в цілому регіоні. Борислав бере воду із Рибника (там є водозабір), цю воду треба помпувати вгору, а це великі затрати (на 1 куб – 7 кіловат електроенергії витрачається). Про це повідомив заступник мера Борислава Руслан Зелінський. Але і це ще не все, бо бориславці використовують лише біля 15% води, а решта йде в землю через «мережі, діряві як решето». Тому нова бориславська влада планує 5 локальних місцевих водозаборів, які діяли в цьому місті за часів Австро-Угорщини, залучити до нового проекту водопостачання міста. Навіть планується, що надлишок води Борислав може продавати і Трускавцю. Трускавець згідний на це, якщо ця вода виявиться для нас дешевшою від тої, що її нам продає Дрогобицький водоканал.
Так само Борислав планує спорудження власних очисних споруд. В бориславську каналізацію потрапляють не лише ливневі стоки та ґрунтові води, а й цілі річки. Борг Борислава за водоочистку перед Дрогобичем становить більше 2 мільйонів гривень і представники Дрогобича коректно нагадали про нього представнику бориславської влади.
Планують у Бориславі і встановити міні-ГЕС в рамках проекту «зелений тариф». Це дозволило б частково перекрити затрачені кошти на модернізацію систем водопостачання та водовідведення цього міста.
Стебницький калійний треба продати
До середини січня 2011 року має бути визначена орієнтовна оціночна вартість Стебницького заводу «Полімінерал». Підприємство виставляється на продаж, проте продати – не головне, важливіше – домогтися, щоб підприємство запрацювало. Такої спільної думки дійшли заступник мера Стебника п. Веклюк та модератор круглого столу, редактор газети «Каменярі» Ігор Курус, уроджений стебничанин. За совєтських часів «Полімінерал» забезпечував роботою 4,5 тисяч працівників, багато питань, в тому числі і соціальних, вирішувалося за рахунок підприємства. Після закриття заводу гостро постало питання безробіття в Стебнику, який власне перетворився із селища в місто завдяки калійному заводу. Заступник міського голови Стебника п. Веклюк запропонував стебницьку проблему вважати спільною регіональною проблемою, подібно як і питання загазованості в Бориславі. «Це дві важливі екологічні проблеми всього нашого регіону», зазначив посадовець.
Міста мають дружити з селами
Тема будівництва сміттєпереробного заводу для цілого регіону мусується вже давно, хто лише не брався за це – французи, поляки, українці, канадці, навіть китайці. Вивезення та утилізація твердих побутових відходів – одна з тих проблем, які єднають міста регіону. Район готовий посприяти у виділенні земельної ділянки, повідомив під час круглого столу голова Дрогобицької районної ради Михайло Сікора. Водночас він попросив більш культурно ставитися до сміттєзвалища в Брониці, хоча б огородити його решітками, щоб сміття не вилітало на трасу, яка веде зі сторони польського кордону. «Район має великі території, він є дотаційним і ми не можемо брати великі зобов’язання, але співпраця міст та сіл повинна йти у взаємовигідному руслі», зазначив п. Михайло. Голова райради підняв питання відповідальності підрядних організацій, які ремонтують дороги, за якість їхніх робіт. Водночас мусувалося питання доцільності стратегічної співпраці між містами регіону щодо спільного лобіювання ремонту доріг, таке лобіювання, судячи із виступу головного редактора «Каменярів» Ігоря Куруса, можна здійснювати, маючи готові проекти, а є фонди, які можуть допомогти органам місцевого самоврядування такі проекти або розробити, або оцінити вже існуючі. Ця теза викликала певні зауваження зі сторони представника дрогобицької міської влади, проте згодом сторони все ж дійшли до спільної думки, що самими власними силами, без залучення обласних чим державних програм і то не тільки під Євро-2012, не обійтися.
Про необхідність доручення до Асоціації міст Дрогобиччини сіл, принаймні тих, які межують із містами, теж говорилося під час круглого столу. Серед названих – Модричі, Станиля, Брониця, ряд інших, адже, по-перше, постає (або ж обов’язково постане) питання узгодження Генпланів міст із сільськими територіями та органами влади, а по-друге, окремі проблеми міст розпочинаються на території сіл (приклад – значна частина води витрачається ще на шляху її транспортування до міста власне в кількох селах району і то як при водозаборі з Урожа, так і при водозаборі з с. Гірне). Та є і багато інших питань, які представники міст хотіли б обговорити зі своїми колегами.
Кілька висновків із круглого столу
Вони обмінялися телефонами. Хто вони? Заступники мерів Дрогобича, Стебника, Трускавця, Борислава. Навіть із-за цього можна було б говорити про ефективність круглого столу. Але набагато ефективнішим є і саме озвучення проблем, і бачення їх розв’язання першими особами міст-сусідів, і розуміння потреби співпраці. «Всі проблеми треба вирішувати по-сусідськи», «гуртом і батька легше бити», говорив перший заступник мера Борислава Руслан Зелінський і з ним погоджувалася влада Стебника, Дрогобича, Трускавця, району. Імпонує факт, що ініціатором зустрічей виступає преса. Так, молода дрогобицька газета «Каменярі» з головним редактором Ігорем Курусом зробила те, до чого не доходили руки у владних мужів, які, наче відомі з анекдоту англійці на безлюдному острові, наче чекали до цього часу, хто ж їх перезнайомить між собою. Бо одне діло зустрічатися сусідам в області, на колегіях ЛОДА чи у двосторонньому форматі, а зовсім інше – зібратися сусідам, погомоніти та й пошукати шляхів спільного вирішення спільних проблем.
Не можна залишати Стебник сам на сам з його проблемним калійним, не можна не допомогти Бориславу із проблемою загазованості, бо це все може мати ефект (дуже неприємний) і для Трускавця, і для Дрогобича. Спільною для всіх є проблема безробіття. Приїзд до Трускавця більшої кількості відпочиваючих непрямо вплине і на сусідні міста, мешканці яких торгують на базарах, працюють в трускавецьких санаторіях чи якимось іншим чином можуть бути дотичні до курортної сфери, хоча і непрямо.
Круглий стіл 17 грудня – це маленький паросток незнаної росини, яку варто дуже оберігати, щоб не заглушити бур’янами байдужості чиновництва, зведення доброго почину до бюрократичних стандартів. Це перша ластівка, яка може звістити пробудження нової ери взаємин між нашими містами, містами-сусідами. Трускавець – славний на всю Україну курорт, Борислав – нафтовий рай, Дрогобич – древнє місто і одночасно модерновий культурно-освітньо-економічний центр регіону, Стебник – місто надії та перспективи. А поміж ними та поряд із ними – села району, наче коштовні перли поруч із містами-діамантами. Чи триматиметься така корона купи? Так, якщо на це буде воля її власників…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень