Нещодавно увесь світ відзначав День серця. Це ще один шанс нагадати людям про одну з найбільших проблем сучасної медицини – серцево-судинні захворювання. Щороку в Україні з цим діагнозом помирає майже пів мільйона людей. Це значно більше, ніж від раку, туберкульозу і СНІДу разом узятих.
Зважаючи на гостроту проблеми, я попросив лікаря-кардіолога філії ЗАТ «Трускавецькурорт» БОЛ №1 Мар’яну Парикваш розповісти про ситуацію, що склалася. А також про те, як звести до мінімуму ризик отримати серцево-судинне захворювання.
– Ситуацію із серцево-судинними захворюваннями інакше, як загрозливою, не назвеш, – каже Мар’яна Любомирівна. – За офіційною статистикою, понад 60 відсотків смертей українців спричинені саме ними. Щороку у нас реєструють майже 50 тисяч випадків інфаркту міокарда, 100-120 тисяч інсультів, а понад 5 тисяч малюків народжуються з тими чи іншими вадами серця. Сьогодні кожен другий дорослий українець страждає від підвищеного кров’яного тиску – хвороби небезпечної! підступної, здатної спровокувати інші захворювання, які відбирають людські життя. Кількість хворих з кожним роком зростає.
– Серцево-судинних захворювань, як відомо, багато. Які з них найбільше дошкуляють українцям?
– Хвороб, які так чи інакше зачіпають серцеву діяльність, дійсно вистачає: стенокардія, інфаркт міокарда, атеросклероз, ішемічна хвороба серця, яка є найбільш розповсюдженою (за інформацією Національного інституту кардіології ім. академіка М. Д. Стражеска АМН України, на неї в Україні хворіють майже 8 мільйонів чоловік). Ішемічною хворобою серця або, як її ще називають, стенокардією, вражено 30-40 відсотків дорослого населення. Ішемія – захворювання коронарних судин, і виникає вона через недостатнє постачання киснем серцевого м’яза. На їх стінках утворюються атеросклеротичні бляшки, що заважають їм працювати, звужується прохід, і кров не може вільно надходити до серця.
Це захворювання зазвичай провокується неправильним харчуванням, зокрема, наляганням на жирні харчі, – утворюється надлишковий холестерин, а той, у свою чергу, утворює атеросклеротичні бляшки.
– Які симптоми цієї хвороби? Чи можна їх розпізнати?
– Звичайно. Бо це захворювання супроводжується нападами болю за грудиною або у ділянці серця, який, як правило, виникає під час фізичних навантажень і швидко проходить після їх припинення.
– Чи можна позбутись цього захворювання, і якщо так, то як саме?
– Якщо в артеріях не надто багато накопичилося холестерину, то людина лікується медикаментозне. А коли занадто, то без хірургічного втручання не обійтись: хворому вставляють в артерію спеціальний стент, розширюючи її просвіт, або роблять шунтування, створюючи додатковий шлях, який обходить місце звуження артерії. Людям, які відчувають симптоми, про які вже казала, я би радила негайно звернутись до лікаря-кардіолога.
– А що скажете про інфаркт міокарда, який у багатьох відбирає життя?
– Виникає він раптово, і часу, щоб врятувати людину, залишається дуже мало. Ця хвороба уміє «маскуватись» під інші. Наприклад, під зубний біль чи біль у ділянці нижньої щелепи, шиї, лівої руки і навіть лівої лопатки. Відчуваються приступи болю – по 10-15 хвилин. Перед інфарктом може початися приступ, схожий на приступ астми, коли людині не вистачає повітря.
Є чимало й інших симптомів, на які, як правило, люди не звертають особливої уваги.
– Від чого найчастіше потерпають серця наших співвітчизників?
– Ми звикли в усіх проблемах і негараздах, пов’язаних з нашим здоров’ям, звинувачувати медицину. Вона, звичайно, не ідеальна, але ж не треба забувати, що багато залежить і від нас. Нагадаю, що за висновками Всесвітньої Організації охорони здоров’я, на 50 відсотків здоров’я людини залежить від її способу життя, на 20 – від стану навколишнього середовища, ще на 20 – від генетичної схильності і лише на 10 – від медичної галузі тієї країни, де вона проживає. На 10 відсотків! А у нас більшість чомусь вважає, що на всі 90, а то й 100!
– Що б ви порадили відпочивальникам, які приїхали до Трускавця та мають проблеми з серцево-судинною системою?
– Для цього не потрібні якісь неординарні заходи і шалені гроші. Головна порада – ведіть здоровий спосіб життя. Якщо не маєте можливості робити ранкові пробіжки, більше ходіть протягом дня. Не поспішаючи, розміреним кроком, не менше 7 тисячі кроків.
Уникайте стресових ситуацій, їх дуже побоюється серце. Стреси здатні спровокувати інсульти, обширні інфаркти. Час від часу відвідуйте психолога, «виливайте» свою душу друзям, знайомим.
Слідкуйте за своїм харчуванням. Вчені довели, що правильно підібравши продукти, можна значно зменшити ризик серцево-судинних захворювань. Потрібно уникати надмірного споживання висококалорійної жирної їжі, смаженини, обмежте споживання солі. Вона провокує підняття кров’яного тиску, а це може призвести до гіпертонії.
Варто вилучити зі свого раціону соління, копченості, страви швидкого приготування та консерви. Або хоча б обмежите їх споживання власне на курорті.
Я б радила не вживати напої та продукти, що збуджують центральну нервову систему і серце. Наприклад, міцний чай і каву, гострі приправи. Пийте «Нафтусю» і будете здорові!
Підготував Віктор Стецько, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень