В сучасному світі, мабуть, немає людини, яка б жодного разу не чула про таке інфекційне захворювання, як туберкульоз. Збудник захворювання мікобактерія туберкульозу, її унікальність є в стійкості до навколишнього середовища. Паличка Коха (Роберт Кох визнав причиною хвороби понад 100 років тому) не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона тривалий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилі, ґрунті, снігу. Паличка Коха добре прилаштовується до людини, а людина до неї. Збудник легко потрапляє в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає «мирні відносини» з імунною системою, яка контролює його перебування в організмі. В «мирних стосунках» з людиною паличка Коха знаходиться в сплячому стані в організмах більшості інфікованих людей, проте захворювання не розвивається протягом їхнього життя. Лише у 10% осіб, які інфікувались паличкою Коха, розвивається захворювання. Це, насамперед, особи з ослабленою імунною системою, в наслідок багатьох захворювань, таких, як ВІЛ-інфекція, цукровий діабет. Також у групі ризику – люди, у яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні (в тому числі виснажливих гіпокалорійних дієтах) зловживанні алкоголем, тютюном.
Насамперед, коли ви починаєте відчувати нездужання і спостерігається: кашель більше двох тижнів рясне потовиділення вночі слабкість, безпричинна втрата ваги; підвищення температури тіла до 37°С і більше без видимої на те причини, що триває понад тиждень.
Важливо вчасно звернутися до свого дільничного лікаря.
Найкраща профілактика туберкульозу – це міцний імунітет і рання діагностика. Якщо міцним імунітетом може похвалитися не кожен, то для раннього виявлення цього недугу у нас, в Трускавецькій міській лікарні, є доступними такі методи діагностики, як діагностична флюорографія, яка проводиться на другому поверсі поліклінічного відділення. Це обстеження є доступним 6 днів на тиждень, і яке рекомендовано проходити один раз на рік. Крім того, є такий метод діагностики туберкульозу, як аналіз мокротиння на наявність мікобактерій (збудника туберкульозу). Для цього людина, яка кашляє понад два тижні повинна звернутися до свого дільничного терапевта або безпосередньо у 307 кабінет поліклінічного відділення, де кваліфікована медична сестра видасть чистий посуд і пояснить, як правильно зібрати мокротиння для проведення аналізу, який дозволяє отримати результат за декілька годин.
Для дитячого населення застосовується такий метод виявлення туберкульозу, як туберкулінодіагностика це проведення алергологічної проби на наявність збудника туберкульозу в організмі дитини. Цю, так звану, пробу Манту рекомендовано поводити з 4-х до 14 років щорічно. Часто-густо батьки дитини відмовляється від проведення цих проб, вважаючи їх щепленням від туберкульозу, яке проводиться 1-2 рази за життя дитини (при народженні та у 7 років) і являться одним з методів профілактики туберкульозу. Адже відомо, що невакциновані діти в десятки разів вразливіші за дорослих щодо ризику зараження і захворювання на цей недуг.
Н.М. Кашуба, лікар-фтизіатр Трускавецької міської лікарні
ТОП коментованих за тиждень