15 липня 20012 року у головному корпусі Дрогобицького педагогічного Університету ім..І.Франка відбулася презентація енциклопедичної книги-альбому «Дрогобиччина: свідки епох».
Авторський колектив у складі відомих краєзнавців Франкового Підгір’я – художника, директора Дрогобицької художньої школи Ігоря Шимка, історика, заслуженого вчителя України Петра Сов’яка, а також члена Національних Спілок письменників, журналістів, краєзнавців України Романа Пастуха нарешті втілив у життя унікальний для всієї України творчий проект, який готувався до друку протягом 2007-2011 років.
У цій книзі-альбомі вперше за величезну історію західної частини Прикарпаття вміщено документальну інформацію з різних галузей у вигляді статей енциклопедичного змісту про всі 113 міст, селищ, сіл і хуторів Дрогобицького району; вказано історично-традиційні наголоси в кожному топонімі; подано історичні та варіантні назви; зроблено спробу на основі праць сучасних істориків і топонімістів пояснити походження назв населених пунктів і через них та, почасти, мікротопонію встановити приблизний час їх виникнення.
Книга-альбом стала результатом великої, тривалої і клопіткої пошукової роботи, розробки й опрацювання опитувальних листів про кожний населений пункт, заповнених у сільських радах і засвідчених підписами офіційних осіб і гербовими печатками, десятків друкованих джерел, архівних документів, матеріалів польових експедицій у всі населені пункти Дрогобиччини.
Головною метою авторів було зафіксувати пером і фотооб’єктивом передусім старожитну Дрогобиччину, котра, умовно кажучи, зникає на наших очах. Ідеться про численні пам’ятки історії та культури минулого – давні дерев’яні церкви з високохудожніми іконостасами, іконами, каплиці, дзвіниці інколи з рідкісної цінності дзвонами, пам’ятні хрести, оборонні укріплення, мости, палаци, хати, комори, кузні, стодоли, криниці, промислові споруди, цікаві в архітектурно-скульптурному плані надгробки, могили відомих людей, пам’ятники, пам’ятні знаки, пам’ятні таблиці видатним і відомим особам, символічні могили, реліктові дерева тощо.
Авторський колектив тривалий час шукали гроші для видання.
«Органи місцевої влади, включно з обласною, під різними приводами, спромоглися тільки на голослівні обіцянки. Тому під час поїздок у населені пункти ми постійно шукали і начебто знаходили окремих «патріотичних і щедрих жертводавців». Вони палко переконували нас у своїй безмежній любові до рідного краю, але коштів автори так і не знайшли. Поки не звернулися до головного редактора тижневика «Каменярі» Ігоря Куруса. Пан Курус зміг підтримати видання, і перший том двотомника побачив світ» – повідомив присутніх один із авторів Ігор Шимко.
«Ми недооцінюємо туристичний потенціал України, Галичини, й Дрогобиччини. Ми більше знаємо про єгипетські піраміди, ніж про Тустань, чи церкву св. Юра. Тому маючи досвід видання туристичних путівників, я планував видати такий путівник про мій край. Але я побачив більш ґрунтовну працю, яка могла так і залишитися в одному сигнальному екземплярі. Тому вирішив змінити свої плани і допомогти видати цю унікальну книгу. Сподіваюсь, що вона буде цікавою для наших читачів», – заявив Ігор Курус під час презентації книги.
Тижневик «Каменярі»
ТОП коментованих за тиждень