Опалювальний сезон, як відомо, у Бориславі розпочався 8 жовтня – погода спонукала. КП «Борислав- теплоенерго» (Б. Дубас) спершу задіяло котельні та об’єкти соціального призначення – школи, лікарні, дитсадки. Звичайно, що все це не обійшлося без участі житлово-експлуатаційних контор. Співпраця між цими «фірмами», мається на увазі нормальна – основа появи тепла в наших оселях та офісах фірм. На жаль, та співпраця на сьогодні не є на благо споживача. Якщо у школах, лікарнях, дитсадках усе обійшлося більш-менш нормально, то до осель багатоквартирних будинків тепло прийшло не скоро, а звідси й нарікання мешканців. Станом на 20 жовтня, за даними КП «Бориславтеплоенерго», теплоносій не проник у 15 багатоквартирних будинків із вини ЖЕКів – системи нібито не були готовими. Питання, чому? Відповідь особливих зусиль не потребує – не було влітку вдосталь коштів, щоб замінити закипілі стояки, арматуру. Воно залишається й понині відкритим. Адже всі системи внутрішніх тепломереж потребують ревізії й заміни. Мова йде не лише, скажімо, про багатоквартирки Дорошенка чи Трускавецької – дозріла й вул. Коваліва (непарні номери). Комунальники, за словами Б. Хомина, викручуються, як можуть – латають то там, то там. Але вічно так бути не може – місто має виділяти кошти на капремонт житлового фонду. Хоча б закладало їх у бюджет, а далі – як вийде. По суті, за судженнями спеціалістів, ще рік-два – і внутрішні тепломережі можуть масово виходити з ладу.
Конкретний порятунок є, у масовому встановленні автономного опалення. Люди цього хочуть та влада не дає, бо існує заборона (урядова), а разом з тим – нашої попередньої каденції міської ради. Втім, тут є все-таки проблема: що з того, коли міська влада дала «зелене світло» мешканцям ряду будинків міста, в т. ч. і № 47 вул. С. Коваліва, на цю процедуру. У будинку 125 квартир. За три роки правом скористалося 100 сімей, а у решти нема грошей, бо вони за межею бідності. І ось що виходить: оті 100 сімей і понині платять ЖЕК № 2 за обслуговування тепломережі, хоча всі мають акти про від’єднання від неї. Ситуація неймовірно нерозумна і таке ж неймовірне пояснення: мовляв, ми, заки є мережа в підвалах і стояки, й її обслуговуємо, це входить в обслуговування будинку в цілому, завдяки цьому не замерзає вода. Будинок ЖЕК № 2 може від’єднати від центрального теплопостачання хоч сьогодні, однак що робити з бідними абонентами?
У Новояворівську зробили просто – ліквідували КП «Теплоенерго», а натомість дали людям гроші на встановлення автономного теплопостачання і зробила це місцева влада. Те саме сталося й у ряді інших міст.
Ми можемо піти тим самим шляхом, але що тоді робити з нашим потужним КП «Бориславтеплоенерго», з ЖЕКами, коли вони позбудуться фінансового підживлення?
Підсумок входу в зимовий сезон: добре, що була добра погода і тепло у всі будинки подано, тепломережі полатані після перших проривів. Зараз у теплі дні тепло подають обмежено. Економимо. Але завше так не буде. Бо коли появляться справжні тиски, можуть бути й аварійні ситуації – у нас в основному мережі старі, як зовнішні, так і внутрішні. Поживемо-побачимо.
Богдан Пиріг, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень