Трускавець змінює поведінку, починає прислухатися до своїх партнерів із КП «Дрогобичводоканал»

05.05.2015 | Filed under: Публікації

Упродовж останніх 3 місяців ПрАТ «Львівобленерго» 4 рази припиняв подачу електроенергії на водозабір «Гірне». У такий спосіб енергетики ставлять на місце своїх боржників. У нашому випадку йдеться про КП «Дрогобичводоканал», який станом на сьогодні заборгував «Львівобленерго» близько 1,5 млн. грн. Важлива деталь: водоканал також має боржників. Вони заборгували йому в рази більше, ніж наше підприємство ПрАТ «Львівобленерго». Загалом дрогобичанам за отримані послуги з водопостачання та водовідведення винні 15 млн. грн. Але, на відміну від «Львівобленерго», дрогобицьким комунальникам законом заборонено «нагинати» своїх боржників так, як це робить енергопостачальник. Нагадують, просять, шлють «грізні» повідомлення. Але це мало, що дає. Дебіторська заборгованість підприємства не зменшується. Відмикати ж неплатоспроможних від водопостачання вітчизняне законодавство забороняє.

Одним дозволяємо, іншим забороняємо

Одним дозволяємо, іншим забороняємо. Сподіваємось, що вітчизняний законодавець із часом наведе тут лад. Ми ж спробуємо розібратися у стосунках, які останнім часом склались між КП «Дрогобичводоканал» та його найбільшим бізнес-партнером – ТзОВ «Трускавецький водоканал». Річ у тому, що трускавчани упродовж останніх 9 місяців неповністю розраховуються із Дрогобицьким водоканалом за отримані послуги. Виник немалий борг. На сьогодні йдеться майже про 9 млн. грн. Якби трускавчани за отримані послуги розраховувались у повному обсязі – не було б боргів у КП «Дрогобичводоканал» перед “Львівобленерго”. Але, але ж… Найбільший бізнес-партнер даного боргу не визнає. Виникла конфліктна ситуація. Як вийти з цього? Пошук відповіді покладено на членів недавно сформованої робочої групи, до складу якої увійшли як дрогобицькі комунальники та депутати, так і трускавецькі. Йдеться про такий собі «круглий стіл», спробу самим знайти вихід, порозумітися, як це, зрештою, прийнято в цивілізованому світі. Мені довірили очолити групу, сьогодні знайомимо читачів із першими вислідами її роботи.

Причиною кризи у стосунках двох підприємств став тариф на водопостачання та водовідведення, який встановила Національна комісія у сфері енергетики та комунальних послуг, прийнявши постанову для своїх ліцензіатів, до складу яких входить КП «Дрогобичводоканал», але не входить ТзОВ «Трускавецький водоканал». Всім споживачам Дрогобицького водоканалу, в тому числі ТзОВ “Трускавецький водоканал” з першого липня 2014 року встановили новий тариф – 7 грн. 78 коп. за 1 куб. води та стоків.

Трускавецький водоканал, який закупляє половину води, яка постачається Дрогобицьким водоканалом з Гірного, не мав бути прирівняний до звичайного споживача. Але про окремий гуртовий тариф національний регулятор (НКРЕ) не подбав. До речі, в такій ситуації опинились і інші невеликі водоканали в Україні.

Синхронності не вийшло: забарився регулятор

У місті «Нафтусі» тариф на воду та водовідведення встановлюється виконкомом міської ради за погодженням Державної інспекції України з контролю за цінами. Через непорозуміння, які виникли під час погодження, новий тариф для Трускавця встановили лише з квітня цього року.

Упродовж згаяного часу Трускавецький водоканал реалізовував покупну воду з Дрогобича, яка після підвищеного НКРЕ тарифу з липня минулого року подорожчала, за збитковою для себе старою ціною. Лише тепер вдалося вийти на економічно обґрунтовану ціну на воду та водовідведення – 14, 28 грн. за 1 куб. води та стоків для населення.

