Наприкінці вересня виконком своїм рішенням розрубав «гордіїв вузол» проблем, пов’язаних із самовільним встановленням окремими громадянами систем індивідуального опалення у багатоповерхових будинках. Чисельні випадки втручання мешканців багатоквартирних будинків м. Борислава у внутрібудинкові газові мережі та самовільне встановлення газових опалювальних приладів створили небезпечну ситуацію, пов’язану з використанням газу в побуті. Про грубе порушення Правил безпеки систем газопостачання України, ДБН В. 2.5-20-2001 «Газопостачання», що може призвести до аварій і нещасних випадків, неодноразово говорив начальник Бориславської філії УЕГГ ПАТ «Львівгаз» Володимир Луців, який наголошував керівництву міста, що мешканці квартир свідомо не допускають працівників філії газового господарства до технічного обслуговування газового обладнання, оскільки поінформовані, що самовільно встановлене газове обладнання підлягає відключенню від газопостачання. Водночас керівник УЕГГ ставив перед міською владою Борислава вимогу врегулювати цю проблему, інакше для усунення порушень нормативних актів управління буде змушене припинити газопостачання в окремих під’їздах або в цілому будинку.
Як варіант вирішення проблеми управління газового господарства пропонувало міському голові Борислава для забезпечення безаварійного і безперебійного газопостачання, і головне – безпечних умов проживання мешканців житлових будинків – прийняти рішення про надання дозволу власникам приватизованих квартир, в оселях яких уже самовільно встановлені індивідуальні системи опалення, на їх встановлення. У вказаному рішенні зобов’язати їх виготовити необхідну проектно-виконавчу документацію на перевлаштування внутрішньобудинкових газових мереж, що дасть можливість експлуатувати їх без загрози життю і здоров’ю мешканців.
Після тривалого вивчення проблеми виконавчий комітет Бориславської міської ради рішенням за номером 283 дав дозвіл мешканцям приватизованих квартир, які самовільно встановили у своїх помешканнях індивідуальні системи опалення та гарячого водопостачання, від’єднатися від централізованої системи теплопостачання будинку та у визначений законом спосіб легалізувати встановлені системи опалення. Ухвалюючи рішення «Про встановлення порядку оформлення документів, які забезпечать безпечне користування вже влаштованого власниками та наймачами квартир автономного опалення та визнання їх такими, що розірвали договірні відносини з КП «Бориславтеплоенерго» щодо надання послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання», члени виконавчого комітету керувалися чисельними зверненнями громадян, рекомендаціями комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, актами обстеження мереж і опалення квартир, у яких комісія виявила факт самовільного встановлення системи індивідуального опалення.
Начальник відділу житлово-комунального господарства та будівництва Олег Левицький наголошує, що у рішенні виконкому йдеться про тих власників квартир, які встановили індивідуальне опалення, коли порядок від’єднання від систем централізованого опалення будинку був не врегульованим. У додатку до рішення вказано чіткий перелік власників квартир та квартиронаймачів, які отримали право узаконити від’єднання свого помешкання від централізованої системи опалення. Це 224 власники квартир у багатоповерхових будинках міста.
– Причому, – наголошує пан Олег, – у рішенні чітко виписано саму процедуру легалізації самовільно встановлених систем опалення. Із отриманим на руки витягом з рішення виконкому кожен власник квартири, прізвище якого внесено у перелік, повинен звернутися до філії Бориславського управління з експлуатації газового господарства за одержанням технічних умов та Бориславського району електричних мереж за одержанням технічних рекомендацій на встановлення автономного опалення. На підставі отриманих техумов та рекомендацій виготовити проектну документацію на влаштування автономного опалення у квартирі і відповідно до проектної документації перевлаштувати мережу автономного опалення в квартирі, якщо вона встановлена не у відповідності до проекту. Лише після виконання цих умов можна перейти до оформлення акту про від’єднання квартири від внутрішньобудинкової системи опалення і відповідності встановленого опалення до проектної документації. Саме акт є основним документом, на підставі якого власники та наймачі визнаються такими, що розірвали договірні відносини із КП «Бориславтеплоенерго» і їм перестають нараховувати плату за теплопостачання.
Олег Левицький розповів, що відразу після ухвалення виконкомом цього рішення у відділ почали масово надходити звернення, у яких мешканці приватизованих помешкань ставлять комунальників до відома, що вони встановили у своїх квартирах індивідуальні системи опалення і тому просять не нараховувати їм плату за користування централізованим опаленням. Зрозуміло, що працівники відділу відповідно реагують на ці листи, роз’яснюють, що факт самовільного встановлення індивідуального опалення не є підставою для припинення договірних відносин із «Бориславтеплоенерго» та припинення нарахування оплати за теплопостачання.
Питання відключення від мереж централізованого опалення в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовід ведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21. 07. 05 № 630 (зі змінами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 31. 10. 07 № 1268) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.05 № 4 (зі змінами, внесеними Наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.07 № 169, зареєстрованим у Мінюсті 06.11.07 за № 1478/11758). Згідно вищезгаданих нормативних актів надання дозволу на переобладнання інженерних систем у житловому будинк, зокрема на переобладнання централізованої системи опалення в багатоквартирних житлових будинках на індивідуальну, є компетенцією органів місцевого самоврядування, оскільки, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження щодо управління об’єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації необхідного рівня та якості послуг населенню, організація реконструкції і ремонту жилих будинків, а також контроль за технічним станом, використанням та утриманням об’єктів нерухомого майна усіх форм власності покладено на органи місцевого самоврядування. У той же час наказ Мінжитлокомунгоспу № 169 від 9 грудня 2007 року унеможливлює відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і передбачає можливість відключення лише будинку в цілому за рішенням загальних зборів та за згодою всіх власників чи їх уповноважених. Обмежень щодо вибору виду тепло-генеруючого обладнання та виду палива для влаштування індивідуального опалення немає. Обраний варіант повинен відповідати вимогам державних будівельних норм. Дозволи, надані заявникам міжвідомчою комісією до дня набуття чинності Наказу Мінжитлокомунгоспу від 06. 11. 07 № 169 дійсні, а відмова відповідних організацій у видачі технічних умов по дозволах, наданих Комісією до 09. 12. 2007, неправомірна.
Рішенням № 283 від 29 вересня 2011 року виконавчий комітет частково врегулював проблему безпечної експлуатації самовільно встановлених систем індивідуального опалення будинків, проте не вирішив її. Кількість бажаючих перейти на індивідуальні системи опалення та гарячого водопостачання квартир постійно зростає. Тільки у вересні відділ житлово-комунального господарства та будівництва міської ради підготував більше 50 роз’яснень щодо порядку від’єднання від централізованої мережі та встановлення у квартирах індивідуального опалення. Можливо, коли ціна на природній газ для теплоенерго та індивідуальних споживачів вирівняється, питання переходу на індивідуальне опалення не матиме такої гостроти. А наразі мешканці багатоквартирних будинків у листах відстоюють своє право перед владою за менші гроші жити комфортніше.
Ефективність від того листування нульова, адже порядок встановлення систем індивідуального опалення у квартирах чітко регламентований нормативними актами. Відтак результат залежить не від волі окремого чиновника, а швидше від позиції самих людей, оскільки Наказ Мінжитлокомунгоспу дозволяє відключення лише будинку в цілому за рішенням загальних зборів мешканців.
Петро Магур, газета “Нафтовик Борислава”
ТОП коментованих за тиждень