Небуденний вернісаж відбувся в пряшівській галереї „Атріум” (директор Андрій Баленчин мол.) 16 вересня ц. р. Сім живописців із курортного містечка Трускавця Львівської області тут виставляло 56 картин. Незвичність виставки полягала в тому, що всі художники – члени однієї сім’ї: батько Юрій Копчак (1958) виставляв 15 картин, мати Віра Копчак (1956) – 10, старша дочка Оксана Голик (1981) – 7, зять Тарас Голик (1977) – 4, молодша дочка Наталія Поліщук (1983) – 6, син Андрій Копчак (1986) – 9, невістка Юлія Копчак (1984) – 5. Другий зять – менеджер групи, що виступає під назвою Мистецька студія Копчак (Art Studio Kopchak).
Всі вони здобули вищу художню освіту і є професіональними художниками. Четверо із них є членами Національної спілки художників України. Виставлені картини мають спільного іменника. Є ним карпатська тематика. До певної міри їх картини представляють сучасне модерне образотворче мистецтво України. Картини виконані олією та акрилом на полотні. У кожного мистця є свій власний почерк.
„Голова” групи Юрій дає перевагу експресіоністичним зарисовкам. Деякі його фігуральні картини наближаються до дадаїзму. Віра більше тяготіє до реалістичного зображення дійсності з елементами імпресіонізму. Привабливою є її картина „Весна на Верховині”. Співзвучними їй є і пейзажі Тараса. Супермодерні картини Наталії мають в собі внутрішнє напруження та динаміку. Є в них і набій здорової еротики.. . Юлія полюбляє натюрморти яскравих кольорів. Наймолодший член групи Андрій ніби шукає свій шлях в мистецтві, випробовуючи різні художні напрями. Глядачів найбільше зацікавила його картина „Вогні міста”.
Тематика картин різноманітна. Є тут пейзажі, світська та церковна архітектура, натюрморти, зокрема квіти, зарисовка з пляжу, фігуральні але й абстрактні твори.
Деякі картини були створені на пленерах в Польщі та Словаччині. Це, зокрема види природи.
Сімейна виставка трускавчан раніше експонувалася на понад шістдесятьох персональних, всеукраїнських і закордонних виставках, в тому числі в кількох галереях Польщі та в галереї Душана Балажа в Кошицях, який був комісаром пряшівської виставки. Відкриваючи її, він підкреслив різноманітність і високий художній рівень картин, які дають пряшівчанам змогу хоча би частково познайомитись із сучасними течіями в образотворчому мистецтві наших східних сусідів.
На вернісажі неординарну групу живописців України представляли найстарші її члени – подружжя Юрій та Віра Копчаки. Вони коротко розповіли про творчість окремих її членів, які з різних причин не змогли прибути на вернісаж. На питання журналістів з якими труднощами зустрічалися художники України при влаштуванні виставки, Юрій Копчак відповів: „Найбільші труднощі були на українсько-польському кордоні. Хоч кожна картина була належно оформлена і навіть „опечаткована ” відповідною українською установою, польські митники без оплати не впустили їх на свою територію. Заздрю художникам Словаччини, які без перешкод можуть виставляти свої твори в будь-якій країні Європейського Союзу”.
До речі, батько Юрія Копчака – лемко від Сянока, переселений в Україну після Другої світової війни. Сам художник гордо голоситься до свого лемківського походження. Його дружина – росіянка, яка бездоганно володіє українською мовою. Виставка „Арт – Студії Копчак” в пряшівській галереї „Атріум” на вулиці Флоріана, 4 потриває до 7 жовтня.
На фото автора статті: відкриття виставки, зліва: Андрій Баленчин (директор галереї), Душан Балаж (комісар), Віра та Юрій Копчаки (художники); мистецький твір Віри Копчак «Верховинська весна».
Микола Мушинка, доктор філологічних наук, іноземний член НАН України,
17. 09. 2010, Пряшів, Словаччина
ТОП коментованих за тиждень