Проблема цілодобового водопостачання міста стара, як світ, та вирішити, при усьому бажанні влади, керівництва міста, нелегко.
На цю тему ведемо розмову з начальником Трускавецького водоканалу Володимиром Возняком.
– Володимире Франковичу, розкажіть, будь ласка, про ситуацію з водопостачанням у Трускавці.
– Скажу відверто – хотілося б, щоб ця ситуація була кращою, ніж є. На сьогоднішній день, порівнюючи з іншими містами Львівщини, вода у Трускавці повинна бути хоча б цілоденно, а не за графіком. Але треба сказати одне – в якійсь мірі ми весною запускали і цілоденне водопостачання на окремі мікрорайони, і, дякувати Богу, на сьогодні немає великих зривів з постачанням води згідно тих графіків, які існують. Тобто, трускавчани північної і південної частини міста отримують воду з п’ятої години ранку до десятої і з 17 до 22 години. У центральну частину міста вода подається практично цілоденно. Тобто з самого ранку до пізнього вечора. Ось така ситуація в місті з подачею води.
– Щодо тарифів на воду. Вони зростатимуть, чи залишаться такими, як є?
– На рахунок ціноутворення хочу сказати наступне. Жодного підвищення ціни на воду Трускавецький водоканал з власної ініціативи не робив. Що я маю на увазі ? При підвищенні ціни, наприклад, на паливно мастильні матеріали, енергоносії, зарплату ми жодного разу ціни на воду у зв’язку з такими подіями не піднімали. Ми вимушені піднімати ціну тільки у зв’язку з тим, що Дрогобицький водоканал піднімає ціну на водопостачання Трускавецькому водоканалу. Востаннє Дрогобич піднімав ціну на постачання води та водовідведення на 30 відсотків у грудні минулого року. Це була дуже суттєва сума, яка, в принципі, зимою загнала наше підприємство у глухий кут. Чому? Тому, що нові тарифи Дрогобицького водоканалу були введені у грудні, а ціни для абонентів, які були розроблені на підставі цих тарифів, були введені нами практично аж у березні. Тобто ми фактично два місяці працювали у страшних збитках. В результаті це негативно відбилося на нашому фінансовому становищі. Ще до сьогодні ми виходимо з тих боргів, яких зазнали.
– У нас є питне озеро. У зв’язку з певними проблемами забір води з нього на певний час припинився. Коли ж воно запрацює?
– Зрештою, якщо відверто, воно могло запрацювати ще в минулому році після реконструкції водоочисних споруд. Але в пояснювальній записці того проекту реконструкції закралася, скажемо, описка проектантів. Десь було написано, що коагулянт має подаватися автоматично, тобто без участі людини. Очевидно, мав би стояти якийсь прилад, який проводить аналіз води і дає команду власне дозатору на подачу коагулятора у воду. Але в технічній документації – кресленнях, розрахункових схемах, в кошторисах жодних параметрів, жодних даних про цей прилад не вказується. Хочу сказати ще одне. Ми зверталися на рахунок такої автоматизованої коагуляції води в різні інстанції, зокрема в Академію Наук України. Навіть писали до Москви, чи є в них такі системи. Нам відповіли, що в них автоматизація коагулювання води введена частково. У нас в Україні така система ще не впроваджена ніде. І такого обладнання, яке б повністю вело цей процес, в природі поки що не існує. Тому це питання дуже проблематичне, хоча наші німецькі партнери нам підшукали подібне обладнання для таких процесів, і практично ми могли б його ввести. Та єдина проблема – кошти. Для цього нам потрібно приблизно 100 тисяч гривень. Наразі таких грошей у нас нема. У разі надходжень якихось інвестицій чи коштів з бюджету цю проблему ми змогли б закрити. Тобто частина Трускавця знову мала б якісну питну воду з нашого водосховища.
– Коли говорити про якість нашої води, чи відповідає вона діючим нормам?
– До нас неодноразово приїжджали спеціалісти з АНУ, які займаються проблемами води в Україні. Вони брали проби води, проводили відповідні аналізи, і сказали – Київ багато б віддав, аби така вода була у столиці, як у нас. З озера воду можна брати однозначно, звичайно, після відповідної очистки.
– Чи готові ви брати воду з “Стебникводоканалу”? Наскільки мені відомо, це підприємство в певній мірі підпорядковане вам?
– Ну, це не зовсім так. Там свою частку має “Альфа плюс”. Знаю, що з грудня минулого року там розпочалася реконструкція очисних споруд, трубопроводів та інше. Одночасно у процесі реконструкції у Стебнику ми у себе в Трускавці замінили ряд трубопроводів для того, щоб з цього підприємства можна було брати воду для курорту. На ці роботи “Альфа плюс” затратило до трьох мільйонів гривень. Усі роботи там було виконано до березня цього року. Уже провели опробування цієї лінії. Система дієздатна і воду з цього джерела можна брати. Заважає лише одне – немає ще дозволів ні з санепідемстанції, ні від інших служб, які до цього причетні.
– Відомо, міський голова Лев Грицак у своїй передвиборчій програмі говорив про концепцію водопостачання міста. Передбачалося до 2010 року цілодобове постачання води для мешканців міста. Однак ця програма на сьогоднішній день ще не виконана. Яка тому причина?
– Хочу сказати, що з часу існування ТзОВ “Трускавецький водоканал”, а це уже п’ять років, зроблено не мало. Більше того, для вдосконалення водопостачання та водовідведення за цей час зроблено стільки, чого не зроблено за всі 14 попередніх років незалежної України. З впевненістю можу сказати, що такі потужні роботи, які велися у нас, ніде на Львівщині не проводилися. Було замінено 11 кілометрів магістральних трубопроводів із 65. Це дуже суттєва цифра. Побудовано нову насосну станцію, яка ще не введена в дію, замінено деякі каналізаційні мережі, та інше. Вкладено значні кошти як з боку міської ради, підприємства “Альфа плюс” так і нашого водоканалу. На сьогоднішній день вкладено у ці роботи десь до 40 млн. грн. Ще й зараз на вулиці Стебницькій можна побачити гору нових магістральних труб, призначених для приєднання нової насосної станції до мережі. На жаль, цього ще не сталося, бо два роки тому країна, і ми в тому числі, увійшли в кризову ситуацію. Банки не давали кредитів, тому роботи з впровадження цієї концепції припинилися. Так, за цих два роки немає чим похвалитися, бо зроблено мало. Єдине, що радує, це приєднання потужного джерела водопостачання з Доброгостівського водосховища через стебницьке підприємство. Ще одне. В програмі підготовки до Євро-2012 нам пообіцяли, звичайно, за нашими розрахунками та поданнями, виділити на ці роботи 57 млн. грн. На жаль, поки що ніяких поступлень немає. А якщо і будуть, то їх за короткий час неможливо освоїти.
– Ви говорили про нову насосну, яка практично готова до пуску. То що заважає ввести її в експлуатацію?
– Насосна обладнана необхідним устаткуванням і до роботи справді готова. Але треба ще підвести мережі до насосної, електропостачання, не зроблено два буферні резервуари. Власне ця станція розрахована на цілодобове постачання води місту. Для того, щоб виконати названі роботи, потрібно ще з 20 мільйонів гривень. Таких грошей ми, наразі, не маємо.
– Побутує думка, немов би “Дрогобичводоканал” міг би забезпечити водою Трускавець цілодобово. Це реально?
– Я цього не заперечую. Але, щоб це стало можливим, і збудовано нову насосну станцію, бо стара не має потрібної потужності, буферних резервуарів і давно потребує ремонту.
– Словом, для виконання програми цілодобового постачання води потрібні кошти і ще раз кошти.
– Очевидно, що так. Без них, незважаючи на велике бажання і влади, і опозиції, це зробити не вдасться.
Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень