Нагадаємо, що Закон України «Про громадські об’єднання» скасовує територіальні статуси, надаючи при цьому можливість громадським об’єднанням діяти на всій території України. Тобто тепер для того щоб громадське об’єднання діяло по всій території України йому не потрібно отримувати всеукраїнський статус.
Проте у законі продовжує фігурувати термін всеукраїнський статус громадського об’єднання. Так, у Законі України «Про громадські об’єднання» є окрема стаття, яка визначає особливості набуття та втрати всеукраїнського статусу. Однак цей статус не впливає на територію діяльності громадського об’єднання, а лише засвідчує, що дане громадське об’єднання має відокремлені підрозділи у більшості адміністративно-територіальних одиниць України. (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про громадські об’єднання»).
Під адміністративно-територіальними одиницями слід розуміти 24 області, Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь. Таким чином, для отримання всеукраїнського статусу необхідно мати мінімум 14 відокремлених підрозділів у різних адміністративно-територіальних одиницях.
Наявність всеукраїнського статусу на сьогодні лише дає право претендувати на гранти з державного бюджету організаціям інвалідів, ветеранів, молодіжним і дитячим.
Громадське об’єднання для підтвердження всеукраїнського статусу повинно подати відповідну заяву до уповноваженого органу з питань реєстрації. Протягом 7 робочих днів уповноважений орган з питань реєстрації (відповідно до відомостей у Реєстрі громадських об’єднань) та приймає рішення про підтвердження такого статусу. (форма заяви затверджена наказом Мін’юсту №1842/5 від 14.12.2012)
Перевірки щодо того, чи насправді громадське об’єднання відповідає статусу «всеукраїнське», уповноважений орган з питань реєстрації проводить щороку. Для цього громадському об’єднанню не потрібно здійснювати жодних дій. У разі, якщо уповноважений орган матиме підстави для скасування такого статусу, громадському об’єднанню буде надіслане відповідне повідомлення. Втрата всеукраїнського статусу відбувається лише на підставі відомостей у Реєстрі громадських об’єднань і не раніше, ніж за 60 днів після надіслання відповідного повідомлення.
Громадське об’єднання може відмовитися від всеукраїнського статусу, надіславши Державній реєстраційній службі України відповідну заяву (форма заяви затверджена наказом Мін’юсту №1842/5 від 14.12.2012).
Всеукраїнські громадські організації, зареєстровані в день введення Закону України «Про громадські об’єднання» в дію, вважаються громадськими організаціями, що підтвердили свій всеукраїнський статус. Місцеві осередки таких громадських організацій можуть враховуватися як їх відокремлені підрозділи протягом 5 років з дня введення в дію даного Закону. (ч.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про громадські об’єднання»).
Ірина Наконечна, провідний спеціаліст реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції
ТОП коментованих за тиждень