За останнє десятиріччя питання водопостачання в Бориславі особливо загострилося. Навіть важко сказати, що можна поставити на перший план: аритмію з водою, чи зруйнований міст на вулиці Воїнів ОУН-УПА. Про бориславську водну проблему вже прогриміла тема по багатьох центральних каналах телебачення. Води від цього, щоправда, не прибуло. Але, можливо, владоможці у верхах щодо нашого міста поступливішими стали.
І ось нинішня влада серйозно зайнялася цим питанням. Вирішили повернутися до добре забутого старого. А у старі часи, довоєнні, наприклад, у місті діяло набагато більше нафтових підприємств, які споживали багато води. Парові машини чмихали мало не біля кожної свердловини. І води тоді вистачало. Не було таких, як сьогодні, проблем із водою ще років тридцять – сорок тому, хоча працювали тоді, як за мірками нинішнього часу, промислові гіганти, які буквально «пожирали» воду на технічні цілі. Але тоді були копійчані ціни за електроенергію. Тепер же енергоносії зросли до космічних масштабів – сама електроенергія закачування води на Бухів і з Бухова перевищує рівень місячної зарплати працівників водоканалу. А якщо взяти до уваги незчисленні витоки, їх «приборкання», то це відчутно б’є по економічних показниках водоканалу. Хронічна проблема незабезпеченості питною водою вже направду стала головним болем не однієї владної каденції.
І ось команда Володимира Фірмана вирішила піти своїм шляхом: через відновлення локальних водозаборів, яких у Бориславі є три: «Ріпне», «Валька» і «Штателянди».
Ми вже інформували, як влада залучила всі сили, аби реалізовувати положення всеукраїнського конкурсу «Питна вода». Це дасть можливість спорудити сучасну систему очищення води без застосування хлору. На реконструкцію водозабору «Ріпне» держава виділила понад чотири мільйони гривень, майже мільйон буде долучено з місцевого бюджету.
– Що це дасть? – прокоментував нашому кореспондентові перший заступник міського голови Руслан Зелінський, який відає й комунальними питаннями. – Зможемо значно економити електроенергію, бо до мінімуму зведемо подачу її з Рибника. Тепер же ми стаємо заручниками «Обленерго», яке навіть за одну тисячу гривень боргу може залишити водозабір без електроенергії, а Борислав – без води.
Генеральний підрядник цього будівництва – фірма «БПК-Еліт» (директор Мирослав Круглій). А головним негласним виконробом від імені влади є Руслан Зелінський. Він, як мовиться, днює й ночує на стратегічному об’єкті. На прискорення прокладання запасної вітки водогону довелося залучити практично всіх комунальників – КП «Еко-місто », «Бориславсвітло», водоканал, приватне підприємство «Мажор» (депутат міської ради Олександр Зварич), нафтовиків (Ігор Михайлишин), Бориславський РЕМ (начальник Юрій Косар)…
Дуже добре, що швидкісній роботі сприяла золота осінь. Бо інакше вся техніка «плавала» б у болоті. А доводилося викорчовувати пні столітніх дерев і витягувати кам’яні брили до півтонки…
Найближчим часом тут встановлять невелику насосну станцію, потужністю 320 кубометрів за годину, яка буде підкачувати воду у магістральний водогін, що йде із Бухова. Тобто за десять годин можна підкачати близько трьох тисяч кубометрів. Стільки споживає весь Борислав, але чимало води «загубиться» у витоках – і нікуди від цього не дінешся, допоки не замінимо старі водогони на нові…
По вулиці С. Палія буде встановлено резервуар на чотири тисячі кубометрів, звідси вода самотужки потече в усі закрайки міста. Але це ще не дасть можливості подавати воду цілодобово. Які наступні кроки влади в цьому напрямку? Руслан Зелінський пояснює: є ще один подібний варіант. Це «освоєння» локального водозабору «Валька». Він найпотужніший у місті. Тепер іде розробка проектної документації, встановлять подібний резервуар на найвищій ковалівській точці — біля недобудованої нової школи.
– На жаль, – констатує перший заступник міського голови, – дуже складно пройти бюрократичні перепони. Іноді легше й оперативніше зробити відповідні роботи, аніж оформляти різні дозволи й погодження на них.
Але вінцем отієї «битви за воду», як ми її назвали образно, стане кардинальне вирішення багаторічної проблеми. Як запевнив нас Руслан Зелінський, води буде достатньо, причому якісної і смачної.
Роман Соловчук, газета “Нафтовик Борислава”
ТОП коментованих за тиждень