Хто у цьому винен? В першу чергу уряд. Бо вийшло, що права рука не відає, що робить ліва. Остаточного роз’яснення дадуть суди, куди з позовом звернулися обидва водоканали. Наразі ж, поки судових рішень немає, потрібно керуватися тим, що є – обов’язковими для виконання рішеннями НКРЕ. До цього нас закликає юридична логіка, цим керуються у законослухняних суспільствах. Слід консолідувати зусилля двох міст для збереження водопостачання в регіоні. Разом допомагати ліквідовувати заборгованість за електроенергію, організувати взаєморозрахунки та сплату податків обома водоканалами. Платежі мають здійснюватись згідно із затвердженим за участю Львівської обласної державної адміністрації, ПрАТ «Львівобленерго» та представників Дрогобича й Трускавця графіком – по 800 тис. грн. в місяць, до повного погашення боргу.

Аби виправити ситуацію, Дрогобич та Трускавець мобілізували по 1 млн. грн.…

Спочатку міська рада Дрогобича, мобілізувавши 1 млн. грн. бюджетних коштів, долучилася до реальної допомоги КП «Дрогобичводоканал». Гірше з Трускавцем. Донедавна місто «Нафтусі» ледве не в ультимативній формі відмовлялось від виконання своєї частки зобов’язань. Але крига скресла. На останній сесії Трускавецької міської ради одноголосно 32 депутати проголосували за виділення 1 млн. грн. для потреб ТзОВ «Трускавецький водоканал».

Отже є прогрес, потрібно йти далі. Очікуємо на прийняття постанови Кабміну про визначення оптового тарифу для трускавецького водоканалу. Покупна вода для наших сусідів здешевіє, але сам тариф істотних змін не зазнає, залишиться високим, тому що власні витрати трускавецького водоканалу значні. ТзОВ «Трускавецький водоканал» продає покупну воду майже на 8 грн. дорожче, ніж її купує. Порівняймо, в КП «Дрогобичводоканал», на балансі якого 2 водозабори, 330 км. мережі, 25 насосних станції та 316 особа персоналу, споживач платить по 7,8 грн. за 1 куб. води та стоків.

У Трускавецькому ж водоканалі працює 143 особи. Підприємство не експлуатує жодного водозабору, персонал обслуговує лише 3 насосні станції. Електроенергії дане підприємство споживає на 900 тис. кіловат в місяць менше, ніж Дрогобич. Звідки ж ці «накрутки» беруться? Щоб відповісти на це запитання депутати міської ради створили робочу групу для вивчення господарської діяльності підприємства.

Що неприємно дивує?

Мене дивує позиція міських очільників. Наші ж партнери, не помічаючи власних проблем, у всьому звинувачували Дрогобицький водоканал. «Яка у вас кредиторська заборгованість?», – запитали опоненти під час однієї із спільних засідань депутатів двох міських рад. Довідавшись, що за даним показником водоканал боргує значні кошти, міський голова Трускавця Руслан Козир кинув до зали репліку: «Так ви ж банкрути!». Я таких речей не розумію. Не може міський голова не знати, що до сьогоднішньої кредиторської заборгованості Дрогобицького водоканалу входять кошти, які водоканал має повертати упродовж 12 років Світовому банку реконструкції та розвитку за наданий пільговий кредит. Гроші повертаються у суворій відповідності із затвердженим планом погашення. Жодних підстав для того, щоб зробити висновок про банкрутство у трускавецької сторони немає. Платоспроможність Дрогобицького водоканалу підтверджена перевірками Світового банку, тобто кредитором. Модернізований після проведеної реконструкції Дрогобицький водоканал входить до числа найбільш перспективних підприємств вітчизняної комунальної галузі. Він може, і буде працювати з прибутком. Для цього достатньо, щоб підвищення тарифів на електроенергію для підприємств комунальної галузі відбувались синхронно із підвищенням тарифів на воду. Сподіваюсь, що не будемо довго чекати на зміни.

Конфлікт між Дрогобичем і Трускавцем ще показав наскільки ми всі в регіоні пов’язані між собою. Спільні трудові ресурси, енергетика, транспорт, медицина змушують нас діяти спільно. Будь-яке перетягування ковдри одним із суб’єктів на себе нікому не принесе дивідендів, бо в такий спосіб порушується баланс інтересів. А в подібних випадках потерпають всі.

Володимир Кондзьолка, голова робочої групи з врегулювання конфлікту між КП «Дрогобичводоканал» та ТзОВ «Трускавецький водоканал», джерело

(Переглядів 114 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви