Символ легендарної «Нафтусі»

02.10.2013 | Filed under: Публікації

Розповідаючи про ремонт надкаптажної споруди джерела №1 «Нафтуся», начальник дільниці експлуатації ГГРЕС Іван Жагаляк спершу розповів про історичні передумови її виникнення. Він повідомив, що відкриття глибоких підземних лікувально-мінеральних вод в Трускавці відноситься ще до 1820 року. Відкрита мінеральна сірководнева вода спершу використовувалася для лікування суглобного ревматизму та захворювань шкіри, а потім і захворювань шлунка. В 1827 році тут була збудована перша невелика водолікарня на вісім кабін, і з цього часу Трускавець почав офіційно вважатися курортом. Хімічне дослідження води «Нафтуся» вперше здійснив львівський аптекар і хімік Теодор Торосевич. їх результати були опубліковані в 1836 році. В цьому ж році лікар Машек дав короткий опис лікувальної дії мінеральних вод курорту. В подальшому лікувальні властивості трускавецької мінеральної води вивчав лікар М. Кох, він опублікував результати своїх робіт в 1842 році.

За словами Івана Івановича, в Трускавці є різноманітні типи підземних лікувальних вод, котрі застосовуються як внутрішньо так і зовнішньо для лікування різних захворювань. Але оскільки лікування тут відбувалося головним чином способом внутрішнього вживання лікувально-мінеральних вод, лікарі прозвали наш курорт «питтєвим». Головною лікувальною водою курорту є відома мінеральна вода джерела «Нафтуся» №1, яка характеризується різноманітними цілющими діями на організм людини, володіє енергетичними сечогінними і жовчогінними властивостями. Вона застосовується при захворюваннях нирок, печінки, порушенні обміну речовин. «Нафтуся» оригінальна за своїм хімічним складом та фізичними властивостями і унікальна за фізіологічною дією на організм.

Великий ріст перспективи розвитку курорту і щорічне збільшення потоку бажаючих покращити своє здоров’я викликали значне збільшення використання мінеральних вод, особливо «Нафтусі». Для оцінки і збереження ресурсів цієї води на курорті з початку 50-их років минулого століття ведуться розвідувальні роботи. Радою по управлінню курорту Трускавець організована гідрогеологічна станція, яка з кінця 40-их років веде системне спостереження за природним режимом підземних вод, а також за режимом їх експлуатації. Також на протязі всього цього періоду для вирішення окремих проблем, пов’язаних з використанням мінеральних вод в лікувальних цілях, залучалися працівники і колективи різних науково-дослідних інститутів, зокрема Центрального науково-дослідного інституту курортології і фізіотерапії, Одеського науково-дослідного інституту курортології та ін.

В результаті проведених робіт просвердлено ряд свердловин лікувальної води «Нафтуся», підраховано їх запаси, оцінено якісний склад і лікувальні властивості. В даний час експлуатуються найкращі з них. А джерело «Нафтуся» №1 залишається як історична пам’ятка. На ньому проводяться гідрогеологічні режимні спостереження. На жаль доступ до родовища «Нафтуся», в тому числі джерела «Нафтуся» №1, обмежений, проте тут постійно проводяться фахові екскурсії для геологів, лікарів, студентів. Як запевнив начальник дільниці Іван Жагаляк, підтримується належний догляд за технічним станом джерела «Нафтуся» №1, проводяться поточні ремонти. А саме: ремонт даху зі збереженням його історичної форми та капітальний ремонт в його будівлі.

Відвідавши надкаптажну споруду джерела №1 «Нафтуся» (іноді на екскурсію може потрапити і журналіст), переконуюся, що ремонтні роботи тривають повним ходом. Здійснюються демонтаж та монтаж крокв, підшалюнку, на підлозі та на стінах вистелена плитка. Стеля зсередини обшивається вагонкою, замінюється бляха покрівлі, виконуються інші роботи. При чому ця споруда оновлюється, але не змінює своєї історичної форми. І буде стояти далі, як символ нашого курорту, як символ легендарної «Нафтусі».

Для довідки: Іван Жагаляк закінчив Свердловський інженерно-педагогічний інститут за спеціальністю економіст. Працював майстром Бориславського ПТУ №7. Зараз начальник дільниці експлуатації ГГРЕС. Своє завдання бачить у забезпеченні вчасної і безперебійної поставки води на бювети.

Орест Лещишин, газета «Трускавецькурорт»

(Переглядів 104 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